Wiadomości: Polska

Ks. prof. Ryszard Czekalski nowym rektorem UKSW

Kolegium elektorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wybrało nowego rektora uczelni na kadencję 2020-2024. Został nim ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. Ośmioletnia kadencja obecnego rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego upłynie 31 sierpnia.

Trzy przypadki zakażenia koronawirusem u redemptorystów

Trzy przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano we wspólnotach zakonnych Prowincji Warszawskiej Redemptorystów – poinformował w przesłanym KAI oświadczeniu o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji. Członkowie wspólnot zakonnych mający kontakt z zarażonymi zostali poddani testom. W oczekiwaniu na wyniki badań, kwarantanną objęto domy zakonne w Bardzie, Kościelisku, Tuchowie i Wrocławiu.

Dziś w Opolu “zaległa” Msza Krzyżma

Z 8-tygodniowym poślizgiem w Opolu odprawiana dziś jest “zaległa” Msza Krzyżma, która z powodu epidemii i ograniczeń w liczbie uczestników liturgii nie odbyła się w Wielki Czwartek. Biskup opolski Andrzej Czaja wybrał na nią święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przypadające dzisiaj i zaprosił do udziału wszystkich kapłanów,

Ks. Paweł Rytel-Andrianik 1 lipca przestaje być rzecznikiem KEP

Ks. Paweł Rytel Andrianik z dniem 1 lipca przestanie pełnić funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Na swoim koncie na Twitterze zapowiedział, że zostanie dyrektorem nowej placówki, zajmującej się komunikacją zagraniczną.

W imieniu Watykanu sprawą biskupa kaliskiego zajmie się abp Gądecki

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych. To także abp Gądecki będzie pilotował wszelkie sprawy o nadużycia seksualne księży w diecezji kaliskiej.

Kuria radomska odnosi się do artykułu “Rzeczpospolitej”

– Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny – napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez “Rzeczpospolitą” sprawy ks. Stanisława S.

Górale zapraszają na #BarkaChallenge. Każdy może wziąć udział

Inicjatywa #barkachallenge to hołd, jaki artyści składają św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Polscy górale zapraszają do tworzenia nowych aranżacji religijnych piosenek. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane w czasie koncertu na Jasnej Górze 15 sierpnia.

Jan Paweł II nie wygłosił przypisywanej mu homilii o Komunii św. na rękę

Tekst opublikowany przez portal Fronda jako homilia Jana Pawła II na temat przyjmowania Komunii św. nie jest autorstwa Jana Pawła II – dementuje ks. Paweł Ptasznik, szef Sekcji Polskiej-Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i znawca nauczania Papieża-Polaka.

“Głosić Jezusa Chrystusa”. Ks. Grzegorz Suchodolski wyświęcony na biskupa

“Głosić Jezusa Chrystusa” – tak brzmi zawołanie wyświęconego dziś na biskupa pomocniczego w Siedlcach ks. Grzegorza Suchodolskiego. Uroczystość zgromadziła w siedleckiej katedrze licznych wiernych, kapłanów oraz biskupów, z nuncjuszem apostolskim na czele.

Od dziś obowiązują nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

Już dziś 1 czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych, wymagające bardziej szczegółowej rozmowy duszpasterza z nimi. Nowe pytania mają na celu stwierdzenie dojrzałości kandydatów i zapobieganie w ten sposób rosnącej liczbie rozstań.