Wiadomości: Świat

78 księży zginęło w masakrach w Etiopii. “Niektórych zabijano w trakcie mszy”

Od początku konfliktu w etiopskim regionie Tigraj zginęło już co najmniej 78 księży, jak wynika ze sprawozdania Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, w którego posiadanie weszli dziennikarze „The Telegraph”.

Chiński jezuita stanie na czele diecezji Hongkong. To kluczowe stanowisko

Ojciec Święty mianował ks. Stephena Chow Sau-yan, S J, dotychczasowego prowincjała Prowincji Chińskiej Towarzystwa Jezusowego, biskupem diecezji Hongkong w Chinach – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Archidiecezja barcelońska chce zlikwidować 160 parafii. Możliwa sprzedaż kościołów

Archidiecezja barcelońska zamierza zlikwidować 160 spośród 208 dotychczasowych parafii. Pozostałe 48 stanie się ośrodkami „wspólnot duszpasterskich”, donoszą hiszpańskie media. Stopniowo będą także zamykane te kościoły, które utracą status parafialnych. Możliwa jest również ich sprzedaż.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego znajdzie się przepis o pedofilii

Do Kodeksu Prawa Kanonicznego zostanie wprowadzony kanon mówiący o przestępstwie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Zapowiedział to bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Kard. Müller ostrzega Niemców przez interkomunią. „Chodzi o prowokację”

Przed próbami wprowadzania w życie tzw. interkomunii, nazywanej też „wzajemną gościnnością eucharystyczną” między katolikami a protestantami przestrzegł swych rodaków kardynał Gerhard Ludwig Müller. Portal kath.net opublikował oświadczenie emerytowanego prefekta Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie, żywo dyskutowanej w niemieckim Kościele. Jego zdaniem, nie chodzi tu o ekumenizm, lecz o prowokację wobec Magisterium Kościoła katolickiego.

Patriarcha Jerozolimy: Stoimy na krawędzi wojny domowej

„Jesteśmy świadkami przemocy, jakiej wcześniej tutaj nie widziano, stoimy na krawędzi wojny domowej” – powiedział w rozmowie z agencją SIR łaciński patriarcha Jerozolimy. Abp Pierbattista Pizzaballa zaapelował o porzucenie, stosowanej od lat, polityki pogardy. Podkreślił, że jest ona źródłem wzajemnej nienawiści i przedsionkiem do wojny. Zaapelował o jak najszybsze przerwanie sprali przemocy i powrót do pokojowego współistnienia.

Mocne słowa Franciszka. „Społeczeństwo, które nie przyjmuje życia, przestaje żyć”

Z jednej strony występuje duży „niepokój z powodu niepewności pracy”, z drugiej «obawy z powodu coraz mniejszych stałych środków na wychowanie dzieci» oraz „smutek” kobiet, „które w pracy są zniechęcane do posiadania dzieci lub muszą ukrywać swój brzuch” – to wszystko – zdaniem Franciszka, to „ruchome piaski, które mogą pogrążyć społeczeństwo.

Biskup Mediolanu będzie się modlił z dachu najwyższego wieżowca w mieście

Z dachu najwyższego biurowca w Mediolanie tamtejszy arcybiskup Mario Delpini będzie codziennie od 14 do 22 maja przewodniczył południowej modlitwie pod hasłem „Mądrość przychodzi z góry”. Hierarcha chce wyprosić wsparcie Ducha Świętego w odpowiedzi na spowodowany pandemią „stan duchowego zagrożenia”, poinformowała archidiecezja mediolańska.

“Adoracja dała mi siłę”. Zakonnica z Mjanmy opowiada o powstrzymaniu policji przed atakiem na demonstrantów

Media całego świata obiegły w marcu zdjęcia, na których zakonnica klęczy przed policjantami, błagając ich, aby nie strzelali w kierunku dzieci. Siostra Ann Nu Thawng powstrzymała ich przed atakiem na demonstrantów. Dziś przyznaje, że czuła się prowadzona przez Ducha Świętego, a siłę do tego ryzykownego aktu dała jej modlitwa przed Najświętszym Sakramentem.

Argentyna: Aktywiści aborcyjni chcą odwołać Dzień Dziecka Nienarodzonego

W Lomas de Zamora w Argentynie podjęto inicjatywę, by 25 marca obchodzony był jako Dzień Dziecka Nienarodzonego. Rada miasta jednogłośnie przyjęła mówiącą o tym uchwałę pod koniec kwietnia. Decyzja ta spotkała się jednak ze sprzeciwem ze strony aktywistów aborcyjnych – żądają oni odwołania uchwały o Dniu Dziecka Nienarodzonego.