XI Seminarium „Architektura i sztuka kościołów” w tym roku o „polskim Gaudim”
Nazywany „polskim Gaudim”, twórca kościołów Górnego Śląska, m.in. świątyni Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach zmarł w maju br. w wieku 75 lat. Podczas seminarium w Warszawie zostanie przybliżona zarówno jego postać jak i twórczość. O współpracy z wybitnym architektem opowiedzielim.in. dominikanie ze służewskiego klasztoru: br. Jan Mszyca OP, br. Marcin Skowroński OP. Architekt był bowiem współtwórcą wystroju kościoła św. Dominika na Służewie.
W wykładzie pt. „Synteza formy i treści w twórczości architektonicznej Stanisława Niemczyka” podsumował ją bp Michał Janocha – historyk sztuki a zarazem przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
Uczestnicy seminarium: architekci, artyści, konserwatorzy zabytków a także duchowni i przedstawiciele rad parafialnych mieli też okazję obejrzeć film z 2014 r. poświęcony Stanisławowi Niemczykowi pt. „Śląski Gaudi” a także zwiedzić klasztor i świątynię dominikanów na Służewie.
Obrady podczas seminarium otworzył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prof. arch. Anna Maria Wierzbicka z Pracowni Architektury Sakralnej i Monumentalnej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i podjął pracę w Tychach – z tym miastem związał się na resztę życia.
Projektował liczne obiekty: handlowe, usługowe i mieszkalne. Najbardziej zasłynął jednak jako twórca niezwykłych kościołów, w tym m.in. kościoła Świętego Ducha w Tychach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach, Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie i kościół Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach.
Stanisław Niemczyk był również autorem projektu ołtarza, przy którym papież Franciszek sprawował Mszę św. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r.
Swój ślad pozostawił też w kościele dominikanów na Służewie, był m.in. autorem wystroju kaplicy Matki Bożej Żółkiewskiej oraz spowiednicy, a także autorem koncepcji kaplicy św. Dominika. Obecnie w trakcie realizacji jest także kaplica Przemienienia Pańskiego, znajdująca się nad zakrystią, która zostanie oddana do użytku w ciągu najbliższych miesięcy.
Wybitny architekt w 1998 r. otrzymał Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich, a dwa lata później został uhonorowany przez Jana Pawła II papieskim odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice. W 2011 r. otrzymał medal Per Artem ad Deum od Papieskiej Rady ds. Kultury, a w 2013 r. – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W 2014 r. został laureatem nagrody TOTUS, przyznawanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.
awo/archwwa.pl