Prymas Polski: „Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła”

"Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego" - tymi słowami Prymas Polski abp Wojciech Polak odniósł się w swoim oświadczeniu do dzisiejszej publikacji filmu "Tylko nie mów nikomu".

Oświadczenie abp Polaka – delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ukazało się na stronach KEP oraz w formie wideo na YouTube.

„Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła – mówi Prymas Polski.

Oto pełna treść oświadczenia:

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.

Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.

Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła.

Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi)Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności.

Musimy chronić dzieci i młodzież.

Dla Kościoła nie ma innej drogi.

Abp Wojciech Polak
Prymas Polski

ad, BP KEP/Stacja7