Kard. Nycz modlił się za zmarłych diecezjan
Podczas Mszy w kościele rektorskim św. Grzegorza Wielkiego na Cmentarzu Wolskim kard. Nycz zwrócił uwagę, że już chrzest człowieka zakłada jego śmierć i odrodzenie się do życia wiecznego. „Jesteśmy dziećmi Bożymi, a ta droga zaczęła się już na chrzcie świętym. Wtedy staliśmy się dziećmi Boga i wtedy zostaliśmy włączeni w drogę, która prowadzi nas do ostatecznego spotkania z Nim” – powiedział metropolita warszawski.
Kardynał zauważył, w kontekście ewangelicznego kazania na górze, że „błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa są drogą człowieka do zbawienia”. Jak podkreślił duchowny, błogosławieństwa nie są pochwałą biedy, cierpienia, czy prześladowań, lecz wskazują, „że takie rzeczy w życiu się zdarzają”.
– Bóg, który kocha każdego człowieka szczególnie blisko jest tych, którzy są chorzy, którzy cierpią. Bóg szczególnie kocha tego człowieka, który ze swoimi problemami wyszedł na górę błogosławieństw i zawołał: Boże, takie jest może życie, a będzie ono do wytrzymania, kiedy będziesz przy mnie. I Bóg jest blisko człowieka” – powiedział podczas homilii metropolita warszawski.
Duchowny podkreślił, że każdy chce dostąpić szczęścia, jakim jest zbawienie, a droga do zbawienia zawsze prowadzi przez świętość. Dodał, że każdy może być świętym, bo każdy jest powołany do zbawienia. Wezwał wiernych, aby umieli patrzeć na swoje życie w perspektywie wieczności. – Świat techniki i mediów sprawia, że jesteśmy tak zafascynowani teraźniejszością, że często zapominamy o tym, jaki jest sens naszego życia – zauważył hierarcha. Zdaniem kard. Nycza błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa są orędziem paschalnym, na które się patrzy jednocześnie w perspektywie śmierci i zmartwychwstania.
Kardynał przypomniał też, że uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem radosnym, ponieważ przywołuje prawdę wiary Kościoła, że ci którzy przeszli przez życie z wiarą stoją przed Barankiem – Chrystusem Zmartwychwstałym. „Ci wszyscy, nie wymienieni z imienia i nazwiska, którzy stoją przed Bogiem przeżywają chwałę, dlatego bo są zbawieni” – podkreślił metropolita warszawski.
Po Eucharystii kard. Nycz przewodniczył procesji po Cmentarzu Wolskim, podczas której modlił się w intencji zmarłych mieszkańców Warszawy i archidiecezji warszawskiej oraz wszystkich zmarłych. Uczcił też pamięć powstańców stolicy pochowanych na Cmentarzu Powstania Warszawskiego.
Cmentarz Wolski powstał w 1854 roku, należał do parafii św. Stanisława BM. Od 1960 do 1991 roku cmentarzem zarządzało Miasto Stołeczne Warszawa. W 1991 roku cmentarz wrócił pod zarząd Kościoła. Cmentarz był co pewien czas poszerzany, obecnie liczy ok. 12 ha. Na terenie cmentarza znajduje się kościół pod wezwaniem św. Grzegorza Wielkiego. Został on zbudowany w latach 1962-1965 dla potrzeb liturgii pogrzebowych.
KAI