Czy mozaiki Rupnika znikną z sanktuarium w Lourdes? „Trudna decyzja”

Biskup Jean-Marc Micas, biskup Tarbes i Lourdes, powiedział, że otrzymał "stos listów" od ludzi, którzy chcieliby usunięcia mozaik byłego jezuity ks. Marko Rupnika z sanktuarium w Lourdes.

To codziennie zajmuje mój umysł, moją modlitwę i serce, zwłaszcza gdy spotykam ofiary przemocy – powiedziała bp Micas. I dodał, że to dla niego „bardzo, bardzo trudna decyzja”. Ale muszę to zrobić – powiedział w rozmowie z Catholic News Agency.

W rozmowie z Catholic News Agency ujawnił, że otrzymał „stos listów” od ludzi, którzy są oburzeni, że mozaiki ks. Rupnika nadal znajdują się na świątyni, ale również innych głosów, wyrażających sprzeciw wobec pomysłu ich usunięcia.

ZOBACZ TEŻ: Marko Rupnik został definitywnie wydalony z zakonu jezuitów

Fasadę Bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Lourdes od 2008 roku pokrywają mozaiki przedstawiające różańcowe tajemnice światła, które powstały w atelier o. Marko Rupnika, byłego jezuity oskarżonego o przestępstwa seksualne.

W zeszłym roku bp Jean-Marc Micas powołał specjalną komisję, która zdecyduje o dalszym losie mozaik. Lourdes to miejsce, w którym wiele ofiar zwraca się do Niepokalanego Poczęcia po pocieszenie i uzdrowienie. Ich udręka jest wielka przed mozaikami ks. Rupnika w tym miejscu: nie możemy tego ignorować – mówił wówczas hierarcha. Dlatego sprawa związana z mozaikami jest bardzo delikatna, ponieważ, ponieważ sanktuarium w Lorudes jest znane na całym świecie, jako miejsce uzdrowienia i pocieszenia dla ofiar przemocy.

„To ramiona księdza Rupnika”

Biskup opowiedział, że do powołania komisji zainspirowała go rozmowa z kobietą z Anglii, która przez wiele lat służyła w Lourdes jako wolontariuszka, niosąc pomoc chorym, którzy przychodzą kąpać się w łaźniach, szukając uzdrowienia.

Powiedziała mi… «Spotkałam wiele, wiele kobiet, które przybywają do Lourdes, aby prosić o specjalne uzdrowienie po molestowaniu. I przychodzą do Niepokalanego Poczęcia, aby uzdrowionym, aby znaleźć pocieszenie» – mówił.

Później kobieta opisała w jaki sposób architektura Bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, z wielkim wejściem składającym się z dwóch dużych, zakrzywionych ramp po obu stronach „Placu Różańcowego”, miała przedstawiać „ramiona Niepokalanego Poczęcia obejmujące jej dzieci.

A teraz dla mnie, dla nich ramiona nie są ramionami Niepokalanego Poczęcia. To ramiona księdza Rupnika – mówiła.

ZOBACZ TEŻ: Papież zniósł przedawnienie w sprawie Marko Rupnika. „Aby umożliwić przeprowadzenie procesu”

To spotkanie wywarło wrażenie na biskupie, dlatego niedługo później zdecydował o powołaniu komisji ds. mozaik Rupnika.

Biskup powiedział, że zamierza podjąć decyzję w sprawie mozaik do wiosny.

Catholic News Agency, opoka.org.pl, kh/Stacja7