Wiadomości: Świat

Kard. Krajewski pojedzie do Chersonia. „Ludzie są na dachach domów, to nieludzkie cierpienie”

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski po raz szósty pojedzie na Ukrainę, wysłany tam przez papieża Franciszka. „Tym razem Ojciec Święty chce, bym pojechał do Chersonia, tam, gdzie Rosjanie wysadzili tamę i ludzie nieludzko cierpią” – powiedział.

Kard. Parolin: mam nadzieję na pokój na Ukrainie, lecz w tej chwili nie widzę perspektyw

„Musimy nadal oferować kanały pokojowe poprzez mediację i dobre usługi, ale nie wydaje mi się, aby obecnie istniały duże szanse na przyjęcie tych ofert” – powiedział kard. Pietro Parolin.

Francja będzie miała 88 nowych księży. Niebawem przyjmą święcenia

Największą grupę neoprezbiterów we Francji będą stanowić kapłani diecezjalni – będzie ich 52.

Czy s. Łucja z Fatimy zostanie błogosławioną? Papież podpisał dekret

Papież Franciszek wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót s. Łucji dos Santos – jednej z dzieci, którym w Fatimie objawiła się Maryja. Do ogłoszenia jej błogosławioną potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu przypisywanego jej wstawiennictwu.

Abp Gänswein wraca do Niemiec. Zamieszka w seminarium

Były sekretarz osobisty Benedykta XVI, abp Georg Gänswein zamieszka w seminarium duchownym swojej rodzimej archidiecezji we Fryburgu Bryzgowijskim i będzie się utrzymywał z wypłacanej przez archidiecezję pensji – donosi niemiecka prasa.

Skradziono pektorał Benedykta XVI. Podarował go rodzinnej parafii po rezygnacji

Z kościoła w Traunstein skradziono krzyż, który Benedykt XVI podarował rodzinnej parafii po ustąpieniu z urzędu.

Abp Gänswein wraca do Niemiec. Taką decyzję podjął Franciszek

Jak informuje Watykan, 28 lutego 2023 r. abp Georg Gänswein, były osobisty sekretarz Benedykta XVI zakończył swoją posługę prefekta Domu Papieskiego. Papież Franciszek zarządził, aby abp. Gänswein tymczasowo powrócił do macierzystej diecezji z dniem 1 lipca.

Kobieta będzie rzecznikiem episkopatu Słowacji

Od 1 sierpnia rzecznikiem Konferencji Biskupów Słowacji będzie Katarína Jančišinová. Po raz pierwszy stanowisko to obejmie kobieta i osoba świecka.

Opat generalny cystersów: Kościół jest katolicki, nie niemiecki, czy o innej tożsamości

O. Mauro-Giuseppe Lepori powiedział, że przyszłość Kościoła nie leży w konkretnym regionie świata. „Dla mnie przyszłością Kościoła jest Chrystus, który jest z nami i idzie z nami” – stwierdził opat generalny cystersów.

Kard. Zuppi zakończył wizytę w Kijowie. „Wyraził solidarność papieża z narodem ukraińskim”

Kard. Matteo Zuppi, wysłannik papieża Franciszka we wtorek 6 czerwca zakończył „swoją krótką, ale intensywną wizytę w Kijowie”. Zarówno Stolica Apostolska, jak i strona ukraińska wydały w tej sprawie komunikaty.