Wiadomości: Polska

Tarnowska pielgrzymka w tym roku w formie sztafety. Na czym będzie polegać?

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę zostanie zorganizowana w formie sztafety – ogłoszono podczas spotkania zarządu i przewodników PPT w Zabawie. Kolejne grupy będą przemierzały trasę, a na koniec dnia pątnicy wrócą do domu. Na drugi dzień następni pielgrzymi przejmą sztafetowy odcinek w kierunku Częstochowy.

Znamy datę beatyfikacji ks. Jana Machy. Uroczystość w Katowicach

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada 2021 roku, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Beatyfikacja Matki Róży Czackiej i kardynała Wyszyńskiego. Poznaliśmy szczegóły

Poznaliśmy szczegóły beatyfikacji siostry Elżbiety Róży Marii Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września w Warszawie. Uroczystość odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a będzie jej przewodniczyć kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji ds. kanonizacyjnych. “Wspólna beatyfikacja tych postaci nie jest kwestią przypadku, bo ich drogi przecinały się przez 40 lat” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Tylko kilku dominikanów wyruszy na szlak. “Tradycyjne pielgrzymowanie niemożliwe”

“Jesteśmy zmuszeni zakomunikować, że ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – czytamy w komunikacie o. Łukasza Wiśniewskiego OP, przeora krakowskich dominikanów, na temat Pielgrzymki Dominikańskiej.

W Koszalinie w Oknie Życia znaleziono dziewczynkę. „Wielka radość”

W poniedziałek o godz. 11.02 w koszalińskim oknie życia zadzwonił alarm. Opiekujące się oknem siostry znalazły w nim dwumiesięczną dziewczynkę.

Episkopat przestrzega przed państwem opiekuńczym i upartyjnieniem

Rada Społeczna Episkopatu przestrzega przed wprowadzeniem modelu „państwa opiekuńczego” i nadmiernym upartyjnieniem. Te wskazówki znalazły się w dokumencie, którego projekt został przedstawiony na ostatnim zebraniu Episkopatu.

Nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Episkopat zatwierdził modlitwę

Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich – to nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Ich brzmienie w języku polskim zatwierdziła 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski.

Kiedy polscy biskupi spotkają się z papieżem? Znamy szczegóły wizyty ad limina

Pierwsi biskupi wyruszą do Watykanu na początku października. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski ujawnił szczegóły wizyty “ad limina”, w tym daty spotkań polskich hierarchów z papieżem.

Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy będą zniesione. Jest decyzja biskupów

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Zostaną one zniesione 20 czerwca.

Kard. Dziwisz nie odniesie się do reportażu o Orchard Lake

Ks. Mirosław Król, rektor polonijnego seminarium w Orchard Lake miał dopuszczać się molestowania seksualnego wobec podwładnych, wynika z reportażu wyemitowanego we środę przez TVN24. “Ksiądz Kardynał nie będzie komentował i odnosił się do reportażu dotyczącego Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu sekretariatu kard. Stanisława Dziwisza, byłego metropolity krakowskiego.