Wiadomości: Polska

Ksiądz skazany na cztery lata więzienia. Sprawa dotyczyła molestowania

Sąd okręgowy w Jeleniej Górze skazał ks. Piotra M., byłego proboszcza w Ruszowie, na karę czterech lat pozbawienia wolności za molestowanie dwóch dziewczynek.

Abp Ryś: pojawiła się krytyka, którą potrafimy mniej czy lepiej znosić

“Dość często w spotykamy się z opinią, która jest pewnie słuszna, że jako episkopat nie nauczyliśmy się jeszcze w ogóle przyjmować krytyki” – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który wraz z innymi biskupami uczestniczy w wizycie ad limina.

Znamy szczegóły beatyfikacji ks. Jana Machy. Uroczystość już za miesiąc

“Ks. Jan Macha miał zniknąć w sposób niezauważony, miało nie być jego grobu. A jednak istnieje w naszej świadomości, jest symbolem dążenia do światła, przekraczania własnych możliwości” – mówił dr Andrzej Grajewski podczas konferencji prasowej na temat zbliżającej się beatyfikacji młodego górnośląskiego kapłana straconego w więzieniu za pomoc najbardziej potrzebującym. Ks. Macha zostanie ogłoszony błogosławionym 20 listopada w Katowicach.

Zniszczono przydrożny krzyż w Zielonej Górze. Policja szuka sprawcy

W poniedziałek ktoś ściął piłą przydrożny krzyż na osiedlu w Zielonej Górze. Sprawą zajęła się policja, która poszukuje sprawcy.

Abp Skworc do medyków: bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie

“Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa. Wasza posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin” – napisał abp Wiktor Skworc do pracowników służby zdrowia.

Bp Muskus: nie słuchamy, dotyczy to także księży i biskupów

“Wielu wygłasza opinie, nie będąc zainteresowanymi zdaniem innych. (…) Jesteśmy mistrzami przemawiania, nie słuchamy. I dotyczy to także księży i biskupów” – mówił bp Damian Muskus OFM.

Kolejni biskupi spotkali się z papieżem. “Jest świetnie zorientowany w tym co się dzieje”

Polscy biskupi przebywający w Watykanie z wizytą ad limina spotkali się w piątek z papieżem Franciszkiem, z którym rozmawiali m.in. o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. “Papież jest świetnie zorientowany w tym co się dzieje” – powiedział abp Tadeusz Wojda po spotkaniu.

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin z pomocą rodzicom po stracie dziecka

Dziś, 15 października, przypada Dzień Dziecka Utraconego. Wskazówki dotyczące tego jak rozmawiać z rodzicami i pomóc im przeżyć żałobę, teksty modlitw, pieśni liturgiczne związane z pogrzebem nienarodzonych i wiele podobnych treści można znaleźć w „Kompendium pastoralnym o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”.

Ilu kandydatów zaczęło formację do kapłaństwa? Są najnowsze dane o powołaniach

W tym roku formację w seminariach zaczęło 242 kleryków, a w zakonach 114. Najwięcej kandydatów zgłosiło się do Tarnowa i Poznania, a wśród zgromadzeń największą popularnością cieszą się franciszkanie.

Abp Budzik: papież wzywał nas, abyśmy uczynili wszystko, aby wykorzenić te bolesne sprawy

Abp Stanisław Budzik powiedział, że podczas spotkania polskich biskupów z papieżem został poruszony temat pedofilii w Kościele. “Papież wzywał nas, abyśmy uczynili wszystko, aby z Kościoła wykorzenić te bardzo bolesne sprawy” – mówił metropolita lubelski.