Prymas Polski o abp Pennacchio: mam nadzieję, że zachowa Polskę i Polaków w życzliwej pamięci

„Dziękuję abp. Salvatore Pennacchio za życzliwość, pełną profesjonalizmu współpracę i wszystkie wizyty w archidiecezji gnieźnieńskiej, które będziemy zawsze serdecznie wspominać” - powiedział abp Wojciech Polak. Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce został mianowany przez papieża Franciszka rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.

Pytany przez dziennikarzy, czy nominacja dla abp. Salvatore Pennacchio go zaskoczyła, abp Wojciech Polak przyznał, że rzeczywiście była ona dość niespodziewana, niemniej o przejściu na emeryturę dotychczasowego rektora Papieskiej Akademii Kościelnej było wiadomo od początku tygodnia, należało się więc spodziewać szybkiego mianowania następcy.

Cieszymy się, bo jest to znak uznania Ojca Świętego dla wiedzy, kompetencji i wieloletniej dyplomatycznej pracy abp. Salvatore Pennacchio. Jak sam napisał w opublikowanym wczoraj liście, po 44 latach posługi na rzecz Stolicy Apostolskiej w różnych miejscach świata, wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się zdobytym doświadczeniem z młodymi kapłanami z wielu krajów, którzy będą w przyszłości służyć Ojcu Świętemu i Stolicy Apostolskiej. Życzymy, by w tej nowej misji Pan Bóg Księdzu Arcybiskupowi błogosławił – powiedział Prymas Polski.

CZYTAJ: Abp Pennacchio w liście do Polaków: pragnę podziękować Wam wszystkim, Drodzy Przyjaciele

Pytany o współpracę abp. Pennacchio z biskupami, szczególnie w ostatnim, naznaczonym tyloma trudnościami i wyzwaniami czasie, odpowiedział, że była ona zawsze „pełna profesjonalizmu, kompetencji i troski o dobro Kościoła”.

Ksiądz arcybiskup zawsze wykazywał się dużą konkretnością i profesjonalizmem, który ujawniał się w tym, że wiernie realizował wolę i wskazania Ojca Świętego. Zawsze bardzo jasno komunikował wolę papieża, a jego relacje z episkopatem Polski, także w tych trudnych obszarach, były bardzo przejrzyste i pełne troski o dobro Kościoła – stwierdził abp Polak.

„Mam nadzieję, że zachowa Polskę i Polaków w życzliwej pamięci”

Prymas podkreślił także ogromną otwartość, życzliwość i sympatię, z jaką dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce zwracał się do Polaków. Podjął trud nauki naszego niełatwego języka i starał się nim mówić także podczas nieoficjalnych spotkań. Miał zresztą do Polski dużą serdeczność także przez osobę św. Jana Pawła II, który wyświęcił go na biskupa.

Bardzo mile wspominam i dziękuję abp. Pennacchio za jego obecność w Gnieźnie na dorocznych uroczystościach świętowojciechowych, kiedy wzorem swoich poprzedników wręczał krzyże misyjne duchownym i świeckim misjonarzom. Dziękuję za jego pobyt w Gnieźnie w czasie uroczystości Objawienia Pańskiego, kiedy świętował kolejną rocznicę swoich święceń biskupich i kiedy zachwycał się polskim kolędowaniem i Orszakami Trzech Króli. Dziękuję również za jego udział w Zjeździe Gnieźnieńskim i obecność w Trzemesznie na obchodach jubileuszowych tamtejszej bazyliki – mówił Prymas Polski, dodając, że abp Pennacchio był zawsze żywo zainteresowany historią odwiedzanych miejsc i miał ogromny szacunek dla tych związanych z początkami wiary i Kościoła w Polsce.

Będąc w Gnieźnie zawsze podkreślał znaczenie postaci św. Wojciecha – biskupa i misjonarza. Na jego prośbę przekazałem cząstkę relikwii św. Wojciecha do kaplicy nuncjatury apostolskiej w Warszawie. Mam nadzieję, że zachowa Polskę i Polaków w życzliwej pamięci – powiedział na zakończenie abp Wojciech Polak.

KAI, pa/Stacja7