Wiadomości

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się w Jerozolimie w formie online

Pomimo pandemii koronawirusa jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – Jad Waszem (Yad Vashem) uczci obchodzony 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu serią wydarzeń transmitowanych online. „76 lat później, historia i historie Holokaustu są bardziej aktualne niż kiedykolwiek” – uważa dyrektor Jad Waszem, Awner Szalew.

Abp Ryś: Jezus patrzy w serce człowieka. Tam zaczyna się posłuszeństwo woli Bożej

“Najtrudniejszą ofiarą dla człowieka jest pełnienie woli Boga. Ale kto pełni wolę Bożą, jest krewnym Jezusa” – powiedział abp Grzegorz Ryś w czasie porannej mszy w domu biskupów łódzkich.

Św. Maksymilian Kolbe patronem Małopolski w 2021 roku

W tym roku patronem Małopolski będzie Maksymilian Maria Kolbe. Decyzję tę podjęto podczas poniedziałkowych obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego. W sierpniu przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Dziś Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu” we wtorek 26 stycznia obchodzony jest XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online, przedstawiciele obydwu religii przeczytają fragmenty Biblii i Koranu, będą się modlić i dyskutować.

Franciszek: naszym bliźnim jest nie tylko ten, kto podziela nasze wartości i idee

“Jesteśmy wezwani do stawania się bliźnimi wszystkich” – przekonywał Franciszek w homilii odczytanej w bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie podczas nieszporów na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W imieniu papieża przewodniczył im kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele Kościołów i wspólnot kościelnych działających w Rzymie.

Tysiące kościołów i klasztorów niszczeje w Turcji. Zamieniają się w sklepy, magazyny

5 tysięcy kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów w Turcji wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach misji św. Pawła. Tymczasem budynki znajdują się w ruinie lub są zamienianie w sklepy, magazyny, stajnie.

Abp Ryś: odejście ks. Artura to kolejne jego wyjście do ewangelizacji

“Odejście ks. Artura czytamy jako kolejne jego wyjście do ewangelizacji. Bóg tą śmiercią woła do nas i pokazuje, jak nas ze sobą jedna. On mówi do nas: idźcie, idźcie, potrzeba, żebyście poszli” – mówił abp Grzegorz Ryś w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki, gdzie odprawiono mszę w intencji zmarłego ks. Artura Godnarskiego, inicjatora “Przystanku Jezus”.

Biskupi Etiopii apelują o otwarcie korytarza humanitarnego w Tigraju

80 dni od rozpoczęcia ofensywy wojsk rządowych przeciwko tigrajskim separatystom sytuacja humanitarna w Etiopii staje się coraz poważniejsza. Zdaniem przedstawicieli pięcioosobowej delegacji Konferencji Biskupów Katolickich Etiopii (CBCE), która w połowie stycznia odwiedziła region Tigraj, aby oszacować skalę katastrofy, liczba osób potrzebujących żywności, wody i leków trzykrotnie przekracza pierwotne szacunki.

Bp Bryl po nominacji papieża: Chciałbym być dobrym pasterzem

„Dziękuję Panu Bogu, ponieważ decyzję papieża Franciszka chciałbym przeżyć w duchu wiary. Wierzę, że podejmując to zadanie, służę Panu Bogu, służę Jezusowi Chrystusowi, który działa w Kościele” – powiedział bp Damian Bryl po ogłoszeniu nominacji na nowego biskupa kaliskiego.

Bp Damian Bryl nowym biskupem diecezji kaliskiej

Biskup Damian Bryl został nowym ordynariuszem diecezji kaliskiej – zdecydował papież Franciszek. Do tej pory był on biskupem pomocniczym w Poznaniu.