Wiadomości: Polska

Biskupi ws. “tęczowej” Matki Bożej: nie zgadzamy się z wyrokiem sądu

Płoccy biskupi nie zgadzają się z wyrokiem uniewinniającym trzy kobiety, które w 2019 roku rozlepiły wokół jednego z kościołów wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Duchowni opublikowali oświadczenie, w którym podkreślają, że takie “działania w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy”.

Liczba kapłanów jest najwyższa w historii. Jak wygląda polski Kościół?

Mimo silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo wciąż cechuje mocne przywiązanie do wiary, a Kościół ma olbrzymi potencjał apostolski. To jeden z wniosków raportu “Kościół w Polsce”, który przygotowała Katolicka Agencja Informacyjna. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży.

Bydgoszcz: Misterium Męki Pańskiej w czasie pandemii

W bydgoskiej Dolinie Śmierci od 20 lat organizowane jest Misterium Męki Pańskiej. W tym roku sytuacja pandemiczna uniemożliwia widzom wzięcie udziału w wydarzeniu. Właśnie dlatego organizatorzy przygotowali wyjątkowe słuchowisko, by głębiej przeżywać Tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielkopostne rekolekcje uczniów i katechetów “Katecheza 2.0”

Prowadzenie rekolekcji w tradycyjnej formie w tym roku nie jest możliwe. Dlatego fundacja “Wypłyń na Głębię” stworzyła alternatywne rozwiązanie na czas Wielkiego Postu. Interaktywne filmy, materiały dydaktyczne zostaną udostępnione katechetom i uczniom.

Kuria kaliska o procesie ks. Arkadiusza H. “Przyznał się do winy i przeprosił”

Zaczął się proces karny, oskarżanego o gwałt i molestowanie seksualne nieletnich, ks. Arkadiusza H., którego historia została przedstawiona w filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”. Kuria kaliska wydała oświadczenie, w którym wyraża solidarność z ofiarami oraz “przeprasza za krzywdy, których doznały ze strony kapłana”.

Profanacja kościoła w Myślenicach. Zniszczono zabytkowe epitafium

W Sanktuarium Matki Bożej w Myślenicach w archidiecezji krakowskiej doszło do profanacji. Grupa młodych ludzi próbowała w nocy wejść do świątyni, zniszczyła epitafium i zdewastowała otoczenie kościoła.

W Paradyżu został zaatakowany ksiądz. Policja wyjaśnia sprawę

Ciężko ranny został ksiądz prałat Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu w powiecie opoczyńskim. Policja potwierdziła, że kapłan został pobity. O sprawie poinformowało jako pierwsze Radio Plus Radom.

Bp Piotrowski do maturzystów: Odważnie szukajcie odpowiedzi

“Bez wewnętrznej dojrzałości, która pozwala na właściwe korzystanie z wolności i na dobre życiowe wybory, człowiek jest raczej podobny do liścia, który trzepocze się na wietrze. Wtedy łatwo go uwieść” – mówił bp Jan Piotrowski na Jasnej Górze, do delegacji maturzystów diecezji kieleckiej. Tylko w takiej, ograniczonej i symbolicznej formie, mogła się odbyć ich pielgrzymka.

Bp Milewski o wyroku ws. „Tęczowej Maryi”: Dzisiaj już nie ma żadnych świętości

Sąd Rejonowy w Płocku zdecydował, że wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej połączony z tęczową flagą ruchów LGBT nie obraża uczuć religijnych. „Dzisiaj już nie ma żadnych świętości” – powiedział dla Stacji7.pl bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej komentując orzeczenie sądu.

Ks. Michał Misiak działa w Tanzanii. Archidiecezja łódzka zabrała głos

Archidiecezja łódzka wydała oświadczenie w sprawie działalności ks. Michała Misiaka. Znany duszpasterz od jakiegoś czasu jest w Tanzanii.