Jest już gotowa pieśń na beatyfikację rodziny Ulmów. Autorka tekstu: bałam się, że nie podołam

„Błogosławiona Rodzino Ulmów” to pieśń przygotowana specjalnie na uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej. O oprawę muzyczną liturgii zadba ponad 700-osobowy chór i 550-osobowa orkiestra.

Muzykę pieśni beatyfikacyjnej skomponował ks. dr hab. Mieczysław Gniady – dyrygent Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla, a słowa napisała chórzystka Monika Maziarz.

W pierwszej chwili odmówiłam, bo choć na co dzień piszę różne artykuły i relacje, nigdy wcześniej nie ułożyłam słów do żadnej pieśni i zwyczajnie bałam się, że nie podołam. Kiedy jednak skończyliśmy rozmawiać, poczułam nagłe ożywienie i w ciągu niespełna dwóch godzin napisałam cały tekst. Było w tym coś niezwykłego, bo on po prostu ze mnie wypłynął – opowiada w rozmowie z KAI Monika Maziarz.

„Błogosławiona Rodzino Ulmów, wzorze miłości bliźniego, uproś u Boga, by każdy z nas umiał kochać drugiego jak siebie samego” – brzmi refren pieśni.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów?

Autorka tekstu wspomina, że propozycję napisania słów do pieśni dostała pod koniec grudnia ubiegłego roku, gdy stało się pewne, że do beatyfikacji rodziny Ulmów na pewno dojdzie. Zadzwonił do mnie ks. prof. Mieczysław Gniady, dyrygent Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla, w którym śpiewam od ponad 20 lat. Zapytał, czy nie napisałabym tekstu pieśni beatyfikacyjnej, wiedząc o moim wykształceniu polonistycznym – mówi Maziarz.

Muzykę do słów Moniki Maziarz skomponował ks. Mieczysław Gniady, a opracowania utworu na orkiestrę dętą podjął się kapelmistrz Andrzej Osmyk. Na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej znajduje się pełen tekst pieśni beatyfikacyjnej wraz z zapisem nutowym.

Jak mówi Monika Maziarz, próby związane z oprawą muzyczną beatyfikacji odbywają się w kilku miejscach archidiecezji przemyskiej. Udział w niej weźmie 725-osobowy chór, który tworzyć będą członkowie 28 chórów i 3 scholi z terenu archidiecezji przemyskiej, w tym jeden chór z Biecza w Małopolsce oraz 556-osobowa orkiestra złożona z muzyków z 23 orkiestr – opisuje chórzystka.

W sumie wraz z 28 dyrygentami i 23 kapelmistrzami w całość zaangażowane będą 1332 osoby. Za przygotowanie muzyczne uroczystości oraz dobór repertuaru odpowiada i dyrygentem jest ks. Mieczysław Gniady. Opracował on też muzycznie część utworów, które będą wykonywane w czasie beatyfikacji.

PRZECZYTAJ: Wyjątkowa jedność i bliskość. Niezwykły ślub Józefa i Wiktorii Ulmów

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży i sześcioro dzieci.

17 września 2022 roku papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie czcigodnych Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację, która odbędzie się 10 września w Markowej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

KAI, kh/Stacja7