Wiadomości

Koronawirus u benedyktynów w Tyńcu

Tygodniową kwarantannę nałożono na benedyktynów z opactwa w Tyńcu. U jednego z zakonników stwierdzono koronawirusa.

Zakończył się rozpoczęty 12 lat temu Synod Diecezji Radomskiej

Mszą świętą w radomskiej katedrze zakończono 19 września obrady II Synodu Diecezji Radomskiej. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Hasłem trwającego 12 lat synodu były słowa: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii”, a w jego prace zaangażowało się ponad 8 tys. osób.

“Wojtyła. Śledztwo” w kinach od 25 września

Od piątku, 25 września, w polskich kinach oglądać będzie można przełomowy dokument o św. Janie Pawle II zatytułowany „Wojtyła. Śledztwo”. Film jest zbiorem rozmów z osobami z najbliższego otoczenia Papieża Polaka i pokazuje historie o jego niezwykłym wstawiennictwie.

Abp Ryś napisał do wiernych list z okazji 100-lecia istnienia archidiecezji łódzkiej

Archidiecezja łódzka za niespełna 3 miesiące obchodzić będzie jubileusz 100-lecia swojego istnienia. – Niech nikt „nie stoi bezczynnie”; nie traćmy czasu i energii na wygodne krytykanctwo, na pozorną, bo jałową, troskę o Kościół, i równie pozorne, bo bezczynne, zgorszenie jego grzechami. Zaangażowanie każdego jest potrzebne – napisał, nawiązując do przypowieści o winnicy.

Oświadczenie kurii w Sandomierzu po aresztowaniu księdza

Kuria sandomierska wydała oświadczenie po aresztowaniu księdza, który został oskarżony o wykorzystywanie seksualne osoby małoletniej.

Abp Ryś powołuje nowe osoby ds. ochrony dzieci i młodzieży w diec. kaliskiej

Abp Grzegorz Ryś, pełniący funkcję administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej ustanowił drugiego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterza ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin oraz kuratora osób duchownych podejrzanych, oskarżonych, skazanych lub uniewinnionych za przestępstwa wykorzystania seksualnego nieletnich.

Koronawirus na pogrzebie kard. Jaworskiego

11 września w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe kard. Mariana Jaworskiego, w których uczestniczył m.in. ks. prof. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. Kilka dni później badania potwierdziły u niego zakażenie koronawirusem.

Papież spotkał się z rodzicami dzieci LGBT. “Kościół kocha wasze dzieci”

Na czwartkowej audiencji Papież przyjął na audiencji 40 członków stowarzyszenia “Tenda di Gionata”, które zrzesza rodziców dzieci o skłonnościach homoseksualnych. Franciszek powiedział do nich “Kościół kocha wasze dzieci takimi, jakimi są, gdyż są dziećmi Bożymi” i zapewnił, że Kościół nie wyklucza ich ze wspólnoty.

Ks. Studnicki: Potrzebna jest niezależna komisja, która ustali fakty ws. kard. Dziwisza

– Sprawa jest niezwykle poważna, publiczna, dla wielu bardzo gorsząca. Bezwzględnie wymaga prawdy i ustalenia faktów – mówi KAI ks. Piotr Studnicki, odnosząc się do opublikowanych materiałów dotyczących rzekomych zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza w sprawach zgłoszonych mu przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w 2012 r. oraz do oświadczenia opublikowanego przedwczoraj przez metropolitę krakowskiego seniora.

Prezydium Episkopatu popiera wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej

Prezydium Episkopatu wydało oświadczenie w sprawie toczącej się debaty na temat przyjętej 11 maja 2011 roku „Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” zwanej Konwencją Stambulską. Przypomina stanowisko biskupów Europy Środkowej wzywające do jej odrzucenia. Popiera równocześnie inicjatywę obywatelską zastąpienia jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny.