Kościół przekazał nieruchomość na pomoc niepełnosprawnym

Wartość nieruchomości szacowana jest na 25 mln euro czyli ponad 100 mln zł. Budynek ma być wykorzystany na potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Archidiecezja Malty przekazała nieruchomość wartą 25 mln euro (ponad 100 mln zł) na potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Zbudowany w XVII wieku gmach Dar Saura w Rabacie stanie się Maltańskim Centrum Muzyki i Sztuki, w którym będą oni mogli rozwijać swe zdolności artystyczne.

Budynek o powierzchni 5,5 tys. metrów kwadratowych został przekazany fundacji Malta Trust w nieodpłatne użytkowanie na 65 lat. Niegdyś mieścił się tu szpital, ostatnio natomiast dom starców. Jednak zabytkowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem pełnym zieleni nie był już w stanie, bez poważnego remontu, zapewnić warunków, na jakie zasługiwało 45 pensjonariuszy. Znaleziono więc dla nich miejsca w innych placówkach. 

SPRAWDŹ>>> Tych błędów podczas odmawiania różańca nie popełniaj!

Podczas uroczystości podpisania odpowiednich dokumentów abp Charles Scicluna powiedział, że „najlepszym sposobem wykorzystania majątku Kościoła jest przeznaczenie go na cel społeczny, zwłaszcza na pomoc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia”. Wyraził nadzieję, że Dar Saura stanie się „nowoczesnym ośrodkiem umożliwiającym dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej wykorzystanie swoich możliwości oraz odkrywanie i rozwijanie pełnego potencjału poprzez muzykę i sztukę”.

Teraz fundacja ze środków publicznych i unijnych dokona renowacji i modernizacji całego obiektu, łącznie z kaplicą pod wezwaniem św. Mikołaja. Przewidywany koszt prac to około 10 mln euro.

To nie pierwszy raz kiedy maltański Kościół przekazuje nieruchomość

To już drugi raz, gdy archidiecezja Malty przekazuje kościelną własność organizacji pozarządowej, niosącej pomoc potrzebującym. W 2019 roku scedowała budynek Instytutu Adelaide Cini w Santa Venera na rzecz Hospicjum Maltańskiego. Utworzy ono tam nowoczesne Hospicjum św. Michała, zapewniające kompleksową opiekę paliatywną.

Kościół jest wierny podstawowej opowieści Ewangelii, jaką jest przypowieść o dobrym Samarytaninie. Dociera do osób potrzebujących, oferuje usługi i opiekę oraz dzieli się swoim dziedzictwem, aby umożliwić innym zrobienie tego samego – tłumaczy arcybiskup metropolita Malty.

KAI, pa/Stacja7