Wiadomości: Polska

Ks. Studnicki: Potrzebna jest niezależna komisja, która ustali fakty ws. kard. Dziwisza

– Sprawa jest niezwykle poważna, publiczna, dla wielu bardzo gorsząca. Bezwzględnie wymaga prawdy i ustalenia faktów – mówi KAI ks. Piotr Studnicki, odnosząc się do opublikowanych materiałów dotyczących rzekomych zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza w sprawach zgłoszonych mu przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w 2012 r. oraz do oświadczenia opublikowanego przedwczoraj przez metropolitę krakowskiego seniora.

Prezydium Episkopatu popiera wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej

Prezydium Episkopatu wydało oświadczenie w sprawie toczącej się debaty na temat przyjętej 11 maja 2011 roku „Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” zwanej Konwencją Stambulską. Przypomina stanowisko biskupów Europy Środkowej wzywające do jej odrzucenia. Popiera równocześnie inicjatywę obywatelską zastąpienia jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny.

Ks. Isakowicz-Zaleski opublikował list, który skierował do Watykanu

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował w środę list do kard. Stanisława Dziwisza z 2012 roku, w którym opisał przypadki wykorzystywania seksualnego wśród duchownych archidiecezji krakowskiej. Dziś zamieścił kolejny, który – jak podkreśla – skierował do Watykanu w 2013 roku w związku z brakiem reakcji metropolity krakowskiego.

Abp Ryś: Kiedy nie mamy Maryi przed oczami, tworzymy bezduszny Kościół

„Czy wiara jest twoją dorosłą, osobistą relacją z Jezusem, już nie tylko tym co przejąłeś po rodzicach i dziadkach? Ważna i piękna jest wiara, którą dziedziczymy, ale jest taki moment, że musisz stanąć osobiście jako dojrzały wierzący przy Jezusie i wtedy bardzo liczy się Maryja” – mówił metropolita łódzki podczas Mszy św. w Limanowej.

Kard. Dziwisz chce powołania niezależnej komisji ws. Międzybrodzia

– Podejmę kroki w celu osobistego spotkania z Panem Januszem Szymikiem. Wydaje się dobrym rozwiązaniem powołanie niezależnej komisji w celu zbadania tej sprawy – podkreślił w przekazanym KAI we wtorek oświadczeniu metropolita krakowski senior kard. Stanisław Dziwisz.

Dominikanie zapraszają do studiowania filozofii i teologii online

Dominikańskie Studium Filozoficzno-Teologiczne zaprasza na wykłady w formie online. Rekrutacja już trwa, na studium można zapisać się bez względu na wiek i wykształcenie.

Koncert “Jednego Serca Jednego Ducha” już 20 września

Tegoroczny koncert koncert “Jednego Serca Jednego Ducha” odbył się w Boże Ciało jedynie w formie online. Z racji epidemii przeniesiono go na wrzesień. Będzie mogła w nim uczestniczyć ograniczona liczba osób.

Koronawirus u krakowskich jezuitów

Ze względu na koronawirusa, Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie zostaje zamknięta dla ogółu wiernych do 19 września br.

Rozpoczynamy dziś Tydzień Wychowania

– Głęboka, dojrzała relacja z drugą osobą daje człowiekowi siłę pozwalającą przetrwać nawet najtrudniejsze doświadczenia – podkreśla konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski, autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 13 września X Tydzień Wychowania.

“Spojenia” – widowisko artystyczne inspirowane postacią św. Jana Pawła II już 15 września

Czy da się spoić przeszłość z przyszłością i dlaczego warto to zrobić? Jaka jest rola chrześcijaństwa w myśleniu naszego narodu? Próbę znalezienia odpowiedzi na te pytania podejmuje Stowarzyszenie MuzaDei w internetowym spektaklu pod tytułem „Spojenia” .