Wiadomości: Świat

Potężna eksplozja w Bejrucie. Libańczycy proszą o pomoc św. Szarbela

Co najmniej jedna potężna eksplozja wstrząsnęła Bejrutem we wtorkowe popołudnie. Przyczyna wybuchu na razie nie jest znana. Chrześcijańscy przywódcy w Libanie wezwali do modlitwy, a libański premier Hassan Diab ogłosił, że środa będzie dniem żałoby w całym kraju.

Polska misjonarka z Aleppo: nawet w czasie wojny nie było takiego głodu

Potężny kryzys ekonomiczny dobija Syryjczyków wykończonych prawie dekadą wojny. Głód zagląda w oczy kolejnym rodzinom, a pomoc międzynarodowa coraz bardziej słabnie. – Myśleliśmy, że najgorsze już za nami, jednak nawet w czasie wojny nie było takiego głodu – alarmuje siostra Brygida Maniurka. Polska misjonarka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi pracuje w Aleppo. Przeżyła tam praktycznie całą wojnę, w tym kilkumiesięczne oblężenie miasta, które zostało obrócone w gruzy.

Po 40 latach poprawia się sytuacja Medziugorie

Abp Henryk Hoser przyznał, że po 40 latach kontrowersji poprawia się sytuacja wokół parafii w Medziugorie. W zeszłym roku Watykan zniósł zakaz organizowania oficjalnych pielgrzymek do tego miejsca.

Pastor z Korei Płd. aresztowany za wybuch epidemii

W Korei Południowej aresztowano przywódcę pseudochrześcijańskiej sekty pastora Lee Man-hee. Zarzuca mu się, że w lutym, w krytycznym momencie epidemii, zataił listę osób biorących udział w nabożeństwach w mieście Daegu. Okazało się, że ponad jedna trzecia zakażeń w Korei była związana z tymi nabożeństwami.

Porcjunkula. Mała, wielka kaplica

Porcjunkula znaczy tyle co kawałeczek, drobna część. Na początku XIII wieku była małą, zaniedbaną kaplicą, położoną kilka kilometrów od Asyżu. A to ona stała się świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii franciszkańskiego zakonu, tam też swój początek miał szczególny odpust, który 2 sierpnia może uzyskać każdy z nas.

W czasie pandemii pomóż polskim misjonarzom

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wraz z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji już przekazało misjonarzom wsparcie w wysokości 2000 euro na działalność pomocową i charytatywną. Do tej pory skorzystały z niej 292 placówki misyjne, ale – jak podkreślają – jest to kropla w morzu potrzeb i proszą o wsparcie.

Rząd Syrii planuje zbudować replikę Hagia Sophia

Rząd Syrii planuje zbudować replikę Hagia Sophia, w proteście przeciwko decyzji Turcji o zamianie świątyni w meczet.

Projekt “Papież dla Ukrainy” wsparł prawie milion osób

Podczas czterech lat projekt wykorzystał 15 mln. euro otrzymanych od Stolicy Apostolskiej, dzięki czemu udało się pomóc około 980 tysiącom osób, w tym biednym, chorym, starszym i rodzinom. Bp Edward Kawa podkreślił, że inicjatywa dobiega końca, ale w planach jest jeszcze zakup sprzętu medycznego do budowanego szpitala. 

Pomagała muzułmańskim dzieciom z COVID-19. Pakistan uhonorował „matkę zapomnianych”

Pakistański rząd docenił ofiarną posługę katolickiej zakonnicy, która zmarła niosąc pomoc muzułmańskim dzieciom zarażonym koronawirusem. Siostra Ruth Lewis, zwana „matką zapomnianych”, przez ponad 50 lat opiekowała się porzuconymi i upośledzonymi dziećmi. Została uhonorowana „Sitara-e-Intiaz”, jednym z najwyższych państwowych odznaczeń przyznawanych przez Islamską Republikę Pakistanu.

Amerykańscy biskupi rozpoczęli spotkania online z młodymi

Poprawa relacji, współpraca z młodzieżą oraz odpowiedź na jej potrzeby duszpasterskie. Amerykańscy biskupi rozpoczęli całoroczne spotkania z młodymi, aby rozmawiać o ważnych dla nich tematach. Z powodu pandemii inicjatywa musiała zostać przeniesiona do internetu i rozpoczęła się na platformie Zoom.