VIII Orszak Trzech Króli

Radosny korowód po raz 8. przeszedł ulicami stolicy. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Do uczestników dołączył także prezydent RP Andrzej Duda.

Mimo kilkustopniowego mrozu Plac Zamkowy, skąd po raz 8. wyruszył Orszak Trzech Króli, zapełnił się mieszkańcami stolicy. Przybyli też trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, dwórki, rycerze i wojownicy. Aby upamiętnić 1050. rocznicę Chrztu Polski, w pochodzie przeszli w tym roku też książę Mieszko I i księżna Dobrawa. Po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, barwny orszak ruszył Krakowskim Przedmieściem w kierunku pl. Piłsudskiego. W tym roku oprócz flag królów poprowadziły go flagi Światowych Dni Młodzieży niesione przez wolontariuszy.

Uczestnicy orszaku w drodze do „Stajenki” zorganizowanej na Placu Piłsudskiego minęli 7 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”.

Państwo Daniel i Agnieszka Posyniak wraz córeczką uczestniczyli w orszaku już piąty raz. – To wesołe wydarzenie w środku zimy. Budujące jest to, że co roku tak wiele osób idzie w orszaku. Daje nam to poczucie wspólnoty – mówią. Na głowach, tak jak wielu uczestników, ma papierowe korony, w ręku śpiewniki.

Na wysokości Pałacu Prezydenckiego do orszaku dołączył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Dalej orszak przeszedł ulicą Królewską na Plac Piłsudskiego, gdzie tradycyjnie już jego uczestnicy pokłonili się Dziecięciu i złożyli niesione dary. Po pokłonie została odczytana Ewangelia. Na zakończenie orszaku uroczystego błogosławieństwa udzielił zebranym kard. Kazimierz Nycz.

Wielu mieszańców stolicy zostało na pl. Piłsudskiego, by wziąć udział w „Koncercie kolęd Orszaku Trzech Króli”, podczas którego wystąpiła Arka Noego, a także Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W orszaku wzięli udział także górale z zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan. Pod papieskim krzyżem na pl. Piłsudskiego przedstawili odezwę na Rok Miłosierdzia Bożego i rocznicę chrztu Polski.

Hasłem tegorocznego Orszaku były słowa „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. Orszak Trzech Króli odbył się w 420 miastach Polski i 16 na świecie.

„Gość Warszawski”

Fot. Wojciech Łączyński