Wiadomości: Polska

Prymas Polski odprawi Mszę św. w intencji pokoju

W poniedziałek 20 marca o 18.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. w intencji pokoju. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlitwa o pokój rozbrzmiewać będzie tego dnia w kościołach w całej Polsce.

Ks. Dohnalik: gdyby Benedykt XVI miał wątpliwości nie rozpocząłby procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II

Jak zwraca uwagę kanonista ks. Jan Dohnalik, gdyby papież Benedykt XVI miał wątpliwości, co do świętości Jana Pawła II „nie zgodziłby się na wyniesienie go na ołtarze”.

Biskupi ponownie apelują w sprawie Jana Pawła II. „Proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości”

„Jeszcze raz apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków” – napisali biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku „Święty Jan Paweł Wielki”.

Bp Włodarczyk do młodych: naszym lustrem nie jest TikTok ale Pismo Święte

„Potrzebne jest lustro, w którym możemy się przejrzeć, opisać, zajrzeć w serce. Nie jest nim TikTok, Instagram, ale Pismo Święte. Czy ja siebie w nim odnajduję? Odkrywam, że to wszystko jest o mnie i do mnie?” – pytał bp Krzysztof Włodarczyk.

Abp Pennacchio zakończył posługę w Polsce. Kto pokieruje nuncjaturą do czasu wyboru jego następcy?

Dziś, 15 marca zakończyła się misja abp Salvatore Pennacchio jako nuncjusza apostolskiego w Polsce. Od tego dnia, czasowo funkcję osoby kierującej watykańską placówką dyplomatyczną w Polsce przejął ks. prałat Pavol Talapka.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Kiedy obchodzone będzie ich liturgiczne wspomnienie?

„To wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina” – powiedział abp Adam Szal w kontekście wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów. „Planujemy, aby liturgiczne wspomnienie tej nowej grupy świętych miało miejsce 7 lipca – w dniu zawarcia przez Józef i Wiktorię sakramentu małżeństwa” – dodał.

Bp Włodarczyk o wynikach śledztwa ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego: cieszę się, że została ujawniona prawda

„Dzisiaj oficjalnie wiemy, że było to zabójstwo. To otwiera możliwości do tego, by przypisać inną klasyfikację całego procesu. Tego, że ks. Franciszek umarł jako męczennik za wiarę” – tak biskup Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie komentuje wyniki śledztwa Instytutu Pamięci ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.

Abp Ryś: wojna z Kościołem w ówczesnych czasach była też wojną o przyszłą pamięć

„Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości odnoście do świętości Jana Pawła II” – powiedział abp Grzegorz Ryś, podczas konferencji prasowej Episkopatu Polski. Jak podkreślił, nie ma wątpliwości, że cała praca jaka została wykonana podczas procesu kanonizacyjnego była rzetelna.

Jednomyślna decyzja biskupów. Powołają zespół ekspertów do zbadania dokumentów nt. przestępstw seksulanych

Zespół zajmie się kwestiami przestępstw popełnionych przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości oraz praktyką rozwiązywania tych problemów. Jak poinformował abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej, wszyscy biskupi byli za

Ks. Blachnicki został zamordowany. Przełomowe informacje ws. śmierci założyciela Ruchu Światło-Życie

„Ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany” – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Z przeprowadzonej ekspertyzy zwłok wynika, że założyciel Ruchu Światło-Życie został otruty rtęcią przez funkcjonariuszy MSW PRL.