W niedzielę XX Dzień Papieski: modlitwy, koncerty i zbiórka na stypendia
Metropolita warszawski wskazał na cztery istotne elementy funkcjonowania „Dzieła Nowego Tysiąclecia”: wyszukiwanie i promowanie nagrodami Totus Tuus działalności ludzi pochodzących z różnych środowisk, ale działających w duchu tego, co Jan Paweł II uważał za ważne; organizowanie Dnia Papieskiego w wymiarze zarówno medialnym i centralnym, jak i w poszczególnych parafiach całego kraju, prowadzenie funduszu stypendialnego dla młodzieży i służącej mu zbiórki, wreszcie organizowanie konferencji naukowych poświęconych problemom, które współcześnie nawiązują do papieskiego nauczania.
Kardynał zaapelował o zaangażowanie w zbiórkę stypendialną z okazji Dnia Papieskiego, choć w czasie pandemii może ona przynieść mniejsze owoce, gdyż nie wszyscy wierni w obawie o życie i zdrowie uczestniczą w mszach świętych i poruszają się w przestrzeni publicznej.
Obecnie programem stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” objętych jest 2 tys. osób, program ten ukończyło (po ok. 10 latach uczestniczenia) ok. 4 tys. absolwentów, a dalsze 11 tys. to osoby, które kiedykolwiek w nim uczestniczyły. Nie bez znaczenia jest też wielotysięczna rzesza wolontariuszy, którzy przygotowywali kolejne Dni Papieskie oraz wakacyjne obozy dla młodzieży.
„Totus Tuus – Cały Twój”
Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – wezwanie biskupie Karola Wojtyły – pochodzi z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Słowa „Cały Twój (Maryjo)” wyrażają postawę zawierzenia Bogu przez Maryję i razem z Maryją. Konsekwencją tego zawierzenia jest służba każdemu człowiekowi w jego indywidualnej sytuacji egzystencjalnej.
Gala nagród, modlitwy, konfrencja
Dzień Papieski to czas radości, pamięci o Papieżu Polaku i łączności duchowej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Organizowane są wtedy w całym kraju liczne wydarzenia promujące nauczanie św. Jana Pawła II. Centralne obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczną się już w sobotę 10 października. Tego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Tzw. „katolickie Noble” zostaną przyznane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również Nagroda specjalna TOTUS TUUS.
W czasie Gali zostaną wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła.
Dzień Papieski to także szansa do okazania wdzięczności darczyńcom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 11 października o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają jej działanie. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News.
W tym samych czasie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie bp Michał Janocha będzie sprawował Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia.
Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy Koncert Galowy. Tegoroczny ma tytuł „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy”. Jego osnową będą największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji wschodu i zachodu. Wśród wykonawców usłyszymy m.in. Sebastiana Karpiela-Bułeckę, Kasię Moś, Olgę Szomańską, Igora Herbuta oraz artystów z Grecji, Armenii i Kuby. Wystąpi również zespół „Tylko Ty”.
Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zakończą się 13 października konferencją naukową „Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Poprzedzi jMsza św. o godz. 9.00 w kościele seminaryjnym Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Następnie w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędą się wykłady i dyskusje.
XX Dzień Papieski w żółtej strefie
Ponieważ od 10 października na terenie całej Polski wprowadzona została żółta strefa obchody XX Dnia Papieskiego oraz kościelna i publiczna zbiórka na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędą się z zachowaniem wymaganych prawem zasad sanitarnych.
Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno stypendystów jak i darczyńców Fundacji wolontariusze będą wyposażeni w maseczki, rękawiczki oraz środki do dezynfekcji. Będą też zachowywali dystans społeczny.
Zbiórka publiczna zostanie przeprowadzona do przygotowanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” kartonowych puszek kwestarskich. W kościołach będzie realizowana przy użyciu puszek parafialnych – informuje zarząd FDNT