Wiadomości: Polska

“Znałeś nas po imieniu”. Bp Stefanek pochowany w łomżyńskiej katedrze

Znałeś nas po imieniu, dla tych których spotykałeś zawsze znalazłeś miejsce w przestrzeni swojego serca – tak o zmarłym łomżyńskim biskupie-seniorze Stanisławie Stefanku mówił przedstawiciel rodzin, którymi opiekował się zmarły. Pogrzeb biskupa Stanisława odbył się 23 stycznia w katedrze w Łomży.

Oświadczenie gliwickiej kurii w sprawie aresztowanego księdza

Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal w związku z wydarzeniami, które dotyczą kapłana naszej diecezji – czytamy w oświadczeniu kanclerza Kurii w Gliwicach, wydanym 22 stycznia. Tego dnia media poinformowały o zastosowaniu 3-miesięcznego aresztu wobec ks. Andrzeja N., wobec którego już toczy się postępowanie kanoniczne.

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący KEP do dziadków: jesteście potrzebni!

Jesteście potrzebni swoim rodzinom, wnukom i Kościołowi – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski w przesłaniu skierowanym do wszystkich polskich babć i dziadków w dniach ich święta.

Pogrzeb bp. Stefanka – 23 stycznia

Aż 4 dni potrwają w Łomży uroczystości pogrzebowe zmarłego 17 stycznia biskupa-seniora Stanisława Stefanka. 24 stycznia zostanie on pochowany w łomżyńskiej katedrze. O szczegółach poinformowała diecezja.

75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau pod znakiem modlitw międzyreligijnych i ekumenicznych

Modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będą jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 75. rocznicy jego wyzwolenia. W tegorocznych uroczystościach, 27 stycznia, udział weźmie ponad 200 byłych więźniów obozu Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu.

Zmarł bp Stanisław Stefanek, senior diecezji łomżyńskiej

Biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek zmarł dziś, 17 stycznia ok. 17:30 w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Wiadomość podało kilka źródeł, w tym Biuro Prasowe Episkopatu oraz diecezja łomżyńska.

“Nasze życie to niedokończony projekt” Pogrzeb ks. Wojciecha Wójtowicza

Nasze życie to niedokończony projekt, rzeczywistość, którą trzeba uzupełnić. Dopiero w śmierci odczytujemy, że człowieka nikt zastąpić nie może – mówił podczas Mszy św. pogrzebowej śp. ks. Wojciecha Wójtowicza bp Edward Dajczak. Zmarły tragicznie ks. Wojciech spoczął dziś na cmentarzu w Miastku.

Dziś w Kościele Dzień Judaizmu

Słowa z Księgi Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8) są mottem obchodzonego dzisiaj 17 stycznia w Kościele w Polsce 23. Dnia Judaizmu. Centralne uroczystości odbywają się w Gnieźnie.

Prezentacja książki “Jutro Niedziela” 20 stycznia w siedzibie KEP

Już 20 stycznia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące książkę “Jutro Niedziela” – najnowszą publikację Wydawnictwa Stacji7. Wezmą w niej udział autorzy książki ks. dr hab Marcin Kowalski i ks. Przemysław Śliwiński, a także kard. Kazimierz Nycz, ks prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.