Wiadomości: Świat

Franciszek w Iraku: Przybywam jako pokutnik i pielgrzym pokoju

„Przybywam jako pokutnik, proszący o przebaczenie Niebios i moich braci i sióstr za tak wiele zniszczenia i okrucieństwa. Przybywam jako pielgrzym pokoju” – powiedział papież Franciszek w swoim pierwszym przemówieniu w Iraku w Pałacu Prezydenckim.

Franciszek jest już w Iraku. Został powitany tańcem i śpiewem

Franciszek przybył do Iraku. O godz. 13.56 (11.56 czasu polskiego) Airbus 330 “Giotto” włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku.

W Wielką Sobotę specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego

W ubiegłym roku, w Wielką Sobotę miało miejsce specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego. Jak poinformował metropolita stolicy Piemontu, arcybiskup Cesare Nosiglia – i w tym roku wierni będą mieli możliwość uczestniczyć w nabożeństwie poprzez media.

Iracka zakonnica: Franciszek przypomni, że jesteśmy w sercu Kościoła

Historyczna podróż Franciszka do Iraku przypomni chrześcijanom tego kraju, że nie zostali pozostawieni na pastwę losu, tylko są w sercu Kościoła. „Po latach prześladowań i ogromnej daniny krwi ten zastrzyk nadziei jest nam bardzo potrzebny” – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Narjis Henti.

Jak Irak czeka na papieża? Reportaż z Bagdadu

Centralna ulica as-Sadoun, jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Bagdadzie, już od dawna przystrojona jest sąsiadującymi ze sobą flagami Iraku i Stolicy Apostolskiej. Póki co powiewają one jednak tylko na około kilometrowym odcinku między placem Rukn Kahramana a Teatrem Narodowym, z którym sąsiaduje kościół Sajedat al-Nedżat, jeden z najważniejszych punktów w programie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku, która rozpocznie się 5 a zakończy 8 marca.

Dokładnie od 1700 lat niedziela jest dniem odpoczynku

Dokładnie 1700 lat temu, 3 marca 321 roku, cesarz rzymski Konstantyn Wielki ustanowił niedzielę dniem wolnym od pracy.

Atak na prawosławny klasztor w Jerozolimie. Podpalono wejście

Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej potępiło kolejny akt wandalizmu wobec rumuńskoprawosławnego klasztoru w centrum Jerozolimy. Ataki tego rodzaju stanowią „obrazę nie tylko dla życia chrześcijan, obrażają także wielu ludzi, którzy nadal wierzą w dialog i wzajemny szacunek”, zacytowała niemiecka agencja katolicka KNA słowa z oświadczenia ogłoszonego 1 marca.

Wizyta Papieża w Iraku to “zadanie narodowe”

Irackie MSZ poinformowało 1 marca, że mimo „ogromnych wyzwań” istnieje wola zrealizowania tej wizyty. Jak podaje iracka rozgłośnia Alsumaria, rzecznik ministerstwa, Ahmed al-Sahaf, oświadczył, że jest to “narodowe zadanie” i “rzadka szansa dla wszystkich grup etnicznych i religijnych w kraju do współpracy”.

Mjanma: Zakonnica klękając powstrzymała policję przed atakiem na protestujących

Katolicka zakonnica powstrzymała policję przed atakiem na demonstrantów w mieście Myitkyina, stolicy stanu Kaczin w północnej Mjanmie. Siostra Ann Nu Thawng z diecezjalnego Zgromadzenia św. Franciszka Ksawerego wyszła na ulicę i uklękła przed funkcjonariuszami w pełnym rynsztunku bojowym, błagając ich, by nie strzelali do pokojowo manifestującej młodzieży, wyrażającej sprzeciw wobec wojskowego zamachu stanu.

Korea Południowa: Ciężko chory kardynał nie chce sztucznego przedłużania życia

Ciężko chory koreański kardynał Nicholas Cheong Jin-suk nie chce sztucznego przedłużania swego życia. Poinformował o tym jego następca na stolicy arcybiskupiej w Seulu kard. Andrew Yeom Soo-jung, prosząc o modlitwę w intencji swego poprzednika.