„Maryja naszą Królową”. 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę
O tym, że Maryja jest naszą Królową przypominali w drodze uczestnicy 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Prowadzona przez paulinów, jedna z najstarszych, kompania jest już na Jasnej Górze. Nazywana „matką” wszystkich pielgrzymek grupa zgromadziła prawie 6 tys. osób. Jedną z głównych intencji niesionych ze stolicy była tradycyjnie modlitwa za Polskę.
Hasłem 9-dniowej wędrówki były słowa „Maryja naszą Królową”. Jak zauważył wicekierownik pielgrzymki o. Dariusz Laskowski, doskonale korespondują one z wezwaniem „Idźcie i głoście”. – Chcemy głosić, że Maryja naszą Królową. Maryja zamieszkała w naszym kraju, w naszych sercach, w naszym życiu i Ona nam pokazuje jak zgłębiać Ewangelię – powiedział paulin.
Podkreślił, że pielgrzymka była szczególnym czasem głoszenia i dawania świadectwa. – Widziałem jak pielgrzymi spotykali się z różnymi ludźmi, niekoniecznie dobrze nastawionymi do idących na Jasną Górę, wkładali wiele wysiłku, by mówić im o Bogu – zauważył o. Laskowski.
Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. Zainicjował ją w 1711 r. paulin, o. Innocenty Pokorski, który złożył ślub Matce Bożej, że zorganizuje pielgrzymkę ze stolicy, jeśli Maryja wstawi się za Warszawą i panująca wówczas zaraza ustanie. Pątnicy ze stolicy wędrowali na Jasną Górę nawet w trudnych czasach historycznych, jak Konferencja Barska, Powstanie Kościuszkowskie, czy rozbiory Polski. W 1792 r. żołnierze pruscy na odcinku trasy z Woli Mokrzeskiej do Krasic wymordowali wszystkich warszawskich pątników. W 1935 roku postawiono w tym miejscu pomnik ku czci pomordowanych. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. pielgrzymka także wyruszyła.
Na Jasną Górę dotarły też inne warszawskie pielgrzymki: wędrująca z WAPM 26. Międzynarodowa Pielgrzymka Żołnierzy, w której oprócz wojskowych szli cywilni pracownicy wojska, Służby Celnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także żołnierze z zagranicy; 306. Warszawska Pielgrzymka Piesza (paulińska), licząca w tym roku ponad 6 tys. osób; 306. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17”, 34. Praska Piesza Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus”, z którą maszerowali też strażacy; 26. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej oraz pielgrzymka rowerowa.
KAI/ „Gość warszawski”