Wiadomości

Biskupi ponownie apelują w sprawie Jana Pawła II. „Proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości”

„Jeszcze raz apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków” – napisali biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w stanowisku „Święty Jan Paweł Wielki”.

Przewodniczący czeskiego episkopatu staje w obronie Jana Pawła II. „Nie możemy milczeć”

Abp Jan Graubner, prymas Czech i przewodniczący tamtejszego episkopatu, zabrał głos w obronie Papieża Polaka. „Nie możemy milczeć, kiedy w sąsiedniej Polsce dochodzi do ataków na św. Jana Pawła II” – czytamy w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu.

Na Haiti uprowadzono kapłana. To już kolejne porwanie w tym roku

10 marca nieznani sprawcy uprowadzili ks. Jeana-Yvesa Medidora, proboszcza parafii Najlepszego Chrystusa Króla w stolicy Haiti. Według bardzo skąpych danych uzbrojona grupa zakapturzonych mężczyzn porwała kapłana w pobliżu miejsca jego zamieszkania.

Bp Włodarczyk do młodych: naszym lustrem nie jest TikTok ale Pismo Święte

„Potrzebne jest lustro, w którym możemy się przejrzeć, opisać, zajrzeć w serce. Nie jest nim TikTok, Instagram, ale Pismo Święte. Czy ja siebie w nim odnajduję? Odkrywam, że to wszystko jest o mnie i do mnie?” – pytał bp Krzysztof Włodarczyk.

Franciszek: powołaniem Bożym jest służba

„Słuchanie, uniżenie się, służenie innym: to jest służba, to jest bycie chrześcijaninem, to jest bycie apostołem” – powiedział papież Franciszek w czasie dzisiejszej audiencji ogólnej.

Polak członkiem watykańskiej komisji przygotowawczej synodu biskupów

Watykan poinformował w środę, 15 marca o utworzeniu Komisji Przygotowawczej do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jej sekretarzem został ks. Tomasz Trafny.

Abp Pennacchio zakończył posługę w Polsce. Kto pokieruje nuncjaturą do czasu wyboru jego następcy?

Dziś, 15 marca zakończyła się misja abp Salvatore Pennacchio jako nuncjusza apostolskiego w Polsce. Od tego dnia, czasowo funkcję osoby kierującej watykańską placówką dyplomatyczną w Polsce przejął ks. prałat Pavol Talapka.

Papież do Polaków: zachęcam was do wspólnego zaangażowania w nową ewangelizację waszej Ojczyzny

Do przemyślenia na nowo relacji między duchowieństwem a świeckimi oraz wspólnego zaangażowania w nową ewangelizację kraju zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. „W Kościele istnieje różnorodność posług, ale jedność misji” – powiedział.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Kiedy obchodzone będzie ich liturgiczne wspomnienie?

„To wydarzenie bez precedensu, ponieważ jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina” – powiedział abp Adam Szal w kontekście wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów. „Planujemy, aby liturgiczne wspomnienie tej nowej grupy świętych miało miejsce 7 lipca – w dniu zawarcia przez Józef i Wiktorię sakramentu małżeństwa” – dodał.

Bp Włodarczyk o wynikach śledztwa ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego: cieszę się, że została ujawniona prawda

„Dzisiaj oficjalnie wiemy, że było to zabójstwo. To otwiera możliwości do tego, by przypisać inną klasyfikację całego procesu. Tego, że ks. Franciszek umarł jako męczennik za wiarę” – tak biskup Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie komentuje wyniki śledztwa Instytutu Pamięci ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.