Franciszek dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Jest w gronie kandydatów

Norweski parlamentarzysta Dag Inge Ulstein z Chrześcijańskiej Partii Ludowej zgłosił kandydaturę papieża Franciszka do Pokojowej Nagrody Nobla.

Dag Inge Ulstein wskazał, że przyznając nagrodę przywódcy religijnemu, takiemu jak papież Franciszek, Komitet Noblowski potwierdziłby znaczenie religijnego przywództwa jako siły napędowej pokoju. Jego zdaniem, od czasu objęcia urzędu dziesięć lat temu papież używał swego wpływu i pozycji do wspierania szeregu procesów pokojowych i pojednawczych. Wśród innych działań, wspierał pokój, spotykając się z przywódcami Palestyny, Izraela i Iraku.

Papież Franciszek przez całe swoje życie i przekazywanie wartości głosił mocne przesłanie o konieczności szerokiego pokoju i pojednania. Dotyczy to nie tylko stosunków między państwami, ale także między ludźmi i grupami ludności o różnym pochodzeniu – mówi Ulstein, który zgłaszał już kandydaturę Franciszka w 2022 roku.

Pięcioosobowy Komitet Noblowski, wyłoniony przez norweski parlament ogłosi nazwisko laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla na początku października.

ZOBACZ TEŻ: Dramatyczne dane o liczbie urodzeń. Tak źle nie było od II wojny światowej

KAI