Wiadomości: Świat

Kard. Zuppi spotkał się z prezydentem Zełenskim

Kard. Matteo Zuppi, przebywający z wizytą na Ukrainie, spotkał się dziś z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. „Spotkanie robocze, które odbyło się w bardzo dobrej atmosferze” – powiedział dla agencji SIR nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas.

ŚDM w Lizbonie. Polacy w czołówce liczby zapisanych uczestników

Polacy są piątą pod względem liczebności narodowością zgłoszoną do udziału w Światowych Dniach Młodzieży.

Policjanci zapowiedzieli strajk podczas ŚDM. „Mamy wystarczające siły, aby zapewnić bezpieczeństwo”

Związki zawodowe portugalskiej policji, zapowiedziały zorganizowanie strajku funkcjonariuszy w czasie Światowych Dni Młodzieży. Jednak jak zapewnia przedstawiciel portugalskiego rządu, strajki nie zakłócą święta młodych ani bezpieczeństwa jego uczestników.

Porwano księdza w Nigerii. Sprawcy na ten moment nie są znani

Do uprowadzenia księdza doszło 19 maja. To już piąty przypadek porwania na przestrzeni dwóch lat w diecezji Okigwe, leżącej w południowo-wschodniej części kraju.

Relikwie bł. ks. Jana Machy trafią do rzymskiego sanktuarium

W środę do rzymskiej bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej zostaną wprowadzone relikwie bł. ks. Jana Machy. W świątyni tej, znanej jako Sanktuarium Współczesnych Męczenników przechowywane są także relikwie innych polskich męczenników.

Trwają zapisy na ŚDM w Lizbonie. Zapisało się już ponad 600 tys. osób

Według komitetu organizacyjnego, osoby dotychczas zapisane na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pochodzą niemal z wszystkich państw świata. Według oczekiwań organizatorów na ŚDM przybędzie ponad 1 mln osób.

80-letni mężczyzna zaatakował nożem arcybiskupa w Meksyku. Zamach udaremniono

Metropolita Durango w środkowo-północnym Meksyku abp Faustino Armendáriz Jiménez padł ofiarą udaremnionej próby zamachu. Atak nie powiódł się, gdyż napastnika powstrzymali towarzyszący biskupowi kapłan i zakrystian, którzy następnie przekazali go policji.

Papież pojedzie do Portugalii. Spędzi tam pięć dni

Papież odwiedzi Portugalię w dniach 2-6 sierpnia, w związku z odbywającymi się tam Światowymi Dniami Młodzieży. Prawdopodobnie weźmie udział, jak jest to w tradycji ŚDM, w 4 spotkaniach z pielgrzymami z całego świata.

Papież powierzył kard. Zuppiemu misję pokojową w sprawie wojny na Ukrainie. „Czas i warunki są badane”

Papież Franciszek powierzył misję pokojową w sprawie wojny na Ukrainie włoskiemu kardynałowi Matteo Zuppiemu. Potwierdził to w sobotę dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Kard. Parolin: musimy zawsze pamiętać o narodzie ukraińskim

„Nie można się pogodzić z tą agresją, trzeba zawsze mieć przed oczami cierpienia ukraińskiego narodu. Czas przystąpić do działania, by zaprowadzić trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie” – mówił na forum Rady Europy watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin.