Wiadomości: Watykan

Dokument końcowy Synodu o Amazonii [PEŁNY TEKST]

Dziś ukazało się polskie tłumaczenie pełnej treści dokumentu końcowego Synodu Biskupów o Amazonii „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”. Publikujemy je w całości.

Papież Franciszek jest księdzem od 50. lat. Jutro rocznica święceń

Był 13 grudnia 1969 r. kiedy zaledwie 33-letni jezuita Jorge Mario Bergoglio został wyświęcony na księdza przez arcybiskupa Córdoby Ramóna José Castellano. Jego powołanie zrodziło się z doświadczenia Bożego przebaczenia, po jednej z młodzieńczych spowiedzi.

Franciszek: bądźmy wierni powołaniu uczniów-misjonarzy

Prośmy dziś Pana, za wstawiennictwem Apostoła, aby ożywił naszą wiarę i pomógł nam być wiernymi aż do końca naszemu powołaniu jako uczniowie-misjonarze – modlił się dziś Franciszek podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie. Kontynuował cykl katechez o Dziejach Apostolskich.

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Kard. Tagle nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów

Papież Franciszek mianował arcybiskupa Manili kard. Luisa Antonio Tagle nowym prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów – poinformowało 8 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież spełnił ostatnie życzenie chłopca z Argentyny

Być pochowanym blisko papieża – takie było ostatnie życzenie 11-letniego chłopca imieniem Tomasito, mieszkającego w Buenos Aires. I to marzenie się spełniło. Do jego historii dotarła teraz włoska prasa.

26-metrowy świerk na Placu Św. Piotra

Ponad 26 metrów wysokości ma świerk przywieziony na Plac św. Piotra przez mieszkańców płaskowyżu Asiago we włoskim regionie Veneto, który w tym roku będzie świąteczną ozdobą centralnego placu w Watykanie. Zarówno szopkę jak drzewko ofiarowały regiony, które dotknęły jakieś klęski.

Kard. Krajewski przywiózł do Rzymu 33 uchodźców z Lesbos

Przebywający przez kilka dni w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos kard. Konrad Krajewski wrócił już do Rzymu, przywożąc ze sobą 33 z nich. tak naprawdę przywieźliśmy Pana Jezusa pod postacią 33 twarzy – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim.

W Watykanie ustawiono prawdziwy kamień młyński, z cytatem z Ewangelii

Papież Franciszek polecił ustawić w Watykanie ważący 1,4 tony kamień młyński, który otrzymał od niemieckiego stowarzyszenia ofiar wykorzystania seksualnego. Kamień ustawiono przed siedzibą Papieskiej Komisji Ochrony Dzieci, na Largo Giovanni Paolo II za aulą audiencyjną Pawła VI.

Ksiądz z Krakowa mianowany biskupem pomocniczym w Rio de Janeiro

Ojciec Święty Franciszek mianował dzisiaj ks. Zdzisława Błaszczyka biskupem pomocniczym São Sebastião w metropolii Rio de Janeiro – ogłosiło Biuro Prasowe Watykanu. Ks. Błaszczyk jest pracującym na misjach w Brazylii księdzem archidiecezji krakowskiej.