Wyruszyła 307. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie wolności na płaszczyźnie duchowej i politycznej. Podkreślił, że jest to dar i zadanie, a nawiązując do zmiany nauczania Kościoła na temat kary śmierci dodał, że wolność jest jednym z największych atrybutów ludzkiej godności, której nikt nie może człowieka pozbawić, nawet on sam.
– Posiadają ją również osoby skrajnie złe – zauważył kardynał podkreślając, że człowiek powinien bronić wolności zarówno wtedy, gdy jest mu ona zabierana z zewnątrz, ale również gdy niejako sam ją sobie odbiera poprzez słabość, grzech, czy tchórzostwo.
– W roku, w którym wspominamy odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli i 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, który tyle uczynił dla wolności w świecie i w Polsce, w życiu każdego z nas, trzeba nam do tego tematu wracać, zwłaszcza w czasie tej pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie, jak mówił papież „Zawsze byliśmy wolni” – powiedział metropolita warszawski.
Jako przykład człowieka wolnego kardynał wskazał postać Najświętszej Maryi Panny. – Jest Ona dla nas wzorem każdej wolnej odpowiedzi człowieka na Bożą wolę, która wyraża się na różny sposób przez różnych ludzi. Dlatego wpatrując się w Jej przykład idziecie uczyć się przeżywania wolności w swoim osobistym życiu – mówił do pątników duchowny i zachęcał, aby w czasie pielgrzymki dali się przemienić Chrystusowi, a później odmienieni wrócili do swoich domów.
– Jesteśmy świadkami nie tylko w czasie modlitwy, czy kiedy mówmy o Jezusie, ale przede wszystkim kiedy postępujemy, kiedy żyjemy Ewangelią, kiedy żyjmy w zjednoczeniu z Jezusem – podkreślił.
W tym roku pielgrzymi idą pod hasłem „Z Maryją wolni”. Na Jasną Górę dojdą 14 sierpnia.
KAI/kh