Tu wyświęcono więcej nowych księży

63 nowych księży wyświęcono w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. To o 18 więcej niż rok temu.

Statystyki nowych święceń opublikowały chorwackie media kościelne: agencja IKA i tygodnik Glas Koncila. Tradycyjnie już dane dotyczące Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny publikuje się łącznie, ponieważ wielu nowych księży jest powiązanych z obydwoma krajami poprzez swoje miejsca urodzenia i pracy. W 2023 r. w obu krajach odbyło się 45 święceń kapłańskich.

Wśród diakonów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie, jest 18 zakonników: 12 z Chorwacji i 6 z Bośni i Hercegowiny. Tradycyjnie najliczniej reprezentowany jest zakon franciszkański, ale wśród nowych księży jest także czterech salezjanów.

Arcybiskup Zagrzebia Drazen Kutlesa wyświęcił 22 czerwca 15 księży. Jest wśród nich ośmiu nowych księży diecezjalnych, czterech salezjanów, dwóch franciszkanów i jeden karmelita. W Rijece wyświęcono sześciu nowych księży. W Splicie odbyło się pięć święceń kapłańskich: dwóch księży diecezjalnych i trzech franciszkanów.

W diecezjach Sisak, Bjelovar, Zadar i Dubrownik odnotowano po trzy święcenia kapłańskie. W Dubrowniku jest dwóch nowych księży diecezjalnych, trzeci jest dominikaninem. W diecezjach Varaždin, Poreč-Pula, Djakovo-Osijek i Hvar jest po dwóch nowych księży oraz po jednym w Gospić, Krk i Požega.

13 nowych księży w Bośni i Hercegowinie

Kościół w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie miał w sumie 13 święceń kapłańskich, osiem z nich w Mostarze i pięć w Sarajewie. Wśród nowo wyświęconych w Mostarze jest czterech księży diecezjalnych i czterech franciszkanów. W Sarajewie święcenia kapłańskie przyjęło trzech księży diecezjalnych i dwóch franciszkanów. Spośród trzech księży diecezjalnych dwóch pochodzi z zagranicy, jeden z Hiszpanii i jeden z Kolumbii.

Większość neoprezbiterów urodziła się w latach 1990-tych. Jest też 13 tzw. późnych powołań: 10 urodzonych w latach 80-tych i trzech w latach 70-tych XX w.

W statystyce dla Chorwacji uwzględniono też jednego neoprezbitera, który pochodzi z Chorwacji, a święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Toronto w Kanadzie.

ZOBACZ TEŻ: Pielgrzymka. Czas i miejsce cudów

KAI, kh/Stacja7