Wiadomości: Polska

Abp Gądecki potępia działania Białorusi wobec Polski. “To wykorzystywanie dramatów ludzkich”

Abp Stanisław Gądecki odniósł się do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej. “Stanowczo potępiam wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski” – napisał w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Guzdek apeluje o szacunek dla wojska, Straży Granicznej i policji

Metropolita białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego w przesłaniu z okazji Święta Niepodległości odniósł się do ataków na wschodnią granicę Rzeczypospolitej. Abp Józef Guzdek dziękuje w nim wojsku, Straży Granicznej i policji „za ofiarność w służbie” oraz „świadomość trudnej sytuacji migrantów, wykorzystywanych przez reżim białoruski”.

Przy granicy białoruskiej powstaną Namioty Nadziei. “Miejsce spotkania i uzyskania koniecznej pomocy”

Caritas Polska przy granicy białoruskiej otwiera Namioty Nadziei. “Chcemy, by Namiot Nadziei stał się miejscem dobra dla wszystkich. Dla cudzoziemców, migrantów, którzy znajdą się po polskiej stronie i będą potrzebowali pomocy. Dla mieszkańców, którzy mają swoje obawy, albo znaleźli się w jakimś kryzysie i potrzebują wsparcia” – mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Opieka zdrowotna dla bezdomnych. W Sopocie powstaje Przychodnia im. dr Oli

Caritas archidiecezji gdańskiej otwiera Przychodnię im. dr Oli dedykowaną osobom bezdomnym. Jak podkreśla abp Tadeusz Wojda, placówka jest kolejną inicjatywą pomocową, która rozpoczyna swoje funkcjonowanie w związku ze Światowym Dniem Ubogich i oczekiwaniami papieża Franciszka.

Bp Libera: konfesjonał miejscem promieniowania Bożego Miłosierdzia

“Zobaczcie, jakie serca Boża opatrzność tu przyprowadza. Wiele jest serc spragnionych stałego, duchowego towarzyszenia – nie odmawiajmy im zbyt szybko i zbyt łatwo” – mówił bp Piotr Libera do spowiedników z katedry i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, 8 listopada podczas Mszy św. w bazylice katedralnej .

Obchody diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży już za 2 tygodnie

“Obchody lokalne mają potwierdzić to, co się dokonuje każdego dnia w wymiarze parafii, duszpasterstw i troski o młodego człowieka, o jego wiarę, ale również o rozeznawanie powołań” – powiedział przewodniczący Rady Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Solarczyk. 21 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzić będziemy diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży.

Abp Gądecki ogłosił zbiórkę na rzecz migrantów. “Potrzebują naszego wsparcia”

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, zaapelował o zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej w niedzielę, 21 listopada, po wszystkich mszach świętych.

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży: Mamy do czynienia z pokoleniem niewierzących – młodych i ich rodziców

Jaka jest współczesna wizja i konieczne przemiany struktur duszpasterstwa młodzieży? Podczas 18. Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w dniach 5-7 listopada odbywa się w Wigrach mówił o tym bp Grzegorz Suchodolski. Wieloletni dyrektor krajowego biura ŚDM przestrzegał zarówno przed klerykalnym modelem duszpasterstwa młodzieży, jak też przed zrzucaniem przez młodych ludzi odpowiedzialności i wszystkich zadań na księdza, który im towarzyszy

Domowy Kościół ma nowego moderatora krajowego

Kapłan archidiecezji częstochowskiej ks. dr inż. Damian Kwiatkowski został powołany przez bp. Krzysztofa Włodarczyka, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie do pełnienia posługi moderatora krajowego Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie

Już jutro rozpoczyna się XVIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, budowanie wspólnot i relacji oraz jak dziś skutecznie docierać z Dobrą Nowiną – to główne tematy XVIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbędzie się od 5 do 7 listopada w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.