Wiadomości: Watykan

Franciszek: Jesteśmy wezwani do kontynuowania Jego dzieła

– Powołaniem chrześcijan, uczniów Jezusa, jest kontynuowanie Jego dzieła, aby budować lepszy świat, pełen nadziei dla przyszłych pokoleń – powiedział papież podczas wznowionej po miesięcznej przerwie audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął dzisiaj nowy cykl katechez zatytułowany „Uleczyć świat” oraz poprosił o modlitwę za poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie.

Watykan wydał oświadczenie o stanie zdrowia Benedykta XVI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, cytując osobistego sekretarza papieża Benedykta XVI, że stan zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI nie budzi szczególnego zaniepokojenia.

W watykańskiej aptece roboty sortują leki i prowadzą inwentaryzację

Dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował, że po 7-miesięcznym remoncie ponownie otwarto watykańską aptekę. Stała się ona jednym z najnowocześniejszych miejsc w Watykanie – porządkowaniem produktów i ich inwentaryzacją zajmować się będą trzy roboty.

Niemieckie media: Benedykt XVI jest ekstremalnie osłabiony

Od powrotu z Niemiec Benedykt XVI zmaga się z wirusem, który powoduje wysypkę na twarzy i silny ból. “Emerytowany papież jest teraz ekstremalnie osłabiony” – pisze niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołując się na biografa papieża Petera Seewalda.

Franciszek: Czułość, jaką Jezus okazał wobec tłumów jest konkretnym przejawem miłości

Do obrania drogi braterstwa, która jest niezbędna, by stawić czoła ubóstwu i cierpieniu tego świata zachęcił papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież Franciszek ma nowego sekretarza

Matteo Bruni, rzecznik Stolicy Apostolskiej, poinformował, że ks. Fabio Salerno będzie nowym osobistym sekretarzem papieskim. Zastąpi on ks. prał. Yoannisa Lahzi Gaida, który po 6 latach pracy na tym stanowisku wraca do Egiptu.

“Mocni w obliczu ucisku”. Watykan opublikował homilie Franciszka dotyczące pandemii

“Mocni w obliczu ucisku” to zbiór homilii wygłoszonych przez papieża Franciszka podczas kilkutygodniowej blokady Włoch, jak również modlitw oraz wskazań w jaki sposób uczestniczyć w życiu sakramentalnym, gdy środki bezpieczeństwa nie zawsze pozwalają na fizyczny udział np. w Mszy świętej. Publikację można bezpłatnie pobrać na stronie watykańskiego wydawnictwa. Obecnie jest dostępna w językach: angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. 

Papież Franciszek: Nie zadowalajmy się banalnym życiem

– Królestwo niebieskie jest przeciwieństwem zbędnych rzeczy, które oferuje świat, jest przeciwieństwem życia banalnego: jest ono skarbem, który codziennie odnawia życie i otwiera je ku szerszym horyzontom – powiedział Papież w rozważaniu przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański.

Abp Ryś w Watykanie: “Kościół, który kochasz, staje się krzyżem”

– Nie chodzi o to, żeby stanąć przed Europą i się mądrzyć, napominać, co w niej jest dobre a co naganne, nie. Chodzi o to, żeby po prostu być w niej chrześcijanami. Naszym szczególnym wkładem w dobro Europy jest bycie chrześcijaninem – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II.

Papieska Akademia Życia o odrodzeniu życia po pandemii

Papieska Akademia Życia ogłosiła 22 lipca dokument poświęcony skutkom kryzysu sanitarnego wywołanego koronawirusem. Myślą przewodnią jest podejmowanie “etyki ryzyka”, ale też pogłębianie współpracy i solidarności międzynarodowej w celu ochrony najsłabszych i najbardziej bezbronnych w obliczu skutków obecnej zarazy o zasięgu globalnym.