W niedzielę odbyła się uroczysta promocja lektorska. Kard. Nycz pobłogosławił 160 nowych lektorów

Kard. Kazimierz Nycz włączył do grona lektorów 160 kandydatów, którzy przygotowywali się do pełnienia tej posługi w czasie kursu lektorskiego • Msza święta z udzieleniem posługi lektoratu odbyła się w niedzielę w kościele seminaryjnym • Uroczysta promocja lektorska zakończyła 53. edycję kursu lektorskiego prowadzonego przez Archidiecezję Warszawską •

W kursie lektorskim uczestniczą głównie licealiści, ale co roku zgłaszają się również młodsi i starsi. To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale potrzebują uporządkować wiedzę, dokształcić się. W 2015 roku zdarzyła się rekordowa rozpiętość wieku między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem, która wynosiła 66 lat. Najmłodszy miał 14 a najstarszy 80 lat. – W tym roku są to głównie licealiści i kilka osób starszych – mówi ks. prałat Wiesław Kądziela, duszpasterz lektorów.

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczą w zajęciach z fonetyki liturgiki i biblistyki, aby później jak najlepiej przekazywać innym słowo Boże. W czasie zajęć z fonetyki ćwiczą umiejętność, poprawnego i ze zrozumieniem, czytania lekcji mszalnych. Wykłady z liturgiki służą lepszemu poznaniu liturgii, jej roli w Kościele – lektorzy zgłębiają strukturę Mszy świętej i znaków liturgicznych. W ramach zajęć z biblistyki poznają postacie i wydarzenia biblijne, po to by lepiej rozumieć sens czytanego podczas Mszy św. słowa Bożego. Na zakończenie kursu nowi lektorzy uczestniczą w rekolekcjach, a szczególnie ważnym dla nich wydarzeniem jest promocja lektorska, kiedy to biskup posyła ich do posługi w Kościele.

Organizowany przez Archidiecezję Warszawską od 1969 roku kurs lektorski przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w liturgii. Przez pół wieku kurs zyskał ponad 5 tysięcy absolwentów, a podczas niedzielnej uroczystości dołączy do nich 160 nowych lektorów.

Kurs odbywa się w gmachu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.