Wiadomości: Polska

Różaniec na wodzie. Wyjątkowa modlitwa w Studzienicznej już 15 sierpnia

W poniedziałek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium maryjnym w Studzienicznej odbędzie się coroczny „Różaniec na wodzie”. Wierni powierzą swoje intencje, modląc się na statkach, łódkach i kajakach. Do wspólnej modlitwy dołączą także ci, którzy zostaną na lądzie.

Na Jasnej Górze modlono się w intencji ofiar wypadku w Chorwacji

Msza św. za polskich pielgrzymów udających się do Medziugoria została odprawiona wczoraj w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. „Wobec tak wielkiej tragedii nie jesteś sam, jest przy tobie Ta, która stała pod krzyżem swego Syna do końca i jest przy tobie wspólnota Kościoła, która trwa na modlitwie” – mówił o. Przemysław Pelikan celebrujący Eucharystię.

„Trzeba zadbać także o wolność wewnętrzną”. Żołnierze wyruszyli w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią 326 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej wyruszyło na Pieszą Pielgrzymkę Żołnierzy na Jasną Górę. Rozpoczęła się ona od Mszy św. sprawowanej w intencji jej uczestników, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. „Z tego wysiłku duchowego, z tej wewnętrznej pracy będą rodzić się piękne owoce w waszym życiu” – podkreślał.

Zabójstwo ks. Myszkowskiego. Sąd zwiększył wyrok dla sprawcy

Sąd Apelacyjny w Łodzi zwiększył wyrok Marcinowi M., który śmiertelnie pobił ks. Adama Myszkowskiego z Paradyża (diecezja radomska) – poinformowało Radio Plus Radom. Sprawca w więzieniu spędzi 15 lat.

Ks. Studnicki o niezależnej kościelnej komisji ds. ochrony małoletnich: pomogłaby wyciągnąć wnioski na przyszłość

„Komisja, o jasno określonych kompetencjach, złożona z niezależnych ekspertów, mogłaby pomóc podsumować przeszłość i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość, by Kościół mógł stawać się coraz bardziej bezpiecznym domem dla dzieci, młodzieży i osób bezbronnych” – pisze w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Kraków: Triduum Jackowe na 800 lat dominikanów w Polsce

O. Timothy Radcliffe OP będzie jednym z gości Triduum Jackowego, które bracia kaznodzieje organizują 15-17 sierpnia z okazji uroczystości św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina. W programie obchodów m.in. rekolekcje, pokaz filmu „Nowicjusz” i spotkanie o tradycjach winiarskich zakonu.

“Powstańcy Warszawy to dla nas drogowskaz, który wytycza drogę”. Międzyreligijna modlitwa pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani”

Modlitwa międzyreligijna pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zgromadziła w poniedziałek wieczorem mieszkańców stolicy, władze rządowe, samorządowe i parlamentarzystów. Duchowni prosili także o pokój w Ukrainie i w każdej części świata.

„Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej”. We Wrocławiu księża przechodzą kurs oficerski dla kapelanów

Dwudziestu kapłanów, w tym 13 księży katolickich, 2 ewangelickich i 5 prawosławnych, złożyło przysięgę w formie roty Armii Krajowej, jako nawiązanie do tradycji patriotyczno-bojowych naszego narodu. Kapłani z całej Polski przechodzą tam dwumiesięczny kurs oficerski dla kapelanów na wrocławskiej uczelni.

„Ich duch wzmacnia mnie.” Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka upamiętniająca nazaretanki z Nowogródka

Na Jasnej Górze odbyła się wczoraj Pielgrzymka Nowogródzian. W ten sposób od lat potomkowie i bliscy dawnych mieszkańców Nowogródka upamiętniają 11 sióstr nazaretanek z tego miasta, rozstrzelanych przez Niemców 1 sierpnia 1943 r. Zakonnice, które oddały życie za innych mieszkańców, beatyfikował Jan Paweł II.

Bp Lechowicz: Dzięki Powstańcom bohaterskiej Warszawy, możemy dziś godnie stąpać po wolnej, polskiej ziemi

Msza św. polowa na placu Krasińskich w Warszawie w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowała tegoroczne obchody. „Dzięki Wam, Powstańcom bohaterskiej Warszawy, możemy dziś godnie stąpać po wolnej polskiej ziemi i po warszawskim bruku naznaczonym Waszą ofiarą, która oby nigdy nie została zapomniana i nie poszła na marne!” – mówił wczoraj biskup polowy Wiesław Lechowicz