Wiadomości: Polska

Matka Generalna Sióstr Służebniczek: Chciałabym, aby nasze domy były miejscem spotkania

„Chciałabym otworzyć nasze domy, aby były miejscem spotkania. Bycie razem osób konsekrowanych i świeckich to odpowiedź na kryzys powołań” – powiedziała Family News Service s. Dorota Baranowska, która 11 lipca br. została wybrana Matką Generalną Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Siostra Baranowska po 30 latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych wraca do Polski, by pokierować tym Zgromadzeniem.

Abp Guzdek odniósł się do sprawy ks. Dębskiego. „Będą konsekwencje przewidziane prawem kościelnym”

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” metropolita białostocki, abp Józef Guzdek podkreśla, że nie zatrzyma się na poznawaniu prawdy dotyczącej sprawy ks. Dębskiego. „Będą konsekwencje przewidziane prawem kościelnym, bo na słowach nie można się w tych wypadkach zatrzymywać” – powiedział, dodając, że wobec księży należy stawiać najwyższe wymagania.

Poprzedni metropolita białostocki zabrał głos w sprawie ks. Dębskiego. „Nie miałem żadnej wiedzy”

Jako metropolita białostocki nie miałem żadnej wiedzy na temat zachowań ks. Andrzeja Dębskiego – napisał w przekazanym KAI oświadczeniu metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, były metropolita białostocki.

250 mln zł na pomoc potrzebującym. Jak pomaga Caritas Polska?

Choć od lutego dominującym tematem w dziedzinie pomocy humanitarnej pozostaje wsparcie ofiar wojny w Ukrainie, inne palące potrzeby nie znikły. Caritas Polska nie zaprzestaje działań na wielu polach, odpowiadając na zapotrzebowanie w kraju i za granicą. Opublikowany właśnie raport podsumowujący ubiegły rok pokazuje ogromną skalę i różnorodność pomocy udzielanej przez tę katolicką organizację.

Jest decyzja w sprawie ks. Dębskiego. Nie może nosić stroju duchownego, musi poddać się terapii

Ks. Andrzej Dębski nie może wykonywać jakichkolwiek posług duszpasterskich oraz nosić stroju duchownego – informuje w komunikacie archidiecezja białostocka. Duchownemu nakazano również podjęcie terapii i pokuty w miejscu wyznaczonym przez metropolitę.

630 kilometrów pieszo na Jasną Górę. Niedługo pielgrzymi wyruszą na szlak

Około 630 kilometrów przejdą uczestniczy pielgrzymki, która na Jasną Górę wyruszy z nadmorskiego Pustkowa. Nie każdy może pozwolić sobie na przejście całej trasy, dlatego organizatorzy zapraszają również do „etapowego” pielgrzymowania.

„To dobry sposób, by doświadczyć wspólnoty Kościoła.” Na Jasną Górę dotarła 153. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska

„Dzisiaj ludzie mają poczucie, że z wyznawaną wiarą są sami, a pielgrzymka pokazuje, że obok nas są inni, którzy myślą podobnie, mają takie same wartości” – podkreślił kierownik 153. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej. Wczoraj, w trzech grupach dotarło na Jasną Górę 463 pątników z Piotrkowa Trybunalskiego.

640 kilometrów z Helu na Jasną Górę. Niedługo wyruszy najdłuższa polska pielgrzymka

Poza tym, że jest najdłuższa w Polsce, pielgrzymka kaszubska wyróżnia się także językiem, w którym prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia prowadzona jest po kaszubsku.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Kilkadziesiąt tysięcy osób modliło się na Jasnej Górze

Kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w głównej mszy świętej dla uczestników dwudniowej 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja odbywającej się pod hasłem: „Z Maryją posłani w pokoju”.

Wierni chcieli wywieźć proboszcza na taczce. Kapłan złożył rezygnację

Ks. Tadeusz Król złożył rezygnację z pełnienia urzędu proboszcza i dla uspokojenia sytuacji opuści parafię Trójcy Przenajświętsze w Jaworznie – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.