Wigilia Paschalna – Archikatedra Warszawska 2020
W tym roku, ze względu na panującą epidemię koronawirusa liturgia Wigilii Paschalnej w Archikatedrze Warszawskiej była sprawowana bez udziału ludu i wyłącznie we wewnętrzu świątyni. Z tego powodu znacznie krótsza była liturgia światła – bez obrzędu poświęcenia ognia. Niezmiennie jej centrum był śpiew Exultetu przez diakona.
Następnie – podczas liturgii słowa – zostały odczytane fragmenty Pisma świętego m.in. o stworzeniu świata, ofierze Abrahama, wyjściu Izraelitów z Egiptu. Przy dźwięku kościelnych dzwonków w pustej świątyni zabrzmiał hymn „Chwała na wysokości Bogu” oraz uroczyste „Alleluja” ogłoszone przez diakona. Wierni, którzy oglądali transmisję w internecie wysłuchali Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa.
„Im głębiej doświadczamy otchłani, pustki, lęku, bezradnosci, ciemności tym głębiej odkrywamy moc Zmartwychwstałego Pana! – mówił w homilii bp Michał Janocha. Przywołał ikonę Anastasis, ikonę zstąpienia do otchłani, w której wschodni chrześcijanie widzą obraz zmartwychwstania Chrystusa.
– W tym zstąpieniu Chrystusa do otchłani dokonuje się najgłębsza tajemnica zbawienia człowieka – mówił bp Janocha. Podkreślił, że „Kościół sięga po język sztuki, by wyrazić doświadczenie radości paschalnej. Exultet wybucha jak płomień ze środka nocy i objawia, że radość paschalna to smutek z którego Bóg, zdejmuje zasłonę”.
„Ta radość paschalna pomaga zobaczyć nasze doświadczenia na wielkim ekranie niebios i piekieł, ludzi i aniołów; pomaga zobaczyć nasze doświadczenia w wielkiej historii, która w dziejach Izraela staje się historią zbawienia, a w osobie Chrystusa staje się historią każdego z nas” – mówił w homilii.
„Tej właśnie nocy Chrystus, skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Nic by nam przecież nie przyszło z daru życia, gdybyśmy nie zostali odkupieni” – podkreślił bp Janocha.
Po homilii rozpoczęła się liturgia chrzcielna – została poświęcona woda a uczestnicy Wigilii Paschalnej odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Jednak ze względu na wymogi sanitarne nie było w tym roku pokropienia wodą święconą. Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna.
Na zakończenie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podziękował wszystkim uczestnikom Wigilii Paschalnej online oraz realizującym transmisję internetową. Sygnał udostępniło biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej oraz portal Stacja7.pl
awo/archwwa.pl/KAI