“Trzeba poznać potrzeby uczniów”. Zbliża się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

W najbliższy weekend 22-24 listopada w Warszawie w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych • W programie prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche

Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Łączy w sobie elementy edukacji, czyli wykładów i warsztatów oraz dzielenia się doświadczeniem. – Jednym z punktów jest giełda pomysłów. Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – mówi Anna Mielecka, organizator. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśla Anna Mielecka.

Wiele tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, będzie poświęconych kwestiom technicznym związanym np. z wprowadzaniem do kościoła osób niepełnosprawnych z różnymi nadwrażliwościami. – Uczniowie z niepełnosprawnością często mają problemy ze swoją sensoryką i z integracją sensoryczną, dlatego kościół nie jest przyjaznym miejscem jeśli chodzi o zmysły – podkreśla Anna Mielecka.

Muzyka organowa, światło, zapach kadzidła, tłok, długa msza święta mogą sprawiać problemy osobom z nadwrażliwościami, ale – jak podkreśla Anna Mielecka – zależy to od indywidualnych preferencji ucznia, ponieważ “żaden z wymienionych aspektów nie jest jednoznacznie dobry ani jednoznacznie zły”.

– Trzeba poznać potrzeby uczniów, ich ograniczenia i stworzyć im jak najbardziej komfortowe warunki np. ograniczyć muzykę organową, zaprosić ich na mszę, gdzie będzie mniej ludzi albo będą tylko dzieci ze szkoły specjalnej, żeby miały większą swobodę poruszania się po kościele – dodaje.  Jak podkreśla takich uczniów należy przyprowadzać do kościoła, ponieważ “na tym polega odwrażliwianie w procedurze terapii integracji sensorycznej”. – Trzeba przekonywać do tego również rodziców – podkreśla.

Zgłoszenia udziału w konferencji są przyjmowane do 11 listopada 2019 r. Koszt to 250 zł.

PROGRAM <<< do pobrania