Wiadomości: Polska

W tym tygodniu 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Na Jasnej Górze, w czwartek 18 listopada, po zakończeniu dorocznych rekolekcji biskupów, rozpocznie się 390. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematami przewodnimi spotkania będą: podsumowanie wizyty ad limina apostolorum oraz XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

Nowy biskup pomocniczy w archidiecezji poznańskiej. Został nim ks. Jan Glapiak

Papież mianował ks. Jana Glapiaka, przewodniczącego referatu prawnego kurii metropolitalnej w Poznaniu, nowym biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej – poinformowała w południe nuncjatura apostolska.

Biskupi zaczynają rekolekcje na Jasnej Górze. Tematem współcześni święci

“Przesłanie współczesnych świętych” to temat rekolekcji biskupów, które potrwają na Jasnej Górze do 18 listopada. “Ci święci nie są wyłącznie figurami historycznymi” – mówi o. Zdzisław Kijas OFMConv, w latach 2010-2020 relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który prowadzi rekolekcje.

Zmarł o. Jerzy Tomziński, legendarny paulin z Jasnej Góry

W wieku 102 lat dziś w nocy zmarł o. Jerzy Tomziński – legendarny paulin, trzykrotny przeor Jasnej Góry i dwukrotny Generał Zakonu Paulinów. Był jedynym żyjącym dotąd uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży. Zawsze podkreślał, że Jasna Góra była jego życiową legitymacją.

Bp Włodarczyk podczas ingresu do katedry w Bydgoszczy: “Nie ma miłości bez wspólnoty”

„Według ks. Blachnickiego wielki człowiek musi mieć trzy podstawowe cechy: musi być dobry, odważny i musi starać się pokonywać przeszkody. Mogę śmiało powiedzieć: chcę taki być i tak służyć” – powiedział w homilii bp Krzysztof Włodarczyk. Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy jest miejscem ingresu nowego biskupa bydgoskiego.

Bp Markowski: “Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu”

“Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem” – napisał w imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, jego przewodniczący bp Rafał Markowski po spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce 11 listopada.

Abp Skworc do księży: prośmy ks. Jana Machę, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas

“Po beatyfikacji winniśmy prosić ks. Jana Machę, aby był inspiratorem i formatorem posługi każdego z nas” – pisze do kapłanów archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zaprasza księży do aktywnego udziału w uroczystości beatyfikacyjnej 20 listopada br. w katowickiej katedrze.

Kraków: od dziś obchody Światowego Dnia Ubogich

Od piątku do niedzieli potrwają w Krakowie obchody 5. Światowego Dnia Ubogich. Potrzebujący będą mogli m.in. zaszczepić się przeciw COVID-19. Obchody ustanowionego przez papieża Franciszka święta potrwają do niedzieli.

Kard. Nycz: zróbmy wszystko, aby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic, a pomocą humanitarną

“Widząc i doceniając obowiązki państwa, Kościół stanowczo prosi o możliwość pomocy humanitarnej niesionej przez Caritas i wolontariuszy. Zróbmy wszystko, aby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic a pomocą ludzką, chrześcijańską” – zaapelował kard. Kazimierz Nycz, odnosząc się do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej podczas Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej z okazji Święta Niepodległości.

Prymas Polski: tylko zjednoczeni zdolni jesteśmy sprostać wyzwaniom chwili

O jedność narodu, zachowanie spokoju, nie uleganie manipulacji i szukanie rozwiązań zażegnania kryzysu na polsko-białoruskiej granicy apelował w dniu Święta Niepodległości w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Nie wolno wykorzystywać tych ludzi do politycznych rozgrywek” – podkreślił, raz jeszcze wzywając do zapewnienia koniecznej pomocy migrantom, których życie i zdrowie jest zagrożone.