Dzwony w hołdzie i modlitwa. 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

We wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej 1 sierpnia w godzinie „W” odezwą się kościelne dzwony • Jak co roku, również w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wierni będą pamiętać w modlitwie o poległych w tym zrywie

Punktem centralnym obchodów rocznicowych będą uroczystości i modlitwa przy pomniku „Gloria Victis” w godzinie „W”. Jak co roku weźmie w nich udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Następnie o godz. 19.30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy weźmie udział w uroczystości przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, gdzie zostaną odmówione modlitwy ekumeniczne. Po uroczystościach około godziny 21.00 kard. Nycz,  odprawi Mszę świętą na tym cmentarzu.

Podczas Mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia w archidiecezji warszawskiej wierni będą pamiętać w modlitwie powszechnej o poległych Powstańcach i mieszkańcach stolicy.

W kościele akademickim św. Anny, odmawiana codziennie o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego tego dnia będzie ofiarowana Bogu w intencji warszawskich Powstańców.

O godz. 17.00, w godzinie „W” zostanie odprawiona Msza święta za bohaterów Powstania w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy przystąpili do systematycznego burzenia domów i świątyń – w dolnym kościele Najświętszego Zbawiciela podłożyli materiał wybuchowy i wysadzili go w przeddzień swojej ucieczki ze stolicy. Nadzwyczaj silna konstrukcja filarów i arkad sklepiennych wytrzymała jednak ten wstrząs.

Również w tym kościele, w sierpniu 1946 r. warszawiacy opłakiwali śmierć tysięcy swoich bliskich i sąsiadów ze Śródmieścia. Ich prochy (6 ton) wydobyte wtedy z warszawskiego krematorium zgromadzono wówczas w kościele Zbawiciela.

Przy symbolicznej mogile znajdującej się na tyłach klasztoru dominikanów na Służewie o godz. 17.30 zostanie odmówiona modlitwa różańcowa za Powstańców a potem w kościele o godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. za wstawiennictwem bł. Michała Czartoryskiego OP, męczennika Powstania Warszawskiego.

Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył o. Czartoryskiego na Powiślu. Ponieważ w wyniku walk została odcięta możliwość powrotu do klasztoru, zgłosił się on do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania Armii Krajowej „Konrad” i został kapelanem powstańców. Większość czasu spędzał w szpitalu zorganizowanym w piwnicach firmy „Alfa-Laval” u zbiegu ulic Tamki i Smulikowskiego opiekując się rannymi, niosąc otuchę i posługę duszpasterską. W zorganizowanej przez siebie kaplicy odprawiał msze.

W nocy z 5 na 6 września odziały III Zgrupowania AK „Konrad” wycofały się z Powiśla do Śródmieścia. W szpitalu pozostali ciężko ranni żołnierze, kilka osób z personelu medycznego, cywile i o. Michał.

Po wkroczeniu oddziałów niemieckich cywile oraz sanitariuszki zostali wyprowadzeni z piwnic i mogli opuścić miasto. Dominikanin był gorąco zachęcany przez przyjaciół, aby zdjął habit i w cywilnym ubraniu wyszedł ze szpitala. Nie przyjął tych propozycji i jedynie, jak przekazał jeden ze świadków, „łagodnie uśmiechnął się i powiedział, że szkaplerza nie zdejmie i rannych, którzy są zupełnie bezradni i unieruchomieni w łóżkach nie opuści”. Niemcy zatrzymali go w szpitalu. Około godziny czternastej 6 września w szpitalnym pomieszczeniu został rozstrzelany wraz z ciężko rannymi powstańcami, z którymi pragnął pozostać. Papież Jan Paweł II beatyfikował go w 1999 roku w gronie 108. męczenników II wojny światowej.

Czwartek 2 sierpnia to dzień pamięci o jezuitach i świeckich, którzy zginęli w w drugim dniu Powstania Warszawskiego w domu zakonnym przy Rakowieckiej. O godz. 16.30 zostaną złożone kwiaty w Krypcie Męczenników w Kolegium, a o godz. 17 zostanie odprawiona Msza święta ich intencji.

Drugiego dnia Powstania niemieccy żołnierze wtargnęli do domu zakonnego i zapędzili prawie 50 osób – jezuitów oraz osoby świeckie, które się tam schroniły – do niewielkiego pomieszczenia w suterenie. Po kilku minutach, które zgromadzeni wykorzystali na modlitwę, hitlerowcy wrzucili do środka granaty, które zabiły wiele osób, raniąc pozostałych. Rannych dobijali strzałami. Ci, którzy przeżyli chronieni przez ciała zabitych, próbowali uciekać. Udało się to 14 osobom. Pokój w suterenie, gdzie dokonano mordu, obecnie jest kaplicą. W czwartek 2 sierpnia będzie można ją odwiedzać przez cały dzień.

Również 2 sierpnia – o godz. 18.00 w sanktuarium św. Faustyny zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Powstańców. Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion „Parasol” po Mszy świętej. wyruszył do walk powstańczych na Woli. Msza św. będzie sprawowana w rycie trydenckim z udziałem Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.

Po zakończeniu Mszy św. na dziedzińcu przykościelnym zaplanowano program artystyczno-kulturalny: wspólne śpiewanie pieśni i piosenek powstańczych, patriotycznych, będzie recytowana poezja powstańcza oraz wspomnienia.

archwwa.pl