Wiadomości: Polska

Profanacja figury w Aninie. “To nie do pomyślenia, że ktoś podnosi rękę na Matkę Bożą”

W nocy z czwartku na piątek doszło do profanacji figury Matki Bożej w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie.

Bp Mastalski: cztery “noże” współcześnie wbijane w plecy Polaków

Ucieczka przed wartościami, źle pojęta wolność, zapomnienie, antyreligijność – to cztery „noże”, które współcześnie wbijane są w plecy Polaków, o których mówił bp Janusz Mastalski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu sprawowanej w 82. rocznicę agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę.

Bp Libera: Zasady sanitarne wciąż nas obowiązują

Biskup płocki Piotr Libera wydał „Pro memoria” w którym przypomina o wciąż obowiązujących zasadach sanitarnych, związanych z trwającą pandemią. Podkreśla w nim, że nie wolno lekceważyć czy kwestionować obowiązujących norm sanitarnych.

Rzecznik KEP o sprawie o. Pawła M: „ To, że doszło do tak ogromnej manipulacji ze strony duchownego, jest niewyobrażalne”

“To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych” – powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski o. Leszek Gęsiak, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie.

“Nie żałuję tego co czyniłem”. Niezłomny kapłan spoczął na krakowskim cmentarzu

Szczątki żołnierzy niezłomnych: ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i Tadeusza Zajączkowskiego, spoczęły w środę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. “Bóg złączył ich losy bo wszyscy razem walczyli i dawali świadectwo swojego życia i wiary stawiając opór totalitaryzmom” – mówił podczas mszy św. w Bazylice Mariackiej bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Relikwie bł. Matki Czackiej będą pielgrzymować przez Polskę. “Umiała dać światło w ciemnościach”

Po niedzielnej beatyfikacji relikwie bł. Matki Czackiej umieszczone w wyjątkowym relikwiarzu będzie można spotkać w rożnych miejscach w Polsce. “Wyruszy do parafii, które będą chciały modlić się za przyczyną naszej założycielki” – mówi s. Radosława Podgórska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej

“Chociaż po wstrząsie reformacji i kryzysu wiary życie klasztorne zanikało, Bóg od najmłodszych lat obdarzył ją darem życia zakonnego. Dla Magdaleny kryzys nie był znakiem klęski, ale wezwaniem do podjęcia decyzji” – mówił abp Edmund Piszcz podczas uroczystego zamknięcia etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej.

Abp Polak po raporcie dot. o. Pawła M.: Chcę wyrazić bliskość, współczucie i wsparcie osobom zranionym

Bliskość, współczucie i wsparcie dla osób zranionych wyraża abp Wojciech Polak po opublikowaniu raportu Komisji badającej sprawę o. Pawła M. Delegat KEP dziękuje też zaangażowanym w prace Komisji. Deklaruje bliskość wobec braci Dominikanów i tych, którym posługują. “Doceniam odwagę i pokorę stanięcia w prawdzie, która boli i zawstydza, ale też oczyszcza i umożliwia zdrowienie” – pisze w oświadczeniu.

Dominikanie po publikacji raportu dot. Pawła M.: „Jesteśmy gotowi zadośćuczynić za popełnione zło”

“Jesteśmy gotowi, by zadośćuczynić za popełnione zło, chcemy z determinacją szukać sposobów naprawy szkód i błędów, a nade wszystko chcemy nadal Wam służyć, zdając sobie sprawę – jak nigdy dotąd – że nie jesteśmy tego godni” – piszą polscy dominikanie w komunikacie po dzisiejszej publikacji raportu Komisji badającej sprawę br. Pawła M. OP.

Komisja badająca sprawę dominikanina o. Pawła M. opublikowała raport. „Przemoc fizyczna i nadużycia seksualne”

„Prowadzona we Wrocławiu w latach 1996-2000 przez Pawła M. Wspólnota św. Dominika była oparta na mechanizmie psychomanipulacji. Dochodziło w niej również do przemocy fizycznej oraz nadużyć seksualnych. Wspólnota ta miała wszystkie cechy umożliwiające określenie jej mianem sekty” – przekazuje komisja ekspercka, która badała sprawę dominikanina o. Pawła M. Konferencja prasowa komisji odbyła się w Warszawie.