„Wiara to fascynujące spotkanie” – dyskusja wokół książki ks. Matteo Campagnaro
Analogie na temat sytuacji, w której żył i działał Luigi Giussani a sytuacją w dzisiejszej Polsce są tak ewidentne, że nie mam najmniejszej wątpliwości, że ta książka jest aktualna także dla Kościoła w Polsce – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski przyznał, że zależało mu, aby ta książka zaistniała nie tylko w środowisku włoskim, ale także na gruncie polskim. – Będzie pożytkiem dla wielu dziedzin życia Kościoła w Polsce, zwłaszcza dla duszpasterstwa akademickiego, gdzie może wskazać jak pogłębiać wiarę i prowadzić dialog z młodym człowiekiem na płaszczyźnie argumentów intersubiektywnych, które potrafią przekonywać mocą i siłą samej prawdy – mówił kard. Nycz.
„Wartością tej książki jest także to, że jej autor wniósł nie tylko znajomość literatury źródłowej, ale także bogate doświadczenie Kościoła we Włoszech. Napisał ją człowiek, który jest głęboko zakorzeniony w Drodze Neokatechumenalnej, ale mając doświadczenie tego ruchu, potrafił przez kilka lat oddać się w całości zgłębianiu metody Giussaniego, który jest założycielem i twórcą ruchu Comunione e Liberazione” – podkreślił metropolita warszawski.
Dr Francesco Barberis, nauczyciel nauk przyrodniczych i dyrektor liceum św. Anny w Turynie zwrócił uwagę, że dla ks. Giussaniego najważniejsze w wychowaniu młodych było to, aby w zsekularyzowanym społeczeństwie „ocalić ziarno” czyli wiarę. Według niego „nie można mówić w sposób kompletny o wierze w Chrystusa jeśli najpierw nie pojmie się zmysłu religijnego, tej tęsknoty za nieskończonością, która jest wspólna dla każdego człowieka”.
Gość z Turynu zwrócił uwagę na istotny dla Giussaniego aspekt rozumności wiary. – Sprowokowany przez rzeczywistość, nie stara się młodych przekonywać w sposób mechaniczny, ale rzuca im wyzwanie bo to, czego się nie doświadcza, to nie pozostanie. Aby wierzyć, należy wyjść od doświadczenia – mówił dr Barberis
„Wiara dla ks. Giussaniego nie jest ani sentymentem ani stanem ducha, ale jest rozpoznaniem wydarzenia, doświadczenia, które można zobaczyć, usłyszeć i dotknąć. Głosimy to, co sami usłyszeliśmy i widzieliśmy. Rozumne – to nie znaczy „możliwe do zmierzenia”, ale to coś, co poddaje się doświadczeniu. Rzeczą prawdziwie rozumną nie jest błyskotliwa gra logiczna, ale przylgnięcie do rzeczywistości – podkreślił przedstawiciel odpowiedzialnego za wspólnoty Comunione e Liberazione na świecie.
„Giussani podkreśla, że jeśli człowiek byłby prawdziwie szczery z sobą samym, uważny na to, co go otacza, powinien potwierdzić obecność kogoś Innego, kogoś większego niż on sam. To jest wiara” – zaznaczył.
Piotr Milczanowski – dyrektor Szkoły Podstawowej „Wierchy” Fundacji Sternik w Krakowie oraz lider i moderator Akademii Familijnej czytał książkę ks. Campagnaro o metodzie Giussaniego z trzech pozycji: jako chrześcijanin, wychowawca i ojciec. Jego zdaniem wrażliwość i propozycje wychowawcze Giussaniego są podobne do wizji Josemaría Escrivá de Balaguer, założyciela Opus Dei. Zwrócił uwagę m.in. na zmysł religijny i to, że każdy może zostać świętym.
Zdaniem Milczanowskiego książka ks. Campagnaro to gotowy podręcznik jak działać, żeby być skutecznym w przekazywaniu wiary, by młodzi zafascynowali się Jezusem. – Na młodych nie działa moralizatorstwo ale piękno, ważne jest wychowanie do wolności – Giussani nazywa to „ryzykiem wychowawczym”, ale jego metoda polega także na tym, że młodzi mogą sprawdzić to, w co wierzą – mówił podczas spotkania.
Ks. Matteo Campagnaro zabierając głos w dyskusji zaznaczył, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem norm moralnych, ale jest faktem i wydarzeniem, wobec którego nie można pozostać obojętnym, ale trzeba się opowiedzieć. Zaś metoda wychowawcza Giussaniego polega m.in. na tym, by młodego człowieka wprowadzać w spotkanie z zasadą, która jest kluczem do zrozumienia życia oraz w tradycję. Autorytet to człowiek, w którym tradycja, którą proponuje młodym zrealizowała się już w jego życiu – tłumaczył.
Książka „Wiara to fascynujące spotkanie” ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej ADAM w Warszawie w dwóch wersjach językowych: polskiej i włoskiej. Spotkała się z zainteresowaniem nie tylko wspólnot Comunione e Liberazione, ale również liderów innych wspólnot i ruchów katolickich zatroskanych o obecność młodych w Kościele i ewangelizację. Zainteresowali się nią również wychowawcy oraz środowiska naukowe m.in. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Sługa Boży ks. Luigi Giussani (1922-2005) był cenionym teologiem i wykładowcą w seminarium duchownym w Venegono we Włoszech. Na początku lat 50. zrezygnował z kariery naukowej, by uczyć religii młodzież w elitarnym mediolańskim liceum im. Giovanniego Bercheta.
W 1954 r. założył ruch Młodzieży Akademickiej, który 15 lat później przekształcił się w Comunione e Liberazione. Obecnie ruch ten skupia ponad 80 tys. osób w 70 krajach świata – zarówno dorosłych i młodzież, świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Najwięcej wspólnot Communione e Liberazione jest we Włoszech i Hiszpanii. W Polsce są one obecne od 1983 r. i zrzeszają ok. tysiąca osób, głównie w ośrodkach akademickich.
archwwa.pl