Leon XIV zwrócił się do Polaków. Wspomniał o bł. kardynale Wyszyńskim

"Niech jego świadectwo inspiruje was do troski o Kościół i Ojczyznę" - zaapelował do Polaków Leon XIV podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Leon XIV pozdrowił Polaków zgromadzonych na Placu św. Piotra. W kilku słowach przypomniał postać bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Dziś wspominamy bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, waszego Prymasa Tysiąclecia, który w czasach prześladowań Kościoła w Polsce – pomimo uwięzienia – pozostał pasterzem wiernym Chrystusowi – powiedział papież Leon.

Poprzez ofiarę i dialog budował jedność w Kościele i społeczeństwie. Niech jego świadectwo inspiruje was do troski o Kościół i Ojczyznę. Z serca wam błogosławię – dodał.

ZOBACZ>>> Leon XIV będzie nosił wyjątkowy krzyż pektoralny. Umieszczono w nim relikwie aż czterech świętych

Papieską katechezę streściła po polsku red. Monika Nowak-Lopez z edycji polskiej „L’Osservatore Romano”: Dziś skupiamy się na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Pokazuje nam ona, że życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy. Stajemy bowiem przed drugim człowiekiem, jego słabością i decydujemy, czy poświęcimy swój czas i mu pomożemy. Postawa Samarytanina, a więc człowieka należącego do ludu pogardzanego, świadczy o tym, że jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a dopiero potem wierzącymi – ponieważ współczucie nie jest kwestią religijną, ale ludzką. Jeśli chcemy pomóc, musimy całkowicie się zaangażować i ponieść ciężar cierpienia bliźniego. Będziemy w stanie to zrobić, kiedy zrozumiemy, że ten poraniony człowiek na drodze przedstawia każdego z nas.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: Grupa „Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych”: osoby niewidome z przewodnikami i duszpasterzami; Przybysze z Dawidów Bankowych koło Warszawy; pielgrzymi z parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy; św. Wawrzyńca Nakło nad Notecią (diec. bydgoska); św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła w Cegłowie, w Diecezji warszawsko-praskiej; św. Jana Chrzciciela w Łodzi. św. Bartłomieja w Głogówku (diecezja opolska) oraz pielgrzymi indywidualni z kraju i z zagranicy.

KAI, pa/Stacja7

Konklawe