Wiadomości: Polska

Rozpoczęła się wirtualna pielgrzymka dominikańska

Dziś zwyczajowo wyruszyłaby w drogę pielgrzymka dominikańska – przypomniał na swoim Twitterze o. Jacek Szymczak OP i zaprasza do udziału w pielgrzymce wirtualnej. Pod hasłem “Droga do sukcesu” codziennie w dniach 3-9 sierpnia będą ukazywać się rozważania.

“Pomagamy w każdym czasie”. Wystawa o sytuacji prześladowanych chrześcijan

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało plenerową wystawę „Pomagamy w każdym czasie” ukazującą aktualną sytuację prześladowanych chrześcijan na świecie. Wystawę będzie można zobaczyć przez miesiąc, od 3 sierpnia do 3 września, na Placu Szczepańskim w Krakowie

Abp Ryś: W każdym z nas jest nieusuwalny obraz jedynego Bożego Syna

– Miłosierdzie jest bramą ewangelizacji. Dając temu, który potrzebuje dajesz ostatecznie Jezusowi – mówił abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu na zakończenie Festiwalu Abba Pater. Podkreślił, że ewangelizacja miasta nie polega “na przyniesieniu mu Boga, ale odsłonięciu Boga obecnego w nim”.

4 lata temu zmarł kard. Franciszek Macharski

Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r., tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przypada wtedy święto Matki Bożej Anielskiej, według tradycji franciszkańskiej to dzień kiedy Maryja zabiera dusze do nieba.

Kard. Nycz: Pamięć jest fundamentem i źródłem przyszłości

– Powstańcy warszawscy dobrze wiedzieli, co jest najważniejsze w życiu – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie spoczywa około 100 tysięcy wojskowych i cywilnych ofiar zrywu sprzed 76 lat.

Ks. Karol Kulczycki SDS został mianowany biskupem w Australii

Papież mianował dziś polskiego salwatorianina, ks. Karola Kulczyckiego, biskupem diecezji Port Pirie w Australii. Ks. Kulczycki był dotychczas wiceprowincjałem Polskiej Prowincji Salwatorianów.

“Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

Do akcji pod takim hasłem zaprasza Bractwo Małych Stópek. Ma to być zachęta do oddania krwi, której w okresie wakacyjnej bardzo brakuje.

W Zabawie rusza Miasteczko Modlitewne

“Miasteczko Modlitewne” to wydarzenie organizowane przez tarnowskie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W Sanktuarium ich patronki, bł. Karoliny Kózkówny, organizują w weekend przestrzeń na modlitwę i warsztaty. Przyjedzie tu młodzież z całej Polski. Tegorocznej edycji Miasteczka przyświeca hasło „Przyjdź i zajmij miejsce swe…”

Pielgrzymki na Jasną Górę ruszają mimo wszystko

Mimo trudności i innych niż dotychczas form pielgrzymowania, na Jasną Górę przybywają wierni z całej Polski. Niektóre z pielgrzymek już się odbyły, a kilka z nich zmierza właśnie do Częstochowy. W sierpniu do sanktuarium przybędzie najwięcej grup.

Rzecznik KEP: przestrzeganie zaleceń sanitarnych jest wzajemną troską o zdrowie

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że od początku pandemii, biskupi, Prezydium i Rada Stała KEP, wyrażają konieczność przestrzegania zaleceń służb sanitarnych, aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się koronawirusa. – To wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik.