16. dzień skupienia i odpust w Świątyni Opatrzności Bożej

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
Organizator: Centrum Opatrzności Bożej - Wotum Narodu
Dominikanin o. Janusz Pyda OP poprowadzi 16. dzień skupienia z okazji odpustu w Świątyni Opatrzności Bożej 14 września 2024 r.

Dominikanin o. Janusz Pyda OP poprowadzi 16. dzień skupienia z okazji odpustu w Świątyni Opatrzności Bożej

14 września 2024 r., podczas odpustu w Świątyni Opatrzności Bożej, odbędzie się 16. dzień skupienia. Konferencję pt. „Człowiek narzędziem Bożej Opatrzności” poprowadzi tego dnia dominikanin o. Janusz Pyda OP.

Duszpasterz legendarnej krakowskiej „Beczki”, a obecnie wykładowca filozofii i teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów, autor wielu poczytnych publikacji o wierze o. Janusz Pyda przyjął zaproszenie do poprowadzenia szesnastego dnia skupienia w wilanowskim Sanktuarium. Tematem jego konferencji będzie: „Opatrzność Boża przejawem nieskończonej Miłości”.

Jesienny dzień skupienia, połączony z odpustem w Świątyni Opatrzności Bożej, rozpocznie się tradycyjnie Adoracją Najświętszego Sakramentu oraz wspólną modlitwą różańcową, której patronują polscy święci i błogosławieni. „Różaniec świętych – nie jesteś sam”, który został zapoczątkowany cztery lata temu, jednoczy obecnie wiele tysięcy osób z całej Polski i spoza jej granic. Pod wodzą Maryi orędują w naszych sprawach święci Patroni, których relikwie czcimy w wilanowskiej Świątyni. Więcej: https://www.centrumopatrznosci.pl/rozaniec/formularz/.

Uroczysta Msza św. odpustowa z udziałem o. Janusza Pydy OP oraz kustosza powstającego Sanktuarium ks. Tadeusza Aleksandrowicza będzie kulminacyjnym punktem szesnastego dnia skupienia.

Do kosza z intencjami nadesłanymi przez Darczyńców z całej Polski, który zostanie ofiarowany w darach ołtarza podczas Eucharystii, można dołączać osobiste Akty Dziękczynienia i Zawierzenia Bożej Opatrzności. Akty są dostępne w Świątyni.

PROGRAM

  • 10.00 – 10.55 Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty i Pojednania
  • 10.30 Modlitwa „Różaniec świętych – nie jesteś sam”, Litania „Nie jesteś sam” do świętych patronów Sanktuarium Opatrzności Bożej
  • 11.00 – 11.45 Konferencja o. Janusza Pydy OP pt. „Człowiek narzędziem Bożej Opatrzności”
  • 12.00 – 13.00 Msza Święta odpustowa
  • 13.00 Święcenie dewocjonaliów
  • 13.00 Zapraszamy na niespodziankę w białym namiocie
  • 13.00 – 13.30 Składanie Aktów Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej

Osoby, którzy nie będą mogły przybyć do wilanowskiego Sanktuarium, mogą uczestniczyć w modlitwie poprzez transmisję online dostępną w serwisie Centrum Opatrzności Bożej: https://www.centrumopatrznosci.pl/codzienna-transmisja-mszy/.

Intencje na Mszę św. odpustową można złożyć także w serwisie: https://www.centrumopatrznosci.pl/16ds/. Centrum Opatrzności Bożej przyjmuje je do 13 września 2024 r.

Zapraszamy również do włączenia się w Nowennę do Opatrzności Bożej, która będzie duchowym przygotowaniem do odpustu w wilanowskiej Świątyni. Rozpoczniemy ją 5 września.

*******
Odpusty

Kościół, jako Dobra Matka, od wieków udziela swoim dzieciom odpustów ułatwiających zbawienie. Rozróżnia się:

• odpust zupełny – jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych za grzechy, odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Odpust zupełny można również ofiarować za zmarłych, wtedy ratujemy duszę z czyśćca.
• odpust cząstkowy – jest to częściowe darowanie człowiekowi przez Boga kar doczesnych.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Spełnienie trzech warunków wstępnych:
– spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej,
– przyjęcie Komunii Świętej,
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (dyspozycja lub „odraza” grzechu).
3. Wykonanie czynności pobożnej obdarzonej odpustem (do której przywiązany jest odpust).

Brak pełnej dyspozycji wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowoduje obniżenie rangi odpustu, będzie to odpust cząstkowy. Trzy warunki wstępne: spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu wielu dni przed lub po wykonaniu czynności pobożnej nagradzanej odpustem, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej, utrzymując się w stanie łaski uświęcającej, można uzyskać kilkakrotnie odpust zupełny, a po komunii świętej i modlitwie w intencjach Ojca Świętego można uzyskać tego dnia tylko raz odpust zupełny.

********
Janusz Pyda OP, urodzony w 1980 r. w Lublinie – dominikanin, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i teologii w Papieskiej Akademii Teologicznej.
Ceniony kaznodzieja oraz rekolekcjonista, wykładowca, członek jury Nagrody Skrzydła Dedala, duszpasterz legendarnego krakowskiego duszpasterstwa akademickiego DDA „Beczka”. Współorganizator Dominikańskiego Festiwalu Filmowego „Slavangard”.

Publikuje m.in. w „Teofilu”, „W drodze”, „Znaku”, „Christianitas”, „Teologii Politycznej”. Autor i współautor takich książek jak: „Listy Kasjela”, „Listy starego anioła do młodego”, „Zbiór pism ulotnych”, „Dzień z życia diabła. Podręcznik kuszenia”, „Dominikanie o cnotach”, „Dominikanie o siedmiu grzechach głównych”. Współtłumacz i redaktor tomu „Kwestii dyskutowanych o mocy Boga św. Tomasza z Akwinu”.

*******
Dni skupienia zainicjowane w 2017 roku w Świątyni Opatrzności Bożej, są propozycją stałej formacji duchowej dla wszystkich poszukujących pogłębienia swojej wiary. Od lat wiernymi uczestnikami tych spotkań są członkowie wciąż rosnącej Wspólnoty Darczyńców Providentia Dei skupionej wokół wilanowskiego Sanktuarium.

Dni skupienia odbywają się w Świątyni Opatrzności Bożej dwa razy w roku: na wiosnę i na jesieni. Ich tematyka jest związana ściśle ze zgłębianiem istoty Bożej Opatrzności.

W gronie kapłanów głoszących nauki znaleźli się do tej pory tacy znani kaznodzieje, jak: ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. dr hab. prof. UKSW Tomasz Stępień, o. prof. dr hab. Leon Nieścior OMI, ks. infułat dr Jan Sikorski, o. Piotr Szczepański OFMConv., ks. Tomasz Bieliński, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. Andrzej Persidok, ks. Piotr Celejewski, o. Krzysztof Pałys OP, ks. Tomasz Jaklewicz, o. Damian Sochacki OCD, ks. Władysław Zązel. Podsumowaniem każdej konferencji jest zapis wygłoszonej nauki oraz homilii wydany w formie kieszonkowej poręcznej książeczki.