Wiadomości: Watykan

Papież spotka się z osobami z Arki dotkniętymi sprawą Jeana Vaniera

O ujawnionych w minioną sobotę przypadkach wykorzystywania seksualnego przez założyciela Arki Jeana Vaniera papież Franciszek został powiadomiony już w styczniu. Nie krył szoku, ale też zapowiedział wsparcie. Audiencja z członkami wspólnot Arki zaplanowana jest na maj.

Orędzie papieża Franciszka na Wielki Post

„W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” – ten cytat jest tytułem opublikowanego dziś w Watykanie Orędzia Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2020 r. Publikujemy całość dokumentu.

Polak nuncjuszem w Argentynie

Papież Franciszek mianował w sobotę 22 lutego nuncjusza apostolskiego w swojej ojczyźnie. Papieskim przedstawicielem w Argentynie został abp Mirosław Adamczyk, który do tej pory był nuncjuszem apostolskim w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. miały miejsce 34. Światowe Dni Młodzieży

Papież zatwierdził cud za wstawiennictwem młodego internauty

Carlo Acutis, zmarły na białaczkę 15-latek już wkrótce zostanie ogłoszony błogosławionym. Papież Franciszek potwierdził autentyczność cudu, jaki dokonał się za wstawiennictwem młodego Włocha – o czym poinformowała w sobotę Stolica Apostolska.

Franciszek: Ile rzeczy zniszczyliśmy poprzez gniew?

Ile rzeczy zniszczyliśmy poprzez gniew? Ile rzeczy straciliśmy? Chwila gniewu może zniszczyć wiele rzeczy; tracimy samoopanowanie i nie doceniamy tego, co jest naprawdę ważne, i możemy zniszczyć relację z bratem, czasem bez zaradzenia tej sytuacji- mówił Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

Franciszek: Obecność szatana w naszym życiu jest realna

Obecność szatana w naszym życiu jest realna. Wierzę jednak, że szatan istnieje, wiem że istnieje i muszę się przed nim bronić, przed jego zwodzeniem – powiedział Papież w pierwszym odcinku nowego cyklu rozważań we włoskiej telewizji katolickiej TV2000.

Decyzją Franciszka kandydaci na papieskich dyplomatów spędzą rok na misjach

Ojciec Święty postanowił, że księża studiujący w Papieskiej Akademii Kościelnej i przygotowujący się do pracy w dyplomacji watykańskiej spędzą rok posługując w Kościołach misyjnych. Wynika to z opublikowanego dziś listu Ojca Świętego do rektora tej uczelni, abp Josepha Marino.

Papież postanowił zwołać kolejny Synod Biskupów jesienią 2022

Ojciec Święty, po wysłuchaniu opinii Sekretariatu Generalnego i Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, postanowił zwołać XVI Zgromadzenie Ogólne Zwyczajne Synodu Biskupów na jesień 2022 r. – poinformowano dziś w Watykanie. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat po pierwszym spotkaniu XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, które odbyło się w dniach 6 i 7 lutego b.r.

Franciszek: Boże nakazy trzeba przestrzegać całym sercem

By żyć jako chrześcijanie trzeba iść drogą miłości, która oznacza, że Boże nakazy trzeba przestrzegać nie tylko formalnie, ale całym sercem – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. W swoim rozważaniu papież odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii z „Kazania na górze” (Mt 5, 17-37) mówiącego o wymaganiach Nowego Przymierza.

Franciszek o adhortacji: Dla niektórych nie był to synod o Amazonii, ale o celibacie

„To był synod o Amazonii. Niektórzy chcieli, abym wypowiedział się na temat celibatu. To oni wprowadzili ten temat, ale nie o tym był ten synod” – powiedział Franciszek podczas spotkania z kolejną grupą amerykańskich biskupów, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.