Wiadomości: Polska

Jasna Góra opublikowała nowy regulamin dla pielgrzymek

Zgodnie z nowym regulaminem osoby świeckie, zabierające głos w Kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej, bądą mogły mówić jedynie o modlitwie, składać świadectwa lub się modlić. Zabronione jest też propagowanie na terenie Sanktuarium “podziałów narodowych, wrogości, pogardy, rasizmu, ksenofobii, egoizmów, nacjonalizmów i fundamentalizmów”. Jasna Góra opublikowała nowy regulamin dla pielgrzymów.

Koronawirus w Niepokalanowie, bazylika zamknięta

Jeden z zakonników klasztoru w Niepokalanowie jest zarażony koronawirusem, więc cały klasztor i Bazylika zostały zamknięte do czasu wyjaśnienia sytuacji. Ojcowie franciszkanie proszą o modlitwę.

Nominacje do tegorocznej nagrody dziennikarskiej „Ślad”

Monika Białkowska, Barbara Gruszka-Zych i Tomasz Terlikowski zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Nazwisko laureata „Śladu” 2020 poznamy w połowie września.

Wzór niezachwianej wiary. W październiku beatyfikacja ks. Jana Machy

– Jeden z gestapowców widząc, że ks. Jan nie pomstuje na znęcających się nad nim oprawców, powiedział o nim: „To jest albo święty albo idiota!” – opowiada o 28-letnim kapłanie, który w październiku zostanie wyniesiony na ołtarze, postulator procesu beatyfikacyjnego, ks. Damian Bednarski.

Abp Gądecki: W czasie wakacji przestrzegajmy zaleceń sanitarnych

O przestrzeganie zaleceń sanitarnych w czasie wakacji, w tym o zasłanianie ust i nosa w czasie nabożeństw, zaapelował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

29 czerwca w Lublinie święcenia biskupie ks. Adama Bab

Święcenia biskupie ks. dr. Adama Baba, biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej, odbędą się w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca o godz. 11:00 w archikatedrze – poinformował ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Abp Jędraszewski prosi o wsparcie dla powodzian

W archidiecezji krakowskiej w pierwszą niedzielę lipca odbędzie się zbiórka na rzecz powodzian. To inicjatywa abpa Marka Jędraszewskiego, który zaapelował o solidarność z potrzebującymi.

Targi Wydawców Katolickich z ograniczeniami

23 czerwca miało miejsce walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, na którym wybrano nowy zarząd Stowarzyszenia. Prezesem SWK wybrany został ponownie ks. Roman Szpakowski. Będzie przewodniczył Stowarzyszeniu przez kolejne 3 lata. Na spotkaniu poruszono także kwestię Targów Wydawców Katolickich, które odbędą się w tym roku wyjątkowo we wrześniu.

Abp Gądecki dziękuje nauczycielom, uczniom i rodzicom za szczególny rok szkolny

– W kontekście kończącego się roku szkolnego, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym jak najserdeczniej podziękować wszystkim nauczycielom i wychowawcom za trud wkładany w wychowywanie, przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności dzieci i młodzieży w Polsce – napisał w specjalnym komunikacie abp Stanisław Gądecki.

Abp Ryś: Przede mną nowe zadania

Abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy świętej dla wolontariuszy posługujących w tym roku na łódzkiej Arenie Młodych. We wstępie do Liturgii odniósł się do powołania go na stanowisko administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej.