Dominikanie: obiekt inwigilacji permanentnej – dyskusja
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie. O książce Marka Miławickiego (OP) i Michała Wenklara Komunistyczny aparat represji wobec Polskiej Prowincji Dominikanów rozmawiać będą dr Łucja Marek i o. prof. Józef Puciłowski OP. Prowadzenie: Roman Graczyk.
Spotkanie odbędzie się w środę 25 listopada o godz. 17.30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1723467711223757/
O stopniu zainteresowania Służby Bezpieczeństwa zakonem dominikanów decydował jego wpływ na świadomość społeczną – a szczególnie na świadomość polskiej inteligencji. Komuniści – całkiem słusznie – oceniali, że synowie duchowi św. Dominika stanowią dla ich ideologii duże zagrożenie. I stosownie do tej konstatacji zbudowali odpowiedni system operacyjnego rozpracowania.
SB interesowała się wszystkim w życiu polskich wspólnot dominikańskich: od małego seminarium w Jarosławiu do władz polskiej prowincji w Krakowie (od 1958 r. w Warszawie). Od treści kazań i wykładów dominikanów do ich kontaktów z dziedziny życia prywatnego (prawdziwych lub wymyślonych). Ta permanentna inwigilacja pozwalała też uzyskiwać realny wpływ na decyzje Zakonu – w pewnym momencie nawet na obsadę personalną jego władz.
Jak SB rozgrywała różnice zdań wśród dominikanów na temat Soboru i Prymasa Wyszyńskiego?
Jak Zakon bronił się przed uzależnieniem od władz?
Jakie motywy kierowały tymi spośród dominikanów, którzy zdecydowali się na tajną współpracę z SB?
Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania.