Abp Ryś: życie nawet najbardziej dramatycznie i naznaczone grzechem jest księgą o Bogu
Metropolita łódzki przewodniczył w kaplicy Caritas Archidiecezji Łódzkiej mszy świętej, podczas której dziękowano za 9 lat posługi wicedyrektorowi łódzkiej Caritas, ks. Sebasianowi Krawczykowi. Kapłan, decyzją abp. Rysia, został mianowany administratorem parafii św. Rafała Kalinowskiego w Łodzi na Wiskitnie.
W homilii metropolita łódzki, odnosząc się do rodowodu Jezusa z Ewangelii św. Łukasza, wskazał na to, że każdy człowiek jest jak księga, z której można przeczytać o Bogu. Jeśli nie potrafimy wyczytać czegoś o Bogu z życia jakiegoś człowieka, to wtedy nie jest to jego życie, tylko nasze jego postrzeganie. Nie raz tak jest, że mamy pokusę myśleć, że dany człowiek to jest „samo zło”, „dramat”, a nie raz niektórzy mówią – „to sama patologia”. Popatrzcie bliżej! – zachęcał duchowny.
Może to ty masz kłopot ze wzrokiem. Życie nawet najbardziej dramatycznie i naznaczone grzechem jest księgą o Bogu. Bóg się objawia w każdym życiu. Ważne jest, by je przyjąć takim, jakie jest, bo w takim, jakie jest objawia się Bóg – kontynuował. Patrzcie na ludzi i czytajcie Bożą księgę z ich życia! – zaapelował metropolita łódzki.
ZOBACZ TEŻ: Abp Ryś o ofierze Ulmów: są momenty, w których po prostu nie wolno inaczej postąpić
Caritas Diecezji Łódzkiej powstała w 1932 r. i działała nieprzerwanie do 1950 r., kiedy to władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto. Stan ten trwał do 2 IV 1990 roku, kiedy na mocy dekretu bp Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej. Wówczas dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza, który pełnił tę funkcję do 2001 r. W latach 2001 – 2014 dyrektorem był ks. Jacek Ambroszczyk, a do 2022 r. – ks. Andrzej Partyka. Obecnie dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej jest Tomasz Kopytowski.
Caritas Archidiecezji Łódzkiej to liczne dzieła i projekty prowadzone na terenie diecezji, jak i poza jej granicami. Wśród nich należy wyróżnić: punkt pomocy charytatywnej, dom dziennego pobytu, specjalistyczne świetlice środowiskowe, ośrodek aktywizacji zawodowej i społecznej, zakład aktywności zawodowej, hospicjum domowe i poradnię medycyny paliatywnej, integracyjny ośrodek leczenia i rehabilitacji, ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Drzewocinach i ośrodek kolonijny w Łasku – Kolumnie.
KAI, kh/Stacja7