Dzień Zaduszny w katedralnych kryptach
Procesję z modlitwami za zmarłych poprowadzi do krypt kard. Kazimierz Nycz. Poprzedzi ją Msza św. o godz. 18, w której weźmie również udział Kapituła Metropolitalna z jej nowym dziekanem ks. prałatem Krzysztofem Pawliną oraz mieszkańcy stolicy.
Przez ponad 2 lata krypty nie były dostępne dla zwiedzających. Zostały odnowione w ramach unijnego projektu pod nazwą „Skarbiec dziedzictwa kultury – Bazylika Archikatedralna i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej”. Ten ogromny projekt obejmował renowację katedry, krypt oraz utworzenie w pobliżu katedry nowej siedziby dla Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Renowacja krypt rozpoczęła się pod koniec 2011 roku. W tym czasie przeprowadzono wiele prac, krypty zostały połączone a ich część techniczną zaadaptowano na potrzeby edukacyjne. Osuszono zawilgotniałe mury, wymieniono instalacje, została odsłonięta cegła.
Oficjalne otwarcie krypt zaplanowano na drugą połowę listopada, ale już w Dzień Zaduszny będzie okazja, by pomodlić się tam za zmarłych. Spoczywają w nich arcybiskupi warszawscy m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp (1929-2013) oraz arcybiskupi: Antoni Melchior Fijałkowski (1778-1861) i Wincenty Teofil Popiel (1825-1912).
W katedralnych podziemiach spoczywają też m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.
Ponadto w archikatedrze, w poświęconych im kaplicach, spoczywają też prymasi Polski: kard. August Hlond (1881-1948) oraz kard. Stefan Wyszyński (1901-1981). Kaplica z sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w archikatedrze.
Natomiast sarkofag z relikwiami św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895) znajduje się obecnie w kaplicy Archikonfraterni Literackiej. W kryptach można obejrzeć poprzednią płytę nagrobną abp. Felińskiego, którą zachowano i wyeksponowano po renowacji. Obecnie na miejscu św. abp. Felińskiego pochowano kard. Glempa.
Krypty katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie – galeria foto
Fot. Wojciech Łączyński