W kościele na Bielanach odbyły się uroczyste nieszpory. Poprowadziła je Kapituła Kampinosko-Bielańska

W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego w kolegiacie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Dewajtis 3 odbyły się uroczyste nieszpory benedyktyńskie prowadzone przez Kapitułę Kampinosko-Bielańską

Nieszpory uwieńczyły odpust kolegiaty, którego historia sięga XVII wieku. Już król Jan Kazimierz przyczynił się do w zrostu popularności kościoła bielańskiego wyjednując bullę papieską na odpusty, za odwiedzanie tej świątyni w drugi dzień Zielonych Świątek.

Za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego, 19 czerwca 1673 roku, w drugi dzień Zielonych Świątek, odbyło się uroczyste przeniesienie obrazu św. Brunona z kolegiaty świętojańskiej do kościoła bielańskiego. Wizerunek ten zdjęto z ołtarza w kolegiacie warszawskiej i procesjonalnie poniesiono przez rynek Starego Miasta ku kościołowi ojców dominikanów, a następnie ul. Mostową do Wisły. Procesji przewodniczył biskup nominat płocki Bonawentura Madaliński. Przy muzyce i pieśniach nabożnych krypa z darem królewskim popłynęła ku Bielanom, gdzie wobec króla Michała Korybuta biskup dopełnił uroczyście poświęcenia ołtarza. Od tej pory odpust w Zielone Świątki ściągał na Bielany niemal całą Warszawę.

Do tej tradycji nawiązuje Kapituła Kampinosko-Bielańska, która spotkała się wczoraj na uroczystych nieszporach aby modlić się za archidiecezję warszawską i za mieszkańców Warszawy. Liturgię ubogaciły śpiewy gregoriańskie w wykonaniu zespołu Bornus Consort.

W nieszporach uczestniczyli również przedstawicieli Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio (w myśli kardynała Józefa Glempa Bractwo Protektorów Świeckich powołane przy kapitule).

mc, kh/archwwa.pl