Wiadomości: Świat

Belgia bez mszy w Boże Narodzenie. Zakaz publicznych celebracji religijnych do połowy stycznia

W kościołach w Belgii nie będzie mszy św. w Boże Narodzenie. Jest to spowodowane dekretem rządu z końca listopada, który przedłuża zakaz publicznych ceremonii religijnych w miejscach kultu do 15 stycznia 2021 roku.

W Wigilię w paryskiej Notre Dame odbędzie się koncert chóru

W Wigilię 24 grudnia odbędzie się koncert w paryskiej katedrze Notre Dame mocno zniszczonej pożarem sprzed półtora roku. Zaśpiewa po raz pierwszy po długiej przerwie chór katedralny, poinformowała stołeczna archidiecezja.

Ksiądz w czasie pandemii rozmawia ze swoimi parafianami przez domofon

Ks. Giorgio Pisano z włoskiego miasteczka Portici koło Neapolu codziennie odwiedza swoich parafian unieruchomionych z powodu lockdownu w domach i rozmawia z nimi przez domofon. Każdego z nich zna on osobiście.

Watykan zachęca młodych ludzi do kontaktu z dziadkami

W najnowszej kampanii w mediach społecznościowych watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęca młodych do kontaktu z dziadkami i osobami starszymi.

Franciszek ma nadzieję na jedność z prawosławiem. List do patriarchy Bartłomieja

„Możemy dziękować Bogu, że relacje między Kościołem katolickim a Patriarchatem Ekumenicznym znacznie się rozrosły w ciągu minionego stulecia, chociaż nadal tęsknimy za przywróceniem pełnej komunii wyrażonej poprzez uczestnictwo w tym samym ołtarzu eucharystycznym. Pomimo, że pozostają przeszkody, jestem przekonany, że podążając razem we wzajemnej miłości i prowadząc dialog teologiczny, osiągniemy ten cel” – napisał Ojciec Święty Franciszek w przesłaniu do Patriarchy Ekumenicznego, Bartłomieja I.

Niemiecki lekarz naprawi zdewastowaną figurę Matki Bożej

Lekarz, a jednocześnie konserwator dzieł sztuki zaproponował bezpłatne odrestaurowanie pozbawionego głowy posągu Marii Panny w niemieckiej Ratyzbonie.

Dziś rozpoczyna się Adwent. Czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela

Dziś, w niedzielę 29 listopada, Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to jednocześnie pierwszy dzień nowego roku liturgicznego, który będzie przebiegał pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Arcybiskup Waszyngtonu nadal będzie udzielał komunii Joe Bidenowi

Arcybiskup Waszyngtonu kardynał-nominat Wilton Daniel Gregory jednoznacznie oświadczył, że nie zamierza odchodzić od dotychczasowej praktyki udzielania komunii Joe Bidenowi, gdy ten przez 8 lat był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych za czasów prezydentury Baracka Obamy. Wielu biskupów amerykańskich miało i ma wątpliwości w tej sprawie w związku z przychylnym stosunkiem prezydenta-elekta do aborcji.

Brytyjska uczelnia przeprosiła polską studentkę pro-life

25-letnia Julia Rynkiewicz, pochodząca z Polski studentka położnictwa na Uniwersytecie Nottingham została ukarana przez uczelnię za poglądy pro-life. W styczniu decyzja została cofnięta, a teraz władze uczelni przeprosiły studentkę i wypłaciły jej odszkodowanie.

Po zamachu kościoły w Austrii pod większą ochroną policji

Po zapoznaniu się z wynikami dochodzenia w sprawie zamachu terrorystycznego z 2 listopada w Wiedniu austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer zapowiedział większy nadzór nad kościołami i miejscami spotkań religijnych.