Dziś dzień modlitwy i postu w intencji pokoju. To odpowiedź na apel Leona XIV
Maryja jest Matką wierzących tutaj, na ziemi, i jest również wzywana jako Królowa Pokoju. Podczas gdy nasza ziemia nadal jest okaleczana przez wojny w Ziemi Świętej, na Ukrainie i w wielu innych regionach świata, zachęcam wszystkich wiernych, aby dzień 22 sierpnia przeżyli podejmując post i modlitwę, błagając Pana, aby obdarzył nas pokojem i sprawiedliwością oraz otarł łzy tych, którzy cierpią z powodu trwających konfliktów zbrojnych – wezwał Papież.
Niech Maryja, Królowa Pokoju, wstawia się za nami, aby narody znalazły drogę do pokoju – dodał Leon XIV.
Dalsza część artykułu poniżej.
Przewodniczący Episkopatu i Prymas Polski apelują o modlitwę
Konferencja Episkopatu Polski, za pośrednictwem abp. Tadeusza Wojdy, prosi wiernych, by podczas Eucharystii włączyć modlitwę powszechną o pokój. „W związku z apelem Ojca Świętego, proszę wszystkich wiernych w Polsce o modlitwę w intencji pokoju. Proszę, by w naszej Ojczyźnie tego dnia, podczas sprawowania Eucharystii, dodać w modlitwie powszechnej wezwanie w intencji pokoju. Maryja Królowa Pokoju niech wyprasza całemu światu łaskę pokoju” – napisał abp Wojda w apelu. Wiele parafii dodaje intencje pokojowe do Mszy świętych, a wierni indywidualnie łączą post i modlitwę w tej intencji.
Jednocześnie Prymas Polski abp Wojciech Polak, przyłączając się do wołania papieża Leona XIV, prosi, by najbliższy piątek 22 sierpnia był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie. Pokój buduje się w sercu i zaczynając od serca – jak uczy nas Leon XIV – wykorzeniając pychę i roszczenia oraz ważąc słowa. Potrzebne jest więc oczyszczenie serca, niezbędne do budowania, do tworzenia relacji pokoju. Niech więc nasza modlitwa i post przeżywany w intencji pokoju na świecie, przyczynią się również do oczyszczenia naszych serc, aby stawały się miejscami pokoju i nadziei – zaapelował Prymas.
Kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarchat Jerozolimy, podkreślił, że modlitwa i post to najważniejsze działania, jakie dziś można podjąć – szczególnie w obliczu ciągłego niepokoju w Gazie i innych miejscach. Wierni modlą się za zakończenie przemocy i odnowę serc.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, bp Witalij Skomarowski zwrócił się do Polaków z podziękowaniami za wsparcie i ze specjalną prośbą o modlitwy 22 sierpnia o pokój na Ukrainie i innych miejscach na świecie. Wszystkim tym, solidarnym z nami, którzy podtrzymują nas modlitwą, może postem i inną pomocą, jestem bardzo, bardzo wdzięczny. Bóg wam zapłać, niech Pan Bóg was błogosławi! – dodał przewodniczący ukraińskiego episkopatu.
KAI, pa/Stacja7



