XVI Święto Dziękczynienia. Kard. Nycz poświęcił figurę Chrystusa w Świątyni Opatrzności Bożej
– W śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyraża się najpełniej Boża opatrzność – powiedział przed poświęceniem rzeźby kard. Kazimierz Nycz.
Witając zgromadzonych metropolita warszawski powiedział, że zasadniczą intencją liturgii jest sprawiedliwy pokój w Ukrainie, a także pokój między narodami, w naszej Ojczyźnie i w naszych sercach. Jak zaznaczył, do pojednania między ludźmi konieczne jest wzajemne przebaczenie i zachęcił do modlitwy o to, abyśmy się do tego przynajmniej zbliżali. – Jako chrześcijanie powinniśmy być zdolni przebaczać, skoro Bóg przebaczył nam nasze grzechy – wskazał kard. Nycz.
Zwrócił też uwagę, że jednym z powodów do dziękczynienia Bogu jest wielki pontyfikat Jana Pawła II. – Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że te ćwierć wieku papieża Jana Pawła II w Kościele to ogromny wkład w życie Kościoła, świata i naszej ojczyzny – powiedział metropolita warszawski.
Dziś XVI Święto Dziękczynienia. Na początku uroczystej Eucharystii kard. Kazimierz Nycz poświęcił figurę zmartwychwstałego Chrystusa znajdującą się w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. pic.twitter.com/UUn44BXyBW
— Archidiecezja Warszawska (@ArchWarszawska) June 4, 2023
Hierarcha zachęcił także do dziękczynienia Bogu za błogosławionego księdza Stefana Frelichowskiego, patrona harcerzy i młodzieży. Pielgrzymka z relikwiami ks. Wincentego wyruszyła rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i dotarła do Świątyni przed rozpoczęciem liturgii. Ks. Frelichowski dołączył do grona 17 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie czczone są w wilanowskim Sanktuarium.
Postać duchownego, harcerza i młodego kapłana, który w wieku 32 lat zmarł zarażony tyfusem na 2 miesiące przed wyzwoleniem obozu w Dachau, patronuje tegorocznemu Świętu Dziękczynienia.
Ks. Frelichowski zmarł w opinii świętości w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przed 20 laty Jan Paweł II ogłosił go patronem polskich harcerzy. Z tej racji w Święcie Dziękczynienia uczestniczą harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z 18 krajów.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił biskup gliwicki Sławomir Oder, który nawiązując do postaci błogosławionego kapłana, powiedział, że miał on serce wrażliwe na potrzeby chorych i ubogich.
– Miłość, której się uczył w rodzinie była bardzo konkretna. Realizował ją i urzeczywistniał od najmłodszych lat, służąc Bogu przy ołtarzu i ludziom, wierny wartościom, które pokochał, w służbie harcerskiej – mówił biskup.
Zwrócił też uwagę, że podczas pobytu w obozie ks. Frelichowski potrafił rozpoznać oblicze samego Boga, obecnego w potrzebujących i cierpiących współtowarzyszach niedoli. – Zrealizował w pełni swoje kapłańskie powołanie, oddając swe życie w posłudze miłości opuszczonym więźniom obozowego rewiru, umieralni obozowej – powiedział bp Oder. W latach 1997-1999 obecny biskup gliwicki pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Frelichowskiego.
W swojej homilii bp Oder przywołał także postać św. Jana Pawła II zauważając, że papież Wojtyła “nie zachował dla siebie niczego ale wszystkie swe siły oddał na służbę Bożej chwały, dla dobra człowieka, dla głoszenia całemu światu, że Jezus Chrystus jest odkupicielem człowieka i jedyną nadzieją jego zbawienia”.
Nawiązując do obchodzonego dziś Święta Dziękczynienia duchowny stwierdził, że “w naszym życiu społecznym doświadczamy głębokich podziałów i konfliktów, które odbierają naszym sercom pokój i radość cieszenia się tym, co osiągnęliśmy jako społeczeństwo i co słusznie powinno stanowić przedmiot naszej dumy i wdzięczności”.
Biskup wyraził też opinię, że “jest wiele sytuacji związanych z historią i teraźniejszością, które wymagają wyjaśnienia i prawdy, aby można było patrzeć w przyszłość z nadzieją i podejmować trudy i wyzwania z determinacją i entuzjazmem, bez obciążeń zaszłości”.
Bp Oder zachęcił do modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego o umiejętność postrzegania świata nie tylko przez pryzmat zagrożeń, ale by być współpracownikami Bożego Miłosierdzia.
– Pozwólmy Chrystusowi triumfować w naszych sercach. Pozwólmy Bogu wznosić gmach naszego życia. Oby i ono, kształtowane w szkole Eucharystii, stało się narzędziem pokoju i pojednania – zakończył swoją homilię bp Sławomir Oder.
Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się premiera Oratorium „Omnia in Caritate” – Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim – założycielu Zgromadzenia Księży Marianów. Dzieło skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Wykonanie to uświetni obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia.
kh, KAI/archwwa.pl