Homilie będą głosić świeccy? Watykan upomina niemiecki Kościół: „niedopuszczalne”

Świeccy nie mogą regularnie głosić homilii podczas mszy czy udzielać sakramentu chrztu - stwierdził prefekt dykasterii ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów kard. Arthur Roche w liście do przewodniczącego niemieckiego episkopatu bp. Georga Bätzinga.

Szef dykasterii liturgicznej stwierdza, iż czymś niedopuszczalnym jest, aby w świadomości wspólnoty chrześcijańskiej dochodziło do nieporozumień dotyczących formy i tożsamości kapłana, który jako jedyny może działać «in persona Christi capitis» na niwie sakramentalnej”.

Kardynał zaznaczył, że na mocy święceń reprezentuje Chrystusa. Nie jest to kwestia nierówności między ochrzczonymi, ale chodzi o uznanie, że istnieją rozróżnienia dokonane przez Ducha Świętego, który stwarza różne charyzmaty, które są odrębne i wzajemnie się uzupełniają – podkreśla.

Dodał, że „wyłączność” głoszenia homilii w celebracji wszystkich sakramentów „należy rozumieć na płaszczyźnie sakramentalnej, a nie tylko funkcjonalnej”: jest to „działanie strukturalnie i nierozerwalnie związane z działaniem sakramentalnym, za które, zawsze na mocy sakramentu święceń odpowiada wyświęcony szafarz”.

Prefekt dykasterii ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów wskazał, że nie chodzi więc także o osiągnięcie „lepszego przygotowania teologicznego czy lepszych umiejętności komunikacyjnych osób świeckich (mężczyzn lub kobiet)”.

Dobrze wykształceni świeccy powinni wnosić swój wkład w ramach katechezy czy w rozmowach o Piśmie Świętym – ale nie w odprawianiu mszy świętej, jak to już ma miejsce w różnych miejscach – dodał kardynał.

Kardynał wyraźnie odrzuca też wprowadzenie w niektórych niemieckich diecezjach świeckich jako stałych szafarzy chrztu. Uzasadnianie tego np. brakiem księży nie jest możliwe w świetle prawa kanonicznego. Osoby świeckie mogłyby ważnie udzielać chrztu tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich jak niebezpieczeństwo śmierci lub „w bolesnych sytuacjach prześladowań, ale także na terenach misyjnych i w innych przypadkach szczególnej potrzeby”. Jednak taka sytuacja nie istnieje w diecezjach niemieckich, nawet jeśli ksiądz może mieć wiele chrztów – lub może nie być dostępny w miejscu i czasie, którego życzyłaby sobie rodzina.

Nie istnieje zatem żaden zatwierdzony niemieckojęzyczny obrzęd celebracji chrztu dokonywanej przez nadzwyczajnego szafarza – wyjaśnił kard. Roche.

kh, KAI/Stacja7