Cmentarz Powązkowski

O miejscu

Cmentarz został założony 4 listopada 1790, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Poświęcono go 20 maja 1792 i początkowo zajmował powierzchnię ok. 2-2,5 ha.

W 1792 ukończono tam budowę kościoła św. Karola Boromeusza, ufundowanego przez duchowieństwo warszawskie, a zaprojektowanego przez Dominika Merliniego. Jeszcze przed poświęceniem cmentarza wystawiono tam również tzw. katakumby.

Cmentarz był wielokrotnie powiększany i dziś zajmuje 43 ha (dla porównania Watykan – 44 ha).

W czasie II wojny światowej sama nekropolia nie ucierpiała zbytnio, ale pod koniec wojny spłonął kościół i zabudowania kancelarii (m.in. archiwum cmentarne). Jeszcze w czasie okupacji na terenie cmentarza działała Armia Krajowa – były tu składy broni, odbywały się wykłady wojskowe, tędy też szły transporty żywności do getta warszawskiego.

Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej w 1925 Alei Zasłużonych. Po 1945 w budynku katakumb zorganizowano mauzoleum, gdzie złożono prochy zamordowanych w obozach koncentracyjnych.

W 2012 runął ceglany mur oddzielający Stare Powązki od cmentarza żydowskiego na Woli; zniszczeniu uległo około 70 nagrobków.

Aktualności

Z aplikacją na Stare Powązki

Od 1 listopada dostępna jest bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne pod nazwą Stare Powązki • Odwiedzającym w tych dniach Cmentarz Powązkowski ułatwi szybkie odszukanie grobów • Osobom, które będą chciały coś więcej dowiedzieć się o tej najsłynniejszej stołecznej nekropolii, aplikacja zaproponuje trasę spaceru tematycznego • Pozwoli również wesprzeć doroczną kwestę, którą artyści przeprowadzają na cmentarzu 1 listopada

„Warszawa Wojtyły”. Pradziadek Jana Pawła II spoczywa na Powązkach

Czy wiecie, że grób pradziadka Karola Wojtyły znajduje się na Powązkach? • Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zachęca odwiedzających w tych dniach Powązki do odszukania grobu Mikołaja Kaczorowskiego • Dziadek matki Jana Pawła II został pochowany w kwaterze 185, rząd 4, miejsce 25 na Cmentarzu Powązkowskim •

Godziny otwarcia cmentarza

Bramy cmentarza otwarte:

  • sezon letni 7.00 – 20.00
  • sezon zimowy 7.00 – 18.00