Wiadomości: Świat

Asyż: Przed beatyfikacją wystawiono ciało Carla Acutisa

W Asyżu rozpoczęło się wystawienie ciała 15-letniego geniusza komputerowego Carla Acutisa. „Prosiło o to wielu jego rówieśników, którzy zapragnęli bezpośredniego kontaktu z moim synem” – mówi matka przyszłego błogosławionego.

Francuz i Australijka laureatami nagrody Ratzingera

Francuski filozof i teolog, prof. Jean-Luc Marion oraz Australijka, specjalistka w zakresie filozofii, filozofii polityki i teologii, prof. Tracey Rowland to tegoroczni laureaci Nagrody Ratzingera. Przyjmą ją z rąk papieża Franciszka 14 listopada w Watykanie – poinformował przewodniczący Rady Administracyjnej watykańskiej Fundacji Benedykta XVI/Josepha Ratzingera, ks. Federico Lombardi SJ.

Polak proboszczem parafii katedralnej w stolicy Kazachstanu

Ks. Tomasz Bartczak, kapłan diecezji włocławskiej od 2013 roku pracujący w Kazachstanie został proboszczem stołecznej katedry pw. Matki Bożej nieustającej Pomocy w Nur-Sułtan (dawnej Astanie). W minioną niedzielę 27 września odbyło się kanoniczne wprowadzenie w urząd.

Problem z relikwiami we Włoszech: kradzieże, fałszywki

Relikwie świętych coraz częściej padają łupem złodziei. Coraz częściej też trafiają na internetowe aukcje fałszywe relikwie, gdy dla korzyści finansowych kryminaliści wykorzystują łatwowierność ludzi. Zwracają na to uwagę włoscy karabinierzy po tym, jak z katedry w Spoleto skradziono relikwię krwi świętego Jana Pawła II.

W Europie z powodu pandemii zmarło 400 księży i zakonników

Kryzys koronawirusa dotknął mocno Kościół katolicki w Europie. Covid-19 i choroby towarzyszące były przyczyną śmierci 400 księży i zakonników, w większości w podeszłym wieku – poinformował 30 września raport Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Zakończyło się śledztwo ws. zabójstwa ks. Hamela

We Francji zakończyło się śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Jacquesa Hamela. Otwiera to drogę do procesu sądowego czterech osób związanych z dżihadystami, którzy 26 lipca 2016 zamordowali proboszcza z Saint-Etienne-du-Rouvray. Decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu podejmie sąd na wniosek prokuratury w Paryżu.

Polski biskup został nuncjuszem apostolskim w Malezji i Timorze Wschodnim

Biskup Wojciech Załuski został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Malezji, Timorze Wschodnim i delegatem apostolskim w Brunei. Do tej pory duchowny był nuncjuszem w Burundi.

Mama Carlo Acutisa: mój syn wyjednuje wiele łask

– Za przyczyną mojego syna wiele modlitw zostaje wysłuchanych. O pierwszych otrzymanych łaskach słyszałam zaraz po jego pogrzebie – mówi matka 15-letniego Carla Acutisa. Zakochany w Eucharystii geniusz komputerowy, który zmarł na białaczkę w wieku 15 lat, zostanie ogłoszony błogosławionym 10 października w Asyżu, gdzie zapragnął być pochowany.

Coraz więcej ataków na kościoły w USA

W USA wzrasta liczba aktów wandalizmu wobec miejsc kultu. W Kalifornii wandale zdewastowali chaldejską katedrę św. Piotra – sprofanowali krzyże, a na ścianach umieścili swastyki i polityczne hasła, m.in. „Black Lives Matter”.

Włoski kardynał kończy 80 lat. Kurczy się grono elektorów

Włoski kardynał Lorenzo Baldisseri kończy 29 września, 80 lat. Tym samym nie będzie brał udziału w wyborze następcy papieża Franciszka. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 219 członków; od jutra będzie 120 kardynałów elektorów, którzy mogą brać udział w konklawe.