Wiadomości: Świat

Franciszek przekazał różaniec dla nowego prezydenta Argentyny

Nowo wybrany prezydent Argentyny, Javier Milei, otrzymał pobłogosławiony przez papieża Franciszka różaniec. Przekazano go po rozmowie telefonicznej, podczas której prezydent elekt zaprosił Franciszka do odwiedzenia ojczyzny.

Kijów: zniszczenia w katedrze i rezydencji abp. Szewczuka po ataku rosyjskich dronów

W wyniku masowego ataku ataków dronów „szahedów” w Kijowie w nocy 25 listopada zniszczeniom uległa grekokatolicka Patriarchalna Katedra Zmartwychwstania Chrystusa oraz rezydencja abp. Światosława Szewczuka.

Polacy w czołówce narodów najczęściej odwiedzających Fatimę

Do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie przybyło w 2023 roku kilkanaście tysięcy Polaków w grupach zorganizowanych. Co sprawia, że Polska należy do narodów najczęściej odwiedzających Fatimę.

Abp Gądecki oraz kard. Ryś wezmą udział w spotkaniu biskupów Europy

W dniach 27-30 listopada w Valletcie, na Malcie, odbędzie się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. W spotkaniu wezmą udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz kard. Grzegorz Ryś.

Kard. Ryś objął swój kościół tytularny. „Kardynał z Polski przypomina nam o św. Janie Pawle II”

Kard. Grzegorz Ryś w środę, 22 listopada objął swój kościół tytularny pw. św. Cyryla i Metodego w Rzymie. Jak wskazał na początku Mszy św. proboszcz ks. Rajesh Fernandes, to parafia robotnicza, zaangażowana w duszpasterstwo dzieci i młodzieży, ma też mieszkanie dla uchodźców.

Sytuacja w Syrii nigdy nie była tak zła. Rodziny z Bliskiego Wschodu potrzebują pomocy

Łatwiej powiedzieć, jakich problemów nie mają rodziny na Bliskim Wschodzie, niż wymienić je wszystkie. Realizując program Rodzina Rodzinie, Caritas Polska już od 7 lat niesie pomoc w Syrii, Strefie Gazy, irackim Kurdystanie i Libanie. Dziś, w obliczu niedawnych klęsk żywiołowych i nowych konfliktów zbrojnych, nabiera ona szczególnego znaczenia.

Kard. Zuppi: w walce z nadużyciami w Kościele nie ma przedawnienia

„Ważne jest to, że udaje nam się zapobiegać i identyfikować nadużycia, ich sprawców i ewentualnych współuczestników” – powiedział kard. Matteo Zupii, przewodniczący episkopatu Włoch, komentując nowy raport nt. ochrony nieletnich.

Policja odzyskała zrabowaną figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Skradziono ją z portugalskiej parafii

Portugalskiej policji udało się odzyskać cenną figurkę Matki Bożej Różańcowej zrabowaną z parafii w Ferradosa koło miasta Mirandela na północy kraju.

Światowa Rada Kościołów wzywa do zawieszenia broni w Palestynie i Izraelu

Światowa Rada Kościołów (ŚRK) wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i otwarcia korytarzy humanitarnych w Palestynie i Izraelu. Jak podkreśla, potrzebne jest „natychmiastowe, bezwarunkowe uwolnienie i bezpieczny powrót wszystkich zakładników”.

Kard. Pizzaballa o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej: są zdezorientowani, zmęczeni, ale nie podzieleni

„Czy można rozmawiać z terrorystami? Tak” – twierdzi łaciński patriarcha Jerozolimy. W wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osssevatore Romano” kard. Pierbattista Pizzaballa podkreśla, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi.