XIII Orszak Trzech Króli – kameralny i z modlitwą za niosących pomoc w czasie pandemii
– Nie mógł być inny niż to wszystko, co jest wokół nas – stwierdził kard. Kazimierz Nycz, który poprowadził modlitwę. Zwrócił uwagę, iż pandemia dotknęła cały świat, Europę i Polskę – praktycznie wszystkie dziedziny życia, także przeżywanie Orszaku Trzech Króli.
– Idziemy, mimo wszystko radośni, nie tylko po to, by zachować tę tradycję i nie przerwać jej w roku pandemii, ale idziemy z modlitwą za wszystkich, którzy organizują pomoc dla ludzi dotkniętych pandemią, władze państwowe i samorządowe. Modlimy się za lekarzy, pielęgniarki i całą służbę zdrowia. Modlimy się za wszystkich, którzy zostali dotknięci przez pandemię bezpośrednio przez śmierć swoich bliskich czy chorobę, która istotnie zmieniła ich życie. Ale modlimy się także z wiarą, nadzieją i ufnością wielką, że przyszłoroczny Orszak Trzech Króli będzie już bez pandemii i będzie mógł być taki zwyczajny, jak co roku – wymieniał intencje modlitewne metropolita warszawski.
Zdaniem kard. Nycza, pociechą może być fakt, że tegoroczny orszak jest skromny jak żłóbek w Betlejem, ale to właśnie tam – zwrócił uwagę – stała się największa rzecz w historii świata: Bóg stał się człowiekiem. Przyszli do niego mędrcy – królowie, prości pasterze bo przy Chrystusie jest miejsce dla wszystkich i wszyscy jesteśmy tam zaproszeni! – przypomniał.
Kard. Nycz pozdrowił warszawski Orszak Trzech Króli – w tym roku złożony zaledwie z 5 osób oraz mini-orszaki w całej Polsce i zagranicą, które zorganizowano w 22 tys. parafii. – Idźcie w pokoju Chrystusa! – pobłogosławił wszystkich, którzy również duchowo i online łączyli się z uczestnikami Orszaku Trzech Króli w Warszawie.
Następnie Trzej Królowie reprezentujący 3 kontynenty wsiedli do królewskiego pojazdu i wyruszyli w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się tam Jezusowi w symbolicznej szopce.
W postać króla Europy Kacpra XIII wcielił się 43-letni Mateusz Puchowski – z zawodu pedagog i psychoterapeuta uzależnień. Królem Azji Melchiorem XIII był pochodzący z Indii 37-letni bankowiec Shelako Almeida a w postać króla Afryki wcielił się pochodzący z Togo werbista ks. Eric Kossi Hounake SVD. Natomiast w rolach Świętej Rodziny zaprezentowali się Joanna i Karol Kamińscy z dwuletnim Janem Tadeuszem jako Dzięciątkiem Jezus.
W tym roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszyło hasło „Panu dzięki oddawajmy” nawiązujące do słów jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego. Organizatorzy nazwali Orszak 2021 orszakiem literackim. – Cieszymy się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach – podkreślili.
Orszaki Trzech Króli co roku cieszą się coraz większą popularnością. W zeszłym roku wzięła w nich udział rekordowa liczba ok. 1,3 mln. uczestników, w 872 miejscowościach w Polsce. W samej Warszawie, w orszaku uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Barwne korowody przeszły też w 18 miejscowościach za granicą.
Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole “Żagiel” prowadzonej przez Stowarzyszenie “Sternik”. Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości. Orszaki koordynuje Fundacja Orszak Trzech Króli, która wspiera w ich organizacji lokalne społeczności.
awo/archwwa.pl
Msza święta w uroczystość Objawienia Pańskiego i Orszak Trzech Króli 2021