Wiadomości

10 tys. ludzi na Mszy w przeddzień Marszu dla Życia w USA

Ponad 10 tys. osób wzięło udział 23 stycznia wieczorem we Mszy św. inaugurującej modlitewne czuwanie w intencji obrony życia, sprawowanej w bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Eucharystię koncelebrowało trzech kardynałów, 39 biskupów, 303 kapłanów.

Orędzie papieża na Światowy Dzień Komunikowania Społecznego

„Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” – to tytuł ogłoszonego w piątek Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Komunikowania Społecznego. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Abp Migliore o aktach wandalizmu we Francji: to chrystianofobia

Tak jak często mówi się o antysemityzmie i islamofobii trzeba też otwarcie przyznać, że istnieje również jakaś forma chrystianofobii – w ten sposób nowy nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore podsumował ostatnie akty wandalizmu wobec kościołów w tym kraju. To pierwsza jego wypowiedź jako nuncjusza.

“Znałeś nas po imieniu”. Bp Stefanek pochowany w łomżyńskiej katedrze

Znałeś nas po imieniu, dla tych których spotykałeś zawsze znalazłeś miejsce w przestrzeni swojego serca – tak o zmarłym łomżyńskim biskupie-seniorze Stanisławie Stefanku mówił przedstawiciel rodzin, którymi opiekował się zmarły. Pogrzeb biskupa Stanisława odbył się 23 stycznia w katedrze w Łomży.

Trump będzie pierwszym prezydentem USA, który pójdzie w Marszu dla Życia

Donald Trump zapowiedział, że osobiście weźmie jutro udział w Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Dzięki temu będzie pierwszym w historii USA prezydentem, który pojawi się na tym wydarzeniu.

Oświadczenie gliwickiej kurii w sprawie aresztowanego księdza

Pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal w związku z wydarzeniami, które dotyczą kapłana naszej diecezji – czytamy w oświadczeniu kanclerza Kurii w Gliwicach, wydanym 22 stycznia. Tego dnia media poinformowały o zastosowaniu 3-miesięcznego aresztu wobec ks. Andrzeja N., wobec którego już toczy się postępowanie kanoniczne.

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Franciszek przypomina o gościnności – ważnej cesze ekumenicznej

Gościnność to ważna cecha ekumeniczna – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej 22 stycznia w auli Pawła VI w Watykanie. W swojej katechezie papież nawiązał do obchodzonego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest właśnie gościnność.

Ponad 67 tys. Austriaków odeszło w 2019 r. z Kościoła

Austriacki Kościół opublikował dziś statystyki dotyczące wiernych zerane w ubiegłym roku. Wynika z nich, że w 2019 r. aktu apostazji dokonało tam aż 67 583 osób. To największy wzrost od 2010 r.

Jeden z porwanych w Nigerii kleryków uwolniony w ciężkim stanie

Porywacze, którzy 8 stycznia uprowadzili z seminarium duchownego w Kaduna w Nigerii czterech seminarzystów uwolnili jednego z nich. Rannego i w ciężkim stanie zostawili przy autostradzie.