Warszawa. Sanktuarium św. Faustyny na Muranowie

O parafii

Dzieje kościoła sięgają XIX wieku. Początkowo była tutaj drewniana kaplica, należąca do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – wspólnoty zakonnej założonej w listopadzie 1862 r. przez hrabinę Ewę Teresę Potocką. Teren pod budowę klasztoru siostry otrzymały od arcybiskupa warszawskiego  św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który zaprosił je do Warszawy.

Dnia 8 grudnia 1873 r. poświęcono tu kaplicę murowaną, wykonaną według projektu architekta Władysława Kosmowskiego. Była to prostokątna kaplica z absydą, usytuowana tak, aby nie wyróżniała się spośród okolicznych domów –  (po upadku Powstania Styczniowego represje władz carskich spowodowały utajnienie działalności sióstr.)

W latach 1936-38 do kaplicy dobudowano od strony zachodniej nawę boczną oraz dzwonnicę.

W dniu 1 sierpnia 1925 r. do tutejszego Zgromadzenia Sióstr przyjęta została Helena Kowalska, która w kwietniu 1926 r. otrzymała imię zakonne Faustyna. Oddana miłości Boga i ludzi, siostra Faustyna przekazała całemu światu przesłanie zawarte w jej objawieniach Jezusa Miłosiernego oraz ich wizualizację na obrazie „Jezu ufam Tobie”.

W czasie II wojny światowej i walk Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 r. kaplica i zabudowania klasztorne zostały przez Niemców spalone.

Po wojnie siostry ze Zgromadzenia starały się o odbudowę kaplicy i domu klasztornego, ale ówczesne władze Polski, zależne od Związku Sowieckiego, odmawiały wydania zgody.

Dopiero w dniu 28 marca 1974 r., działający z upoważnienia Kurii Warszawskiej ks. Wojciech Czarnowski uzyskał, po czterech latach starań pozwolenie władz na odbudowę. W okresie oczekiwania na tę zgodę, nie bacząc na zakaz władz, społeczność przyszłej parafii oraz entuzjaści spoza niej zaczęli uprzątać ruiny kaplicy i sąsiadujący teren. W dniu 26 maja 1973r. ks. Wojciech Czarnowski odprawił, przy ołtarzu stojącym w ocalałym przedsionku kaplicy, pierwszą po wojnie Mszę św. z udziałem wiernych zgromadzonych na dziedzińcu. Dnia 14 kwietnia 1974 r. odprawiona została, już wewnątrz kaplicy, pierwsza Msza św. rezurekcyjna. Podłogę kaplicy zastępował piasek, a zamiast dachu rozpostarta była gruba folia. W dniu 21 kwietnia 1974 r. przybył tutaj Ks. Kardynał Stefan Wyszyński, poświęcił dzwon i spotkał się ze społecznością wiernych, dzięki którym doprowadzono kaplicę do takiego stanu, że w maju 1974 r. Ks. Kardynał nadał tej budowli rangę kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Dnia 15 grudnia 1980 r. władze kościelne powołały do życia Parafię p.w. Miłosierdzia Bożego. Parafia utworzona została z części sąsiednich parafii św. Augustyna na Muranowie i Narodzenia NMP na Lesznie (dekret erekcyjny wszedł w życie z dniem 1 stycznia 1981r.). Pierwszym proboszczem nowej parafii mianowany został ks. Wojciech Czarnowski. Parafia ta należy do mniejszych w Warszawie, z kościołem usytuowanym w środku jej terenu. Postanowiono, że budynek kościoła zachowa stan noszący ślady tragicznej, wojennej przeszłości, a równocześnie będzie kościołem żywym, wspólnotą wiernych aktywnie uczestniczących w życiu parafii.

Powstanie w Polsce Niezależnego Samorządnego  Związku Zawodowego „Solidarność” w sierpniu 1980 r., a następnie bolesny okres stanu wojennego (13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r.) sprawiły, że do czasu upadku komunistycznych rządów w Polsce (w dniu 4 czerwca 1989 r.) Parafia Miłosierdzia Bożego była miejscem nie tylko kultu religijnego, ale także działalności kulturalnej i patriotycznej. Odbywały się tu m.in. tajne posiedzenia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, udzielano pomocy internowanym i członkom ich rodzin, odbywały się spotkania ekumeniczne wyznawców różnych religii chrześcijańskich, organizowano okolicznościowe wystawy obrazów, występy teatralne, w tym wystawiana była (od 5 kwietnia 1985 r.) głośna sztuka Ernesta Brylla pt. ”Wieczernik” w reżyserii Andrzeja Wajdy, z udziałem znakomitych aktorów scen warszawskich. Po 1989 r. ks. Wojciech Czarnowski, przy czynnym zaangażowaniu parafian, zainicjował i prowadził szeroko zakrojone akcje na rzecz pomocy bliźniemu. Codziennie zanoszono obiady ludziom schorowanym i samotnym, mieszkającym na terenie całej dzielnicy Wola zorganizowano Ośrodek „TYLKO z Darów Miłosierdzia”, który otoczył opieką bezdomnych, w tym także samotne matki z dziećmi. Starano się, żeby czuli się    domownikami. Była tu noclegownia z wyżywieniem i łaźnia. Obecnie ośrodek prowadzony jest przez Caritas Warszawa.

W 2017 roku kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podniósł ten kościół do rangi diecezjalnego sanktuarium św. Faustyny.

Aktualności

„Dzielmy się z innymi”. Niedziela Miłosierdzia w sanktuarium na Żytniej

W niedzielę 11 kwietnia w Godzinie Miłosierdzia wierni modlili się w sanktuarium św. Faustyny na warszawskiej Woli pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego • Prawdziwe miłosierdzie rodzi się w sercu człowieka. Gdy jest postawa otwartości na drugiego, dopiero wtedy możemy do niego iść, by świadczyć miłosierdzie" - mówił w homilii w Niedzielę Miłosierdzia

Fotorelacja z pasterki w sanktuarium św. Faustyny

Eucharystii w noc Bożego Narodzenia w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Muranowie, która już wkrótce rozpocznie obchody swojego 40-lecia przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Kancelaria parafialna

ul. Żytnia 1
01-014 Warszawa

tel. +48 22 636 99 92
e-mail: milosierdzie.faustyna@gmail.com

Kancelaria czynna:

 • od wtorku do piątku – godz. 16:00–17:30

Msze Święte

Niedziele i święta:
8.00, 9.30, 11.00 (dla dzieci i rodziców), 12.30, 16.00, 18.00
Dni powszednie:
7:00, 15:00 (w piątek), 18:00

Księża w parafii

Proboszcz

Ksiądz kanonik Krzysztof Stosur (1990, 2011)

Wikariusz

Ksiądz Krzysztof Szerszeń (1996, 2018)

Rezydent

Ksiądz Jan Różycki (1994, 2020)

Spowiedź

Spowiedź w czasie każdej Mszy Świętej.

Nabożeństwa

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO:

 • Codziennie o godz. 15.00

NABOŻEŃSTWA MAJOWE:

 • Od poniedziałku do soboty o godz. 18.30 po Mszy Św. wieczornej, a w niedziele o godz. 17.15

NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE:

 • Od poniedziałku do soboty o godz. 18.30 po Mszy Św wieczornej

NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE:

 • Przez cały październik od poniedziałku do soboty o godz. 18.30 po Mszy Św. wieczornej, a w niedziele o godz. 17.15

RÓŻANIEC WYPOMINKOWY ZA ZMARŁYCH:

 • Przez cały listopad od poniedziałku do soboty o godz. 17.30.
 • 18.00 Msza św. w intencji zmarłych.

ADWENT:

 • RORATY:
  • Od poniedziałku do soboty o godz. 6:45

NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE:

 • DROGA KRZYŻOWA:
  • piątki:
  • godz. 17.15 – dla dzieci,
  • ok. godz. 18.30 (po Mszy św. wieczornej) – dla dorosłych, młodzieży, studentów i późno wracających z pracy.
 • ADORACJA KRZYŻA:
  • Soboty po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18:45
 • GORZKIE ŻALE:
  • W niedziele o godz. 17.00

W KAŻDY WTOREK (oprócz maja, czerwca, października i listopada)

 • o godzinie 17:30 nabożeństwo do św. Faustyny

15 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA Msza św. o godz. 18:00 za wstawiennictwem św. siostry Faustyny

22 DNIA KAŻDEGO MIESIĄCA Msza św. o godz. 18:00 za wstawiennictwem św. Rity z poświęceniem przyniesionych róż

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu:

 • Od poniedziałku do soboty w godz. 7.30 – 18.00
 • W niedziele w godz. 13.30 – 16.00
 • W środy o godz. 18.00, przed Mszą Św., Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy