Triduum Paschalne – program centralnych uroczystości w Archidiecezji Warszawskiej
1. W Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2015, o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy Św. z poświęceniem Krzyżma świętego. Podczas Mszy Świętej księża odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie – jest to bowiem dzień ustanowienia Eucharystii i szczególne święto kapłanów, którzy bardzo licznie gromadzą się w katedrach i wspólnie z biskupem odprawiają Eucharystie. Tego dnia przypada jednocześnie 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II.
2. Wieczorem rozpoczyna się TRIDUUM PASCHALNE. Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej o godz. 18.00.
3. W Wielki Piątek, 3 kwietnia 2015 – Liturgia Męki Pańskiej zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej o godz. 17.00. Przypominamy, że tego dnia nie odprawia się Mszy św., dlatego istotne jest używanie poprawnej nazwy tego nabożeństwa.
4. Centralne nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.00 przy kościele akademickim św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, Droga Krzyżowa przejdzie następującą trasą: kościół św. Anny – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Teatralny Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście – kościół akademicki Św. Anny.
Rozważania na tegoroczną Warszawską Drogę Krzyżową przygotowali: Marek Zając i Aleksandra Senderska – Zając
Krzyż między poszczególnymi stacjami niosą:
I – kościół akademicki św. Anny (Krakowskie Przedmieście) – Księża biskupi, duchowieństwo
II – skrzyżowanie Senatorskiej z Miodową (ul. Senatorska) – Siostry i bracia zakonni
III – skrzyżowanie Moliera z Senatorską (ul. Senatorska) – Studenci i Straż Miejska
IV – kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska) – Nadzwyczajni szafarze Eucharystii
V – Niecała przy BBiZK (ul. Wierzbowa) – Prawnicy i Służba Zdrowia
VI – skrzyżowanie ul. Wierzbowej i Fredry (ul. Wierzbowa) – Totus Tuus i Koleje Mazowieckie
VII – Grób Nieznanego Żołnierza – Strażacy
VIII – pl. Piłsudskiego – Wojsko
IX – kuria ordynariatu polowego WP (Tokarzewskiego) – Wspólnoty Rodzin
X – hotel Bristol (Krakowskie Przedmieście) – Policja
XI – kościół seminaryjny św. Józefa (Krakowskie Przedmieście) – Droga Neokatechumenalna
XII – skwer Hoovera (Krakowskie Przedmieście) – Rzemieślnicy i Archikonfraternia
XIII – figurka MB Passawskiej (Krakowskie Przedmieście) – Akcja Katolicka
XIV – kościół akademicki św. Anny – Rajcy
Przed kościołem św. Anny kard. Nycz wygłosi słowo pasterskie, po nim krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.
5. Liturgia Wigilii Paschalnej – która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – będzie odprawiona w archikatedrze warszawskiej w Wielką Sobotę, 4 kwietnia, o godz. 20. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
6. Rezurekcja w archikatedrze warszawskiej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 5 kwietnia 2015 rozpocznie się godz. 6.00. INFORMACJA DLA REDAKCJI: Kard. Kazimierz Nycz nie będzie uczestniczył w tym roku w żadnej z rezurekcji odprawianych w warszawskich parafiach.
7. Uroczysta suma pontyfikalna w w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 5 kwietnia 2015, zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej o godz. 11.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Ks. Przemysław Śliwiński
rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej