Wiadomości: Polska

Biskup łączy seminaria z powodu braku powołań. “To nie koniec, ale nowy etap”

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zdecydował o połączeniu dolnośląskich seminariów duchownych. Od nowego roku akademickiego klerycy, którzy formują się w Świdnicy i Legnicy dołączą do kolegów z Wrocławia.

Znamy nominowanych do nagrody “Ślad”. Kiedy ogłoszenie laureata?

Monika Białkowska, dziennikarka “Przewodnika Katolickiego”, Sebastian Duda, dziennikarz i publicysta “Więzi” i Dariusz Karłowicz z “Teologii Politycznej” to tegoroczni nominowani do Nagrody Dziennikarskiej “Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

Abp Ryś: Jezus uczy nas dziś, aby dawać siebie

“Jezus, który nas karmi chlebem w Eucharystii, pokazuje nam ludzi potrzebujących. Bierzesz pokarm od Jezusa? Jak miałbyś odwagę odmówić go tym, którzy go potrzebują?” – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej przed procesją Bożego Ciała w Łodzi.

Prymas Polski: Tu jest Jezus! Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek

“On tu jest prawdziwie i rzeczywiście obecny. Tu jest Jezus! Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek” – powiedział w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Rzecznik KEP: podczas procesji Bożego Ciała wierni dają świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła

“Procesje Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary oraz pokazaniem, że przekonania religijne nie mogą i nie powinny zostać nigdy i w żadnym systemie zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

25 lat w kapłaństwie bp. Milewskiego. “Miłosierny Pan prowadzi nas przez kapłańską codzienność”

“Nie możemy poddawać się przygnębieniu i smutkowi. Jesteśmy zrodzeni z Ewangelii. Jesteśmy ludem nadziei” – powiedział bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej, który wspólnie z księżmi ze swojego rocznika obchodził 25-lecie kapłaństwa. Mszy św. w Kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku przewodniczył bp Piotr Libera.

Zakonnice oskarżone o znęcanie się nad podopiecznymi. Jest oświadczenie przełożonej prezentek

“Jestem głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie” – napisała w przesłanym KAI oświadczeniu przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek m. Anna Telus.

Boże Ciało. Procesja eucharystyczna popłynie Wisłą

Wiślana Procesja Eucharystyczna przepłynie w Boże Ciało ze Smoszewa do Czerwińska nad Wisłą. Przy każdej stacji odbędzie się tradycyjna modlitwa z udziałem wiernych, także o pokój w Ukrainie. Cała trasa procesji wyniesie około 18 km.

Ks. Arkadiusz H. wydalony ze stanu kapłańskiego. Jest komunikat diecezji kaliskiej

Ks. Arkadiusz H. został wydalony ze stanu duchownego, po tym jak uznano go winnym dopuszczenia się przestępstw seksualnych. O decyzji poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski. Sprawa ks. Arkadiusza H. była jednym z wątków głośnego filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”.

Kard. Semeraro: Męczeństwo elżbietanek przywodzi na myśl obecną sytuację na Ukrainie

“Męczeństwo dziesięciu elżbietanek przywodzi na myśl przemoc, okrucieństwo i nienawiść, które teraz dotknęły Ukrainę” – powiedział w katedrze we Wrocławiu kard. Marcello Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył uroczystości beatyfikacyjnej sióstr elżbietanek.