Wiadomości: Świat

Do rzymskiej parafii trafiła sutanna Benedykta XVI. W tym kościele czuł się, jak w domu

„Papież senior chciał, aby jego kościół tytularny przez wiele lat, gdy był jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem – otrzymał od niego sutannę” – powiedział abp Georg Gänswein. Jak zaznaczył, zapis o przekazaniu sutanny znalazł się w testamencie Benedykta XVI.

Przewodniczący czeskiego episkopatu staje w obronie Jana Pawła II. „Nie możemy milczeć”

Abp Jan Graubner, prymas Czech i przewodniczący tamtejszego episkopatu, zabrał głos w obronie Papieża Polaka. „Nie możemy milczeć, kiedy w sąsiedniej Polsce dochodzi do ataków na św. Jana Pawła II” – czytamy w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu.

Na Haiti uprowadzono kapłana. To już kolejne porwanie w tym roku

10 marca nieznani sprawcy uprowadzili ks. Jeana-Yvesa Medidora, proboszcza parafii Najlepszego Chrystusa Króla w stolicy Haiti. Według bardzo skąpych danych uzbrojona grupa zakapturzonych mężczyzn porwała kapłana w pobliżu miejsca jego zamieszkania.

Abp Gänswein zniszczył wszystkie prywatne listy Benedykta XVI

Arcybiskup Georg Gänswein zniszczył po śmierci wszystkie prywatne listy Benedykta XVI. Zrobił to zgodnie z wolą papieża seniora, zapisaną w testamencie. Osobiście dokonał tego na niszczarce – zapewnił w wywiadzie dla gazety „Bild”.

Zakonnica sekretarzem generalnym episkopatu w Słowenii. Jest pierwszą kobietą, która objęła to stanowisko

Po raz pierwszy funkcja sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Słowenii została powierzona kobiecie. Salezjanka Marija (Mojca) Šimenc będzie następczynią ks. Tadeja Strehoveca. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 17 marca.

„24 godziny dla Pana”. Wyjątkowa okazja do adoracji i wielkopostnej spowiedzi

Wielkopostna inicjatywa „24 godziny dla Pana” odbędzie się 17-18 marca w diecezjach na całym świecie. To zaproszenie do całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu z okazją przystąpienia do spowiedzi świętej.

Abp Gänswein: nie chciałem wywołać wojny. Franciszek zdecyduje o przyszłości byłego sekretarza Benedykta XVI

Były sekretarz Benedykta XVI abp Georg Gänswein zapytany o swoją przyszłość oświadczył, że „za kilka dni” zdecyduje o niej papież Franciszek. W rozmowie z włoską telewizją zaznaczył również, że opublikowana przez niego książka nie miała wywołać wojny w Kościele.

Czeski biskup zrywa z praktyką Kościoła i otwiera rozwiedzionym drogę do sakramentów. Chce udzielać „aktu miłosierdzia”

Diecezja pilzneńska zrywa z dotychczasową praktyką Kościoła względem osób rozwiedzionych, które żyją w nowym związku. Bp Tomáš Holub zapowiedział, że takie pary będą mogły dostąpić „trwałego aktu miłosierdzia”, co umożliwi im ponowne przystępowanie do sakramentów.

Rozpoczęto proces beatyfikacyjny bp. Jana Olszańskiego

Mija właśnie 20 lat od śmierci polskiego biskupa Jana Olszańskiego, należącego do pokolenia kapłanów, którzy pomimo prześladowań Kościoła pracowali w Związku Radzieckim. Dziś w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie rozpoczął się proces beatyfikacyjny bp. Olszańskiego.

Czaszka św. Tomasza z Akwinu wystawiona na widok publiczny w Bordeaux

Po raz pierwszy od 1369 roku relikwia ta opuściła Tuluzę, gdzie znajduje się grób średniowiecznego teologa i filozofa z Zakonu Kaznodziejskiego.