Wielkie Święto Młodych w Świątyni Opatrzności Bożej
Przed południem młodzież z zaangażowaniem wzięła udział w programie ewangelizacyjnym pt. „Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa”. Koncert połączony ze świadectwami młodych ze wspólnoty „Młodość – Lubię to” poprowadził ks. Paweł Sawiak SJ wraz z zespołem „Mocni w Duchu”. Śpiewy, kolorowe flagi, dialogi z młodymi zebranymi w Świątyni przypominały atmosferę Światowych Dni Młodzieży. W programie spotkania był też czas na osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Świątynia wypełniona młodzieżą nagle w jednym momencie ucichła a młodzi klęcząc wpatrywali się w hostię. „Po co tu jesteś? 3-4 godziny wyjęte z życia? Czy w Twoim życiu jest potrzebny Bóg? – zachęcali do refleksji młodzi prowadzący.
Punktem kulminacyjnym Diecezjalnego Spotkania Młodzieży była Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Wraz z metropolitą warszawskim koncelebrowali ją liczni duszpasterze młodzieży.
Nawiązując do papieskiego orędzia na 32. Światowy Dzień Młodzieży kard. Nycz zwrócił uwagę, że spotkanie młodzieży w Wilanowie ma charakter pielgrzymki, rozpoczętej w zeszłym roku podczas ŚDM w Krakowie i odbywającej się w perspektywie pielgrzymowania na ŚDM w Panamie.
– To jest miejsce zawierzenia. Świątynia budowana prawie 225 lat jest miejscem dziękczynienia i zawierzenia. Jesteśmy tu także po to, by waszą młodość zawierzyć Bogu – mówił do młodzieży Kardynał.
„O was młodych czasem się mówi, że jesteście bez pamięci historycznej. Jestem przekonany, że to jedno z niesprawiedliwych uogólnień. Pokażcie, że jesteście ludźmi zakorzenionymi w tradycji przekazanej wam przez starszych w rodzinie. Być może niektórzy żyją wyimaginowaną przyszłością, ale jesteście ludźmi, którzy chcą się uczyć przeszłości i teraźniejszości, by w przyszłości być kreatywnymi i twórczymi – zauważył metropolita warszawski. Miejcie wokół siebie ludzi, którzy pozostawiają ślad w historii – zachęcał.
Młodym wskazał przykład św. Adama Chmielowskiego, którego Bóg dotknął, gdy miał przed sobą przyszłość artysty. Wspomniał też o wolontariuszce misyjnej, Helenie Kmieć – „patronce młodych, którzy wcześnie wstali z kanapy”. „Niech wasza odpowiedź Bogu będzie konkretna” – zaapelował do młodych arcybiskup warszawski. Zachęcał też, by ich postanowieniem zostały usłyszane w liturgii słowa: „W miłości braterskiej bądźcie życzliwi i nigdy nie ustawajcie”.
Na zakończenie Mszy świętej młodzi przeszli przez Bramę Miłosierdzia, która do Świątyni Opatrzności Bożej została sprowadzona z podkrakowskich Brzegów. Podczas czuwania modlitewnego na Campus Misericordiae przeszedł przez nią papież Franciszek wraz z młodymi z całego świata.
Diecezjalnemu spotkaniu młodych towarzyszyły Targi Wspólnot. W specjalnym namiocie zaprezentowały się działające w archidiecezji warszawskiej duszpasterstwa akademickie, ruchy i wspólnoty oraz szkoły katolickie. Na swoje spotkania zapraszali swoich rówieśników m.in. młodzi z duszpasterstwa akademickiego św. Anny i DA „Studnia”. Był też Ruch Światło-Życie, Wspólnota Emmanuel i Wspólnota Mamre Przymierza Rodzin.
archwwa.pl
Fotogaleria >> tutaj