„Odnów oblicze!” Warszawa pamiętała o 14. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Wieczorem 2 kwietnia na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyło się czuwanie połączone z refleksją nad nauczaniem papieża z Polski • Wraz z warszawiakami modlili się kard. Kazimierz Nycz, bp Rafał Markowski oraz proboszcz stołecznej archikatedry ks. Bogdan Bartołd •

Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem „Odnów oblicze!”, nawiązującym do słów wypowiedzianych na tym placu podczas I w pielgrzymki do Polski. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyznał, że jeszcze 5 lat temu zastanawiał się, czy warto organizować takie spotkania w rocznicę śmierci papieża – czy nie wystarczy uczczenie go w październikowe, liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jednak liczba osób chcących wziąć udział w tym upamiętnieniu jest dla niego wystarczającym argumentem. Zaapelował, zwłaszcza do młodych, by sięgali po nauczanie Jana Pawła II.

– Dziś nie wystarczy przywoływać słów Jana Pawła II, ale trzeba wniknąć w głąb ich treści – dodał metropolita warszawski, podkreślając konieczność naśladowania sposobu, w jaki papież docierał do osób młodych. Zauważył też, że 14 lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, iż kiedyś trzeba będzie bronić świętości tego wielkiego rodaka.

Metropolita warszawski zapowiedział również, że tegoroczna pielgrzymka, która w Święto Dziękczynienia będzie szła do Wilanowa, wyruszając z Placu, na którym po raz ostatni w takich okolicznościach spotkali się Jan Paweł II i kard Stefan Wyszyński, będzie dziękczynieniem za obu wielkich Polaków. – Mam także nadzieję, że niedługo będziemy się za nich i przez nich modlić, jako przez świętego i błogosławionego.

Warszawiaków do refleksji nad słowami papieża, które padły 40 lat temu podczas I pielgrzymki do Polski, zaprosiło Centrum Myśli Jana Pawła II. Hasło tegorocznych obchodów „Odnów oblicze!” nawiązuje bowiem bezpośrednio do pamiętnego wezwania Jana Pawła II: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

– Mamy świadomość, że odnowa oblicza dokonuje się przede wszystkim przez odnowienia serca. Tej odnowy wszyscy dzisiaj potrzebujemy – mówi Marcin Nowak, koordynator wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II. – Bez tej odnowy i stworzenia w sercu przestrzeni dla drugiej osoby, nie będziemy w stanie myśleć o dobru wspólnym i podejmować działania, które będą wyrazem odpowiedzialnej troski o życie swoje, swojej rodziny, lokalnej wspólnoty. To właśnie chcemy sobie i warszawiakom przypomnieć podczas tegorocznych obchodów 2 kwietnia.

W trakcie czuwania na placu Piłsudskiego, licznie zebrani uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów homilii Jana Pawła II i kompozycji wykonanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego wyświetlono specjalną grafikę z wizerunkiem Jana Pawła II. W godzinie śmierci papieża, o 21.37, jak co roku zabrzmiał utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza z Garnizonu Warszawa.

– W każdą rocznicę śmierci papieża jesteśmy z warszawiakami na placu Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy trwają w zadumie, wspominają wydarzenia z 2 kwietnia 2005 roku. Co ciekawe, coraz częściej zabierają też ze sobą swoje dzieci, tłumacząc im, jakie znaczenie miały dla Polaków tamte chwile – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca, aby do papieskiego dorobku sięgać i wchodzić w twórczy dialog z myślą Karola Wojtyły. – Wciąż odbieramy sygnały, że takie spotkania są bardzo potrzebne warszawiakom, zarówno tym, którzy utożsamiają się z pokoleniem JP2, jak i tym, którzy poszukują ambitnych projektów kulturalnych, a w końcu młodzieży i dzieciom, które tak jak stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, odnajdują w dorobku papieża ważne i aktualne wskazówki – dodaje Michał Senk.

Obchody 2 kwietnia poprzedził muzyczny hołd oddany papieżowi – koncert “Gloria Patri” w wykonaniu aż 11 warszawskich chórów, który odbył się w sobotę 30 marca w Świątyni Opatrzności Bożej w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

KAI, „Gość Warszawski”