Wiadomości

Jak będą wyglądały procesje Bożego Ciała? Sprawdzamy w diecezjach

Większość biskupów zaleca w swoich diecezjach organizację procesji Bożego Ciała wyłącznie wokół kościoła, ale w kilku miejscach, np. w archidiecezji krakowskiej wręcz zachęca się do Bożego Ciała w zwykłym kształcie czyli z liczną procesją ulicami miasta. Sprawdziliśmy zalecenia we wszystkich diecezjach w Polsce, oto pełny wykaz dostępnych wytycznych.

Dramatyczna sytuacja w USA, papież apeluje o spokój i potępia rasizm

Przybierają na sile protesty i uliczne zamieszki w całych Stanach Zjednoczonych przeciw brutalności policji. Niszczone są kościoły, grabione sklepy, policja z coraz większą brutalnością tłumi demonstracje. Papież Franciszek błagał dziś o spokój społeczny w tym kraju i potępił rasizm.

Papież pozdrowił uczestników spotkania na Lednicy

Przyjmijcie za swoje motto św. Jana Pawła II – Totus Tuus i, jak on, przeżywajcie waszą młodość, całkowicie zawierzając siebie Chrystusowi i Jego Matce, abyście z odwagą postępowali ku horyzontom przyszłości – powiedział dziś papież Franciszek do młodych, którzy w sobotę będą modlić się w łączności duchowej na spotkaniu Młodych Lednica 2000.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik 1 lipca przestaje być rzecznikiem KEP

Ks. Paweł Rytel Andrianik z dniem 1 lipca przestanie pełnić funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Na swoim koncie na Twitterze zapowiedział, że zostanie dyrektorem nowej placówki, zajmującej się komunikacją zagraniczną.

W imieniu Watykanu sprawą biskupa kaliskiego zajmie się abp Gądecki

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych. To także abp Gądecki będzie pilotował wszelkie sprawy o nadużycia seksualne księży w diecezji kaliskiej.

Benedyktynki nagrały 9 tys. godzin chorału

Benedyktynki z Jouques we francuskiej Prowansji tworzą w sieci bazę chorału gregoriańskiego. Projekt został uruchomiony 31 maja i już teraz zawiera 9 tys. godzin nagrań. Ich przygotowanie zajęło trzy lata.

Kuria radomska odnosi się do artykułu “Rzeczpospolitej”

– Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny – napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez “Rzeczpospolitą” sprawy ks. Stanisława S.

Górale zapraszają na #BarkaChallenge. Każdy może wziąć udział

Inicjatywa #barkachallenge to hołd, jaki artyści składają św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Polscy górale zapraszają do tworzenia nowych aranżacji religijnych piosenek. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane w czasie koncertu na Jasnej Górze 15 sierpnia.

Jan Paweł II nie wygłosił przypisywanej mu homilii o Komunii św. na rękę

Tekst opublikowany przez portal Fronda jako homilia Jana Pawła II na temat przyjmowania Komunii św. nie jest autorstwa Jana Pawła II – dementuje ks. Paweł Ptasznik, szef Sekcji Polskiej-Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i znawca nauczania Papieża-Polaka.

Papież kupił ambulans bezdomnym z ulic Rzymu

Nowy ambulans – to prezent od Franciszka dla bezdomnych i ubogich z ulic Rzymu, którymi opiekuje się jego jałmużnik. W Rzymie ciągle żywa jest pamięć o bezdomnej, która zmarła na ulicy, ponieważ pogotowie odmówiło udzielenia pomocy zaniedbanej kobiecie.