W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się prezentacja książki „Maryja. Biografia”

„Maryja. Biografia. Najbardziej wpływowa kobieta w dziejach” to nowa książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia, której prezentacja odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Na początku spotkania kard. Kazimierz Nycz przywołał postać bł. Stefana Wyszyńskiego, który przez lata swojej posługi mieszkał i pracował w tym domu. "Musi się cieszyć, że takie spotkanie o Maryi odbywa się właśnie tu" - mówił metropolita warszawski

Bogato ilustrowana książka o ziemskim życiu matki Jezusa, obejmującą najnowsze badania archeologiczne, omawiającą tradycję i wiarę Kościoła a także obecność Maryi na przestrzeni dwóch tysięcy lat istnienia chrześcijaństwa powstała po trzech latach pracy.

Kard. Kazimierz Nycz wyrażając wdzięczność za nową książkę zapewnił, że Dom Arcybiskupów Warszawskich nie jest przypadkowym wyborem, gdyż o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim „można śmiało powiedzieć, że był i mariologiem i biskupem, prymasem maryjnym. Musi się cieszyć, że takie spotkanie o Maryi odbywa się właśnie tu”.

– Wyszyński przywiązywał ogromną wagę, by Maryja znalazła miejsce i w mariologii i w kulcie Kościoła w Polsce, odegrał ogromną rolę w czasie Soboru Watykańskiego II, gdy decydowały się losy nie tylko miejsca Maryi w dokumentach soborowych, ale i tytuły Maryi – mówił warszawski metropolita, wspominając także maryjne akcenty obchodów 1000-lecia chrztu Polski.

Przywołując wygłoszone w latach 60. XX w. kazanie bp. Pietraszki skierowane do zebranego w Warszawie polskiego episkopatu powiedział, że głównym rysem tej teologicznej mowy było podkreślenie, by mówić o Maryi to, co jest zawarte w Objawieniu. „To wszystko co zostało zebrane w prezentowanej dziś książce. Autorzy pod ważnym i odważnym tytułem biografii pokazują, jak w tradycji Kościoła kult i cześć Maryi się rozwijały”.

W spotkaniu oprócz kard. Nycza udział wzięli: mariolog z UKSW o. prof. Grzegorz Bartosik OFM, dogmatyk z Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Robert Skrzypczak, reżyser Krzysztof Zanussi oraz autorzy Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń. Spotkanie poprowadził aktor Marcin Kwaśny.

Krzysztof Zanussi przyznał, że po książce o Maryi spodziewał się raczej cienkiej publikacji, tymczasem „okazuje się, że udało się zebrać tak wiele śladów obecności Maryi w ciągu wieków. Jednocześnie autorzy udokumentowali, jak wielka była potrzeba pośrednictwa Maryi dla chrześcijan”. – To rzeczywiście nadzwyczajne, że w historii ludzkości zdarzył się taki fenomen, który się nazywa Maryja – powiedział reżyser.

O. prof. Grzegorz Bartosik OFM, konsultant teologiczny książki, podkreślił, że jest to całościowe przedstawienie postaci Maryi, a także omówił źródła i metodologię.

Ks. prof. Robert Skrzypczak nazwał książkę podręcznikiem wiedzy o Maryi. „Książka napisana z kunsztem, pokazane są nie tylko miejsca i świadectwa biblijne, ale ukazana jest także wiara chrześcijan” – mówił.

Przyznał, że jednym z ciekawszych dla niego był rozdział o wędrowaniu Świętej Rodziny po Egipcie, ale również ukazanie, jak Maryja jest wciąż obecna w dziejach świata i Kościoła.

Podczas dalszej prezentacji autorzy omówili archeologiczne i geograficzne podstawy książki, skupiając się głownie na Nazarecie. Grzegorz Górny powiedział, że największe wrażenie zrobiła na nim podróż do Egiptu, gdzie zetknął się z imponującą i odważną wiarą i tradycją tamtejszych chrześcijan – „zwłaszcza u egipskich Koptów powstała swoista teologia obecności Jezusa w Egipcie”. Prezentując egipskie sanktuaria, wspomniał o prześladowaniach i męczeństwie chrześcijan.

„Maryja. Biografia” to, jak podkreślają wydawcy, pierwsza tak obszerna, dobrze udokumentowana i bogato ilustrowana opowieść o ziemskim życiu Matki Bożej. Reporter Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń prowadzą dziennikarskie śledztwo dotyczące Miriam z Nazaretu. Odtwarzają przebieg jej życia, rekonstruując wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Jeżdżą po Ziemi Świętej, Egipcie, Turcji, Grecji, spotykając się z historykami, biblistami i archeologami biblijnymi. Rozmawiają z naukowcami prowadzącymi wykopaliska archeologiczne w Nazarecie, badającymi autentyczność Domu Maryi w Loreto czy dokonującymi ekspertyz relikwii czczonych jako własność Matki Bożej.

KAI