Wiadomości: Świat

„Wielu zadowala się wyrażaniem opinii, ale mało słucha Pana”. Zainaugurowano europejski etap synodu

„Z konsultacji synodalnych można odnieść wrażenie, że wielu zadowala się wyrażeniem opinii, ale mało słucha głosu Pana, który w Biblii objawił swój plan królestwa Bożego” – mówił abp Jan Graubner w czasie inauguracyjnej sesji europejskiego zgromadzenia synodalnego.

Ksiądz z Aleppo po trzęsieniu ziemi: Ogromna tragedia, nie porzucajcie narodu syryjskiego

„Czekamy na pomoc. Priorytetem jest próba uratowania jak największej liczby istnień ludzkich poprzez wyciągnięcie ich spod gruzów” – mówi o. Bahjat Elia Karakach, proboszcz łacińskiej parafii z Aleppo w Syrii, gdzie doszło dziś do bardzo silnych trzęsień ziemi.

Franciszek opowiedział o relacjach z Benedyktem XVI. „Zawsze stał przy mnie”

„Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – powiedział papież Franciszek do dziennikarzy w czasie podróży powrotnej z wizyty apostolskiej w Afryce.

Franciszek do katolików w Sudanie: nigdy nie traćcie nadziei

„Nigdy nie traćcie nadziei. I niech się nie zmarnuje okazja do budowania pokoju” – powiedział papież przed modlitwą Anioł Pański w Dżubie. Było to jego ostatnie wystąpienie publiczne podczas podróży do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego.

Franciszek: wyrzeknijmy się raz na zawsze odpowiadania złem na zło

„Ta ziemia, piękna i udręczona, potrzebuje światła, które każdy z was posiada, a raczej światła, którym każdy z was jest!” – powiedział papież podczas mszy świętej sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Papież do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” – stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Papież przybył do Sudanu Południowego

Papież Franciszek przybył do Sudanu Południowego. Jest to drugi etap jego afrykańskiej podróży. Przebywać tam będzie do niedzieli 5 lutego.

Tuż przed przyjazdem papieża doszło do masakry w Sudanie. „Chodzili od domu do domu mordując”

Nad ranem w czwartek, sto kilometrów od Dżuby, stolicy Sudanu Południowego, doszło do masakry, w wyniku której zginęło co najmniej 20 osób. Przypuszcza się, że motywem był spór o bydło.

Franciszek do biskupów: trzeba obalać ołtarze poświęcone pieniądzom i korupcji

„Zadaniem biskupów jest głoszenie słowa, aby obudzić sumienia, potępić zło, dodać otuchy tym, którzy są utrudzeni i pozbawieni nadziei” – mówił papież Franciszek podczas spotkania z biskupami w Kinszasie w Demokratycznej Republice Konga.

Franciszek do duchownych: zostaliśmy powołani, aby ofiarować nasze życie dla naszych braci i sióstr

„Żeby być braćmi i siostrami wszystkich, bądźcie nimi przede wszystkim między sobą: świadkami braterstwa, a nigdy wojny” – mówił papież Franciszek do kapłanów, diakonów, seminarzystów i osób konsekrowanych w katedrze w Kinszasie.