Wiadomości: Polska

Prymas Polski o abp Pennacchio: mam nadzieję, że zachowa Polskę i Polaków w życzliwej pamięci

„Dziękuję abp. Salvatore Pennacchio za życzliwość, pełną profesjonalizmu współpracę i wszystkie wizyty w archidiecezji gnieźnieńskiej, które będziemy zawsze serdecznie wspominać” – powiedział abp Wojciech Polak. Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce został mianowany przez papieża Franciszka rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.

Abp Szymecki obchodzi 99 urodziny. Przyjął święcenia z rąk późniejszego papieża

Arcybiskup Stanisław Szymecki był metropolitą białostockim i jako pierwszy nazwał Białystok „Miastem Miłosierdzia”. Do kapłaństwa przygotowywał się w Paryżu, a święcenia diakonatu przyjął w 1947 roku z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, późniejszego papieża Jana XXIII.

Abp Pennacchio w liście do Polaków: pragnę podziękować Wam wszystkim, Drodzy Przyjaciele

„Otaczam Was moją wdzięczną modlitwą i nadal liczę na Wasze wsparcie duchowe i przyjaźń. Do zobaczenia w Rzymie!” – napisał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w okolicznościowym liście po otrzymanej nominacji na rektora Papieskiej Akademii Kościelnej.

Abp Pennacchio będzie rektorem akademii w Rzymie. Zmieni się nuncjusz w Polsce

Papież Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie – podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Ponad 25 mężczyzn przyjęło posługę lektoratu. „Chcę ukazywać innym obecność Boga w Jego Słowie”

„Kto słucha i zachowuje słowa Jezusa – jest blisko Niego. A bliskość Boga to niebo” – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył w Niedzielę Słowa Bożego Mszy św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Podczas uroczystości udzielił ponad 25 mężczyznom posługi lektoratu.

„Twój dom jest tam, gdzie Chrystus”. Jasna Góra uczciła święto bł. Euzebiusza, założyciela zakonu paulinów

„Dziś, my paulini, dziękujemy Bogu, że dał bł. Euzebiusza, który dał nam dom ponad siedemset lat temu. Zakon to nie klasztor, ale to jest i powinien być dom. I choć tworzymy konstelację różnych osób, to każdy z nas przyszedł tu ze względu na Chrystusa” – mówił o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry podczas Mszy św. wspólnotowej we wspomnienie bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela zakonu.

Prymas o ofiarach przestępstw seksualnych: nie potrafimy ich zobaczyć, bo nas zawstydzają

„Nie chcemy i nie potrafimy ich zobaczyć, bo wciąż swą obecnością nas zawstydzają, wciąż upominają, jak potworny jest grzech i przestępstwo wykorzystania, bo domagają się sprawiedliwości i wsparcia” – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zaplanowano nabożeństwa ekumeniczne

Zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów.

O. Hiżycki ponownie opatem w Tyńcu. To pierwsza taka sytuacja w tysiącletniej historii klasztoru

To pierwszy ponowny wybór tego samego opata w niemal tysiącletniej historii klasztoru.

Biskup o niszczeniu kapliczek: doznajemy jako ludzie wierzący obrazy uczuć religijnych

„Z ubolewaniem patrzymy na akt wandalizmu wobec przydrożnych kaplic i tego, co od lat w przestrzeni naszej Ojczyzny stanowi naszą chrześcijańską tożsamość” – pisze w komunikacie bp Jan Piotrowski, odnosząc się do zniszczenia dwóch kapliczek w Kielcach.