Kościół sióstr franciszkanek służebnic Krzyża pw. św. Marcina

O miejscu

Fundacja księcia mazowieckiego Ziemowita III i jego żony Eufemii dla augustianów z 1352 r. Kościół w stylu barokowym, odbudowany w latach 1950-1959 wg projektu Jana Grudzińskiego.

Około połowy XIV w. książę ufundował przy ul. Piwnej klasztor Augustianów i kościół.

Oba szpitale warszawskie były pod wezwaniem Świętego Ducha. (…) Drugi szpital, znacznie obszerniejszy, ufundowała w latach czterdziestych XV stulecia ks. Anna Bolesławowa, synowa Janusza Starszego, (…) mieścił się przy klasztorze Augustianów na Piwnej (wówczas św. Marcina).

Tu obradował w kościele św. Marcina przy ul. Piwnej sejmik mazowiecki, zwany później (od 1563) generałem.

W XVII w., w czasach zwycięskiej kontrreformacji katolickiej, zostały wzniesione w Warszawie nowe kościoły oraz przebudowano niektóre dawne. (…) Drugi gotycki kościół w obrębie murów starej Warszawy, św. Marcina, też został przebudowany.

Kościół zbudowano około 1356 roku staraniem księcia mazowieckiego Ziemowita III i jego małżonki Eufemii. W przylegającym do świątyni klasztorze zamieszkali ojcowie augustianie. Przez pięć stuleci opiekowali się kościołem, który w okresie swej świetności w czasach monarchii pełnił szczególną rolę: odbywały się w nim sejmiki mazowieckie. W XV wieku do świątyni sprowadzono obraz Matki Bożej Bolesnej, zwanej Matką Pocieszenia, który wkrótce zasłynął łaskami.

Po powstaniu styczniowym w 1863 roku car Aleksander II zdecydował o kasacji zakonu. Kościół przeszedł pod zarząd biskupa warszawskiego. Kościół św. Marcina kilkakrotnie ogarniały niszczące pożary. Po każdym z nich zmieniał się jednak zasadniczo jego wygląd zewnętrzny i wystrój.

Walki podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku spowodowały całkowite zniszczenie świątyni i klasztoru. (…) Po wojnie władze przydzieliły środki na odbudowę fasady, sklepienia i dachu kościoła wg XVIII-wiecznego wzorca. W 1956 roku, po odzyskaniu obiektu do celów sakralnych, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński powierzył opiekę nad budowlą siostrom franciszkankom służebnicom Krzyża, które zajmują się pomocą osobom niewidomym.

Aktualności

„Modlitwa znajdowania dróg tam, gdzie inni widzą mury”. Nabożeństwo w intencji uchodźców

Obejmijmy modlitwą tych, którzy zginęli w drodze do bogatego stołu Europy – zaapelował kard. Kazimierz Nycz podczas nabożeństwa „Umrzeć z nadziei”, nawiązując do ewangelicznej przypowieści o bogaczu i Łazarzu • W ramach Tygodnia Modlitw za Uchodźców 30 września w kościele św. Marcina w Warszawie odbyła się liturgia, podczas której wymieniano imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach stracili życie uciekając przed wojną i przemocą

Kard. Nycz do członków „Więzi”: otwartość nie może być naiwnością

Z okazji 60-lecia "Więzi" kard. Kazimierz Nycz przewodniczył 19 lutego Mszy św. w kościele św. Marcina na Starym Mieście • Otwartość i ortodoksja – tak. Ale jak to w praktyce osiągnąć, żeby otwartość nie była naiwnością, próbą ugody z tym światem za wszelką cenę, a ortodoksja była przekazywana w sposób zrozumiały i otwierający się na dzisiejszego człowieka i świat? – mówił w kazaniu metropolita warszawski

Wydarzenia

Kancelaria

ul. Piwna 9/11
00-265 Warszawa

tel. +48 22 831 02 21
e-mail: piwna@triuno.pl

Msze Święte

Niedziele i święta:
8:00, 9:30, 11:00, 17:30
Dni powszednie:
7:00, 8:00 (poza wakacjami), 17:30

Księża

Rektor

Ksiądz Sławomir Opaliński (2007, 2024)

Diecezjalny duszpasterz niewidomych, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Warszawskiej
Rezydent

Ksiądz kanonik dr Jan Wojciechowski (2010, 2022)

Duszpasterz niewidomych