Wiadomości: Świat

“Zwykła, święta dziewczyna”. Sandra Sabattini nową błogosławioną Kościoła

W niedzielę kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ogłosił Sandrę Sabattini nową błogosławioną Kościoła katolickiego. Kiedy odchodziła, miała zaledwie 23 lata i przygotowywała się do małżeństwa z nieco starszym od siebie Guido Rossim.

Abp Gänswein o stanie zdrowia Benedykta XVI: “Jest absolutnie pełen życia, stabilny w swojej fizycznej słabości”

Według abp Georga Gänsweina, 94-letni Benedykt XVI jest nadal “absolutnie pełen życia”. “Jego tęsknota za niebem, na którą wskazał niedawno w liście kondolencyjnym z okazji śmierci austriackiego teologa i zakonnika o. Gerharda Winklera, nie powinna być interpretowana w ten sposób, że były papież nie ma już chęci do życia. Wręcz przeciwnie” – powiedział prywatny sekretarz papieża seniora niemieckiej gazecie “Bild”.

W Bratysławie ostrzelano kościół katolicki. Motyw i sprawcy wciąż nieznani

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy oddali kilka strzałów w kierunku kościoła Ducha Świętego w dzielnicy Dubravka. W oknach i drzwiach świątyni oraz na sąsiadującej z nią plebani znaleziono w sumie dziesięć otworów po kulach. Słowacka policja w dalszym ciągu nie ma żadnych wskazówek dotyczących sprawców i ich motywu ostrzelania katolickiego kościoła w Bratysławie.

Benedykt XVI o śmierci przyjaciela. “Mam nadzieję, że wkrótce do niego dołączę”

Benedykt XVI złożył kondolencje z powodu śmierci austriackiego zakonnika i historyka Kościoła o. Gerharda Winklera OCist. “Spośród wszystkich kolegów i przyjaciół był mi najbliższy” – napisał papież senior.

Arcybiskup Lichtensteinu odmówił uczestnictwa w procesie synodalnym. “Zadaniem biskupa jest słuchanie, a nie wielkie dyskusje i długie debaty”

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, który przed tygodniem otworzył papież Franciszek, a w miniony weekend – wszystkie diecezje świata. Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi.

Biskupi o aborcji: dziecko nie jest wrogiem lub rzeczą, trzeba skończyć z takim myśleniem

Episkopat Chile skrytykował ustawę aborcyjną, która zezwala na zakończenie ciąży do 14 tygodnia. “Pierwszym prawem człowieka jest prawo do życia, a aborcja nigdy nie jest rozwiązaniem” – napisali biskupi w oświadczeniu.

17 misjonarzy porwanych na Haiti. Gangi kontrolują życie mieszkańców

Do uprowadzenia 17 misjonarzy ze Stanów Zjednoczonych i ich rodzin, w tym dzieci, doszło w miejscowości Titanyen na Haiti, na północ od stolicy kraju Port-au-Prince – poinformowało w niedzielę CNN.

Beatyfikacja 127 męczenników hiszpańskiej wojny domowej

W sobotę 16 października w Kordobie miała miejsce beatyfikacja Juana Elíasa Mediny i 126 innych męczenników, ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Ks. Juan został aresztowany niedługo po wybuchu konfliktu. Razem z 14 osobami zginął zamordowany przy bramie cmentarza w Castro del Rio. Miał 34 lata. Przed śmiercią wybaczył swoim prześladowcom i zawołał „Viva Cristo Rey!” (hiszp.: „Niech żyje Chrystus Król!).

USA: Prezydent Biden spotka się z papieżem 29 października

W czwartek, 14 października Biały Dom ogłosił, że prezydent Joe Biden spotka się z papieżem Franciszkiem pod koniec miesiąca, potwierdzając tym samym długo dyskutowany szczyt między papieżem a drugim w dziejach katolickim prezydentem USA.

Grecja: przygotowania do papieskiej wizyta na Lesbos

Delegacja watykańska odwiedziła w czwartek, 14 października obóz dla migrantów Mavrovouni na wyspie Lesbos, aby zaplanować podróż papieża Franciszka – donosi agencja AFP. Lokalne źródło podało nieoficjalnie, że papieska wizyta w Grecji została zaplanowana na koniec listopada lub początek grudnia, w zależności od sytuacji sanitarnej.