Do rzymskiej parafii trafiła sutanna Benedykta XVI. W tym kościele czuł się, jak w domu
Abp Gänswein przekazał w niedzielę białą papieską sutannę Benedykta XVI rzymskiej parafii Santa Maria Consolatrice. Był to kościół tytularny kard. Josepha Ratzingera, z którym zawsze utrzymywał bliskie więzi. W tym kościele czuł się jak w domu, w rodzinie, jako ojciec pięknej, licznej i owocnej rodziny – powiedział arcybiskup.
Benedykt nosił tę sutannę od dawna, nawet w zeszłym roku. Papież senior chciał, aby jego kościół tytularny przez wiele lat, gdy był jeszcze kardynałem Josephem Ratzingerem – otrzymał od niego sutannę – mówił.
Gdy Benedykt XVI odwiedził ten kościół po raz pierwszy, jako papież, powiedział, że „ta wizyta jest w bardzo realnym i konkretnym sensie powrotem do domu”.
Pamiętam bardzo dobrze 15 października 1977 roku, kiedy objąłem w posiadanie ten mój tytularny kościół (….). Od tego momentu nasza wzajemna więź stawała się stopniowo coraz silniejsza, głębsza. Więź uczucia i przyjaźni, która naprawdę rozgrzała moje serce i do dziś je ogrzewa – powiedział Benedykt XVI 18 grudnia 2005 roku podczas swojej pierwszej wizyty jako papieża w rzymskiej parafii.
Co ze spadkiem po Benedykcie XVI?
Po uroczystości arcybiskup w rozmowie z dziennikarzami ujawnił, że w testamencie po Josephie Ratzingerze, Benedykcie XVI, pojawia się pięciu kuzynów. I teraz to od nich będzie zależało, czy przyjmą ten zapis, który w zasadzie składa się z sum pozostawionych na osobistym koncie zmarłego 31 grudnia papieża seniora.
To było dla mnie interesujące – powiedział i dodał: Myślałem, że ma dwóch krewnych, dwóch kuzynów, ale to jest pięciu kuzynów. Teraz zgodnie z prawem muszę napisać do kuzynów, którzy są najbliższymi krewnymi, i muszę też powiedzieć zgodnie z prawem: czy przyjmują spadek, czy go nie przyjmują.
Abp Gänswein wyjaśnił, że nie są to rzeczy związane z prawem autorskim. Wszystko, co ma związek z książkami, wszystko, co ma związek z jego pracą intelektualną, jest już wyjaśnione. Natomiast rzeczy osobiste są prawie wszystkie do oddania – zaznaczył.
W parafii Santa Maria Consolatrice znajduje się już sutanna, którą Benedykt XVI nosił podczas swojej wizyty w 2005 roku. Wraz ze zdjęciami zmarłego papieża parafia chce publicznie wyeksponować otrzymaną teraz sutannę. Dziś jest kościołem tytularnym zachodnioafrykańskiego kardynała Philippe’a Nakellentuba Ouedraogo.
Abp Gänswein pracował dla Benedykta XVI przez prawie 20 lat. Od 2013 roku był również prefektem Domu Papieskiego. W 2020 roku papież udzielił abp Gänsweinowi urlopu, by mógł całkowicie poświęcić się opiece nad papieżem seniorem.
W oficjalnych komunikatach watykańskich abp Gänswein nadal określany jest jako „prefekt Domu Papieskiego”. Nie wiadomo jeszcze, jakie zadania papież Franciszek powierzy 66-letniemu hierarsze z Niemiec.
W kręgach watykańskich mówi się, że arcybiskup może wkrótce opuścić Rzym i zostać nuncjuszem apostolskim.
kh, KAI/Stacja7