Wiadomości: Świat

Chorwacja: wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami do Medziugorie

Na autostradzie A4 w okolicach miejscowości Varazdin w Chorwacji doszło w sobotę wczesnym rankiem do wypadku polskiego autokaru z pielgrzymami zmierzającymi do Medziugorie. Początkowo chorwackie służby informowały o 11 ofiarach, ale ich liczba wzrosła do 12. 34 osoby są ranne i hospitalizowane. Autokar był na podwarszawskich numerach rejestracyjnych. – Pielgrzymka wyruszyła z Częstochowy, zorganizowało ją Biuro Bractwa św. Józefa – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina

„Tak wielu z całego świata, a nikt nie jest obcy!” Trwa 33. Festiwal Młodych w Medjugorie

W Medziugoriu pod hasłem „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie pokój” trwa 33. Festiwal Młodych. Pielgrzymom z całego świata codziennie towarzyszy Msza, modlitwa różańcowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu czy słuchanie świadectw. W tygodniowym spotkaniu uczestniczy także młodzież z Polski i Ukrainy.

ŚDM 2023 w Lizbonie. Ile wyniesie koszt przygotowania głównego placu modlitwy?

Prace związane z przygotowaniem głównego placu modlitwy na zaplanowane na sierpień 2023 r. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie sięgną kwoty 9 mln euro, wynika z szacunków komitetu organizacyjnego imprezy, cytowanego przez portugalskie media.

Dwóch Włochów pielgrzymuje pieszo z Lwowa do Częstochowy. „Naszym celem jest promocja pokoju”

Modlitwa w intencji pokoju i chęć przypomnienia światu o dramacie Ukrainy – to główne cele pieszej pielgrzymce dwóch Włochów: ks. Santo Borrelli i Vincenzo Palumbo, którzy ze Lwowa pielgrzymują pieszo do Częstochowy. Pielgrzymi po drodze pragną odwiedzić także sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oraz teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Młodzi pielgrzymują do św. Jakuba. Rozpoczęła się Europejska Pielgrzymka Młodzieży

W Santiago de Compostela rozpoczęła się wczoraj Europejska Pielgrzymka Młodzieży. Przebiega ona pod hasłem „Młody człowieku, wstań i bądź świadkiem. Apostoł Jakub czeka na ciebie”. Bierze w niej udział ok. 12 tys. pielgrzymów – najwięcej z Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

„Do zobaczenia w sierpniu 2023!” Dokładnie za rok rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Dokładnie za rok rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Trwać będą od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Wcześniej, od 26 do 31 lipca odbędą się Dni w Diecezjach. Młodych pielgrzymów przyjmie 17 portugalskich diecezji, zarówno kontynentalnych, jak i na wyspach (Maderze i Azorach).

Franciszek: w obliczu skandalu zła wobec rdzennych ludów czujemy gorycz i porażkę

„Stając przed Ciałem Chrystusa zranionego w ciele naszych braci i sióstr z ludów rdzennych, pogrążamy się w goryczy i odczuwamy ciężar porażki” – mówił papież podczas mszy świętej w intencji pojednania, sprawowanej w narodowym sanktuarium św. Anny w Sainte-Anne-de-Beaupré koło Quebecu w Kanadzie.

Cyryl z zakazem wjazdu na Litwę przez pięć lat

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl ma zakaz wjazdu na Litwę z powodu jego poparcia dla trwającej inwazji Rosji na Ukrainę – podało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zakaz obowiązuje do 23 czerwca 2027 roku.

Papież w Kanadzie: Niech zło, jakiego doświadczyły ludy tubylcze, posłuży nam dzisiaj za przestrogę

Do przeciwstawienia się kolonizacjom ideologicznym, „które są sprzeczne z realiami ludzkiej egzystencji, tłumią naturalne przywiązanie do wartości ludów, usiłując wykorzenić ich tradycje, historię i więzi religijne” – wezwał papież przedstawicieli władz, rdzennych mieszkańców i korpusu dyplomatycznego. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Cytadeli w Quebeku.

Franciszek: niech nigdy nie zabraknie nam miłości i szacunku dla osób, które nas poprzedziły

„Nigdy nie uciskajmy sumienia innych, nigdy nie krępujmy wolności tych, którzy stają przed nami, a przede wszystkim niech nigdy nie zabraknie nam miłości i szacunku dla osób, które nas poprzedziły ” – mówił papież Franciszek w czasie mszy świętej sprawowanej w Edmonton.