Wiadomości: Polska

Abp Gądecki: wszyscy chcemy pozostawać w Europie, nie ma mowy o żadnym wychodzeniu

“Myślę, że nikt rozsądny nie ma ochoty wychodzić z Europy” – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie.

Relikwie bł. Carlo Acutisa trafiły na Jasną Górę

“Mamy nadzieję, że błogosławiony Carlo Acutis będzie przykładem odwagi i wiary w Jezusa Eucharystycznego szczególnie dla młodych ludzi, zwłaszcza pielgrzymujących tu maturzystów” – powiedział kustosz jasnogórskiego sanktuarium.

Kolejna grupa biskupów z wizytą ad limina w Rzymie. “To okazja do wyznania wiary”

Na wizytę ad limina Apostolorum przybyli w drugiej grupie do Rzymu biskupi z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. We Mszy świętej na rozpoczęcie pielgrzymki abp Stanisław Gądecki powiedział, że jest ona okazją do wyznania wiary w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.

Abp Grzegorz Ryś: Duch Święty pilnuje misji Kościoła

W kościele rektoralnym Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano – po kilku latach nieobecności – Dominikańską Szkołę Wiary. To comiesięczne wykłady na temat wiary w życiu codziennym. Pierwszej Mszy świętej przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Bp Galbas: nie jesteśmy wspólnotą, która ma tylko problemy

“Wizyta utwierdziła mnie w przekonaniu, że Kościół w Polsce nie jest jakimś lepszym dzieckiem Pana Boga. Są żywe i dynamiczne Kościoły lokalne. W tym kontekście musimy być pokorni. Ale nie jesteśmy też wspólnotą, która ma tylko problemy” – mówi bp Adrian Galbas o wizycie ad limina w rozmowie z KAI.

Biskupi o synodzie: mamy przyjrzeć się w jaki sposób razem budujemy wspólnotę Kościoła

„Tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich” – piszą polscy biskupi w liście przed XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów.

“Kościół zawsze będzie ponosił porażkę, jeśli skupi się tylko na sobie”. Dominikanin o sprawie Pawła M.

“Jestem przekonany, że Kościół zawsze będzie ponosił porażkę, jeśli będzie koncentrował uwagę nie na Chrystusie, ale na sobie samym: czy to chwaląc się pozornymi sukcesami, czy to koncentrując uwagę przez swoje winy” – podkreśla o. Łukasz Wiśniewski OP, przeor klasztoru dominikanów w Krakowie.

“Św. Józef stoi na straży małżeństwa, rodziny i życia”. Papież skierował do Polaków specjalne przesłanie

Przesłanie papieża zostało odczytane podczas mszy z aktem oddania Polski opiece św. Józefa. “Stale uczy, że uznanie prymatu Stwórcy jest zaproszeniem Go do swojego życia, do swojej rodziny, społeczeństwa, narodu” – napisał.

Abp Gądecki zawierzył Polskę św. Józefowi. “Uczy nas postawy słuchania Słowa Boga”

Przed cudownym obrazem św. Józefa w kaliskim sanktuarium, abp Stanisław Gądecki zawierzył Naród i Kościół w Polsce św. Józefowi. “Św. Józef jako mąż sprawiedliwy i posłuszny, uczy postawy słuchania Słowa Boga” – napisał papież w przesłaniu do uczestników uroczystości.

Bp Milewski: niech wasze serca trawi ogień wiary, nie gaśmy go

“Niech wasza modlitwa w tej świątyni, przed Najświętszym Sakramentem i przy odnowionych ołtarzach sprawi, że wasze serca będzie trawić ogień wiary, którego nie będziecie chcieli stłumić” – mówił bp Mirosław Milewski do wiernych z parafii w Strzygach w diecezji płockiej.