Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

W najbliższym czasie ....

WARSZAWSKIE LABORATORIUM WIARY

Serdecznie zapraszamy na Warszawskie Laboratorium Wiary.

W tym roku zapraszamy do udziału w spektaklu „Mój syn Maksymilian” o św. Maksymilianie Marii Kolbe. Zbliżająca się 130 rocznica urodzin św. Maksymiliana skłoniła nas, aby przybliżyć młodym postać wielkiego, polskiego duchownego wizjonera, otwartego na nowe formy i środki ewangelizacji, który widział potrzebę docierania do młodych z Ewangelią.
Spektakl oparty jest na autentycznej korespondencji między św. Maksymilianem a jego matką Marianną Kolbową i opowiada o wyjątkowej więzi między nimi oraz roli Matki Bożej Niepokalanej w życiu obojga.
Wydarzenie odbędzie się 22.04.2023 o godz. 11.00 w Teatrze Roma przy ul. Nowogrodzkiej 49 w Warszawie.
Bilety do odebrania w księgarni na Miodowej lub w Wydziale Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży od 13.03.2023r.

XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS PAPIESKI

Szanowni Państwo,

Rusza kolejna edycja Konkursu Papieskiego! XIX Konkurs Papieski w 2023 roku przebiegać będzie pod hasłem Z NADZIEI, KTÓRA JEST W NAS. Tymi słowami Ojciec Święty Jan Paweł II zwrócił się do młodych ludzi w „Liście do młodych z całego świata Parati semper” – Zawsze wierni. W ten sposób chciał napełnić młodych ludzi wiarą w to, że są nadzieją dla świata. Ich postawa, czyny, entuzjazm, mogą naprawdę zdziałać wiele.

I etap Konkursu Papieskiego odbędzie się od 15 lutego do 15 marca. Uczestnicy testu online, którzy uzyskają więcej niż połowę punktów, zakwalifikują się do II etapu – bardziej zaawansowanego testu, który będzie dostępny od 20 do 28 marca. Pytania z I i II etapu sa zamknięte, z zakresu nauczania papieża Jana Pawła II w tematyce Katolickiej Nauki Społecznej, treści Listu do młodych z całego świata Parati semper – zawsze wierni. Na napisanie eseju (etap III) jest czas od 3 kwietnia do 8 maja. Finał i ustna obrona prac odbędzie się 3 czerwca 2023r. Nagrodą główną jest wyjazd do Rzymu.

LINK DO TESTU: https://konkurspapieski.pl/

Konkurs Papieski, którego pomysłodawcą był ś.p. Maciej Zięba OP, to największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten realizowany przez Instytut Tertio Millennio od 19 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych. Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.

 

REGULAMIN KONKURSU

 

Serdecznie zachęcamy do zaproszenia swoich uczniów do udziału w konkursie.

W załączniku przesyłam regulamin oraz grafiki o konkursie.

Z wyrazami szacunku,

Koordynatorka regionalna Konkursu Papieskiego
Ewa Dunal

 

WIELKOPOSTNE DNI SKUPIENIA DLA KATECHETÓW

Przypominam o uczestnictwie w dniu skupienia katechetów, którzy w tym roku nie odprawiają rekolekcji zamkniętych. Dni skupienia odbywają się w określonym porządku:

4 marca – rejon 1, 3, 4, 6

11 marca – rejon 2, 5, 7, 8

Spotkania rozpoczynają się o godz. 10.00.

ENTROPIA SŁOWA

„FILIP”
Edukacyjny pokaz specjalny filmu
8 marca – godz. 14:00
Kino Atlantic
Chmielna 33, Warszawa

Więcej informacji

Rozmowę z reżyserem Michałem Kwiecińskim poprowadzi Artur Wolski

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. w Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart. Niebawem alianckie bombowce zmiotą z powierzchni ziemi tą tętniącą życiem wieżę Babel.

Scenariusz wydarzenia:

14.00 – przywitanie widzów oraz krótkie wprowadzenie
14.10 – 16.15 – projekcja filmu
16.15 – 17.10 – rozmowa z Michałem Kwiecińskim, którą poprowadzi Artur Wolski

 

„Ognisty medalion”
Wieczór z Carlą Montero oraz premiera książki
10 marca – godz. 18:00
Stara Prochownia SCEK
Boleść 2, Warszawa
Więcej informacji

Fragmenty książki przeczyta aktorka teatralna i filmowa Bożena Stachura
Rozmowę poprowadzi Artur Wolski
Madryt, XXI wiek. Ana García-Brest, historyczka sztuki, otrzymuje wiadomość od Martina Lohsego, mężczyzny, którego poznała w trakcie poszukiwania obrazu Astrolog przypisywanego Giorgionemu. Zamordowano włoskiego magnata i w niebezpieczeństwie znalazł się skarb o wielkiej mocy: medalion Hirama, magiczna relikwia, która należała do architekta Świątyni Salomona. Nikt nie wie, gdzie się teraz znajduje i Martin potrzebuje pomocy Any, aby ją odnaleźć. Oboje wyruszają w podróż po Europie. Stawiając czoło wielu niebezpieczeństwom, wkrótce odkrywają, że nie tylko oni chcą odnaleźć tę relikwię.

Carla Montero, hiszpańska pisarka, jest absolwentką prawa i zarządzania w biznesie, od zawsze jednak uwielbiała pisać. Jej debiutancka powieść Wiedeńska gra otrzymała nagrodę Círculo de Lectores; Szmaragdowa Tablica została bestsellerem także w Polsce – oprócz nich REBIS opublikował również powieści Montero Złota skóra, Zimowy wiatr na twojej twarzy i Ogród kobiet. Pisarzem jest też brat Carli – Luis Montero Manglano, autor wydanej przez REBIS trylogii „Poszukiwacze”.

Scenariusz wydarzenia:

18.00 – przywitanie Gości oraz krótkie wprowadzenie
18.10 – 19.20 – rozmowa z Carlą Montero, która będzie tłumaczona
19.25 – wspólne zdjęcie oraz podpisywanie książki

 

„SEGRETARIO”
Wieczór z Maciejem Henem oraz premiera książki
11 marca – godz. 17:00
Stara Prochownia SCEK
Boleść 2, Warszawa
Więcej informacji

Fragmenty książki przeczyta aktorka teatralna i filmowa Olga Bołądź
Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska
Gospodarz wieczoru: Artur Wolski
Autor fenomenalnej Solfatary powraca w daleką przeszłość! Awanturnicze losy dwojga cudzoziemców w fascynującym, wielokulturowym Krakowie końca XV wieku Gredechin Specht z Heidelbergu, by spełnić ambitne marzenia i móc zdobywać wiedzę, decyduje się na ryzykowny krok. Mając 14 lat, wyrusza na podbój świata w chłopięcym przebraniu, jako Georg Starkfaust. Po dwóch latach wędrówek po Europie, swoje miejsce odnajduje w Krakowie, na stancji u Filipa Kallimacha, włoskiego poety i polityka, zasłużonego doradcy Kazimierza Jagiellończyka, a po jego śmierci – Jana Olbrachta.

Maciej Hen pisarz, dziennikarz. Ukończył studia na wydziale operatorskim łódzkiej PWSFTviT, próbował swoich sił w roli operatora filmowego, scenarzysty, fotografa, reżysera filmów dokumentalnych, muzyka rockowego, tłumacza i aktora. Debiutował w roku 2004 powieścią Według niej, którą opublikował pod pseudonimem Maciej Nawariak. Jego druga książka Solfatara zdobyła nagrodę im. W. Gombrowicza oraz znalazła się wśród finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Scenariusz wydarzenia:

17.00 – przywitanie Gości oraz krótkie wprowadzenie
17.10 – 18.10 – rozmowa z Maciejem Henem którą poprowadzi Justyna Sobolewska
18.15 – wspólne zdjęcie oraz podpisywanie książki

 

„Odwaga w życiu”

Spotkanie z dr psychologii
Ewą Woydyłło-Osiatyńską

14 marca – godz. 19:00

PROM Kultury Saska Kępa
Brukselska 23, Warszawa

Więcej informacji

Spotkanie poprowadzi Artur Wolski