„Organy Archikatedry”. Od niedzieli XXV Festiwal Muzyki Organowej

W niedzielę 1 lipca w archikatedrze rozpocznie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" • Pierwszy koncert zagra japończyk Yuzuru Hiranaka • - Jego gra to czysty artyzm - ocenia organizator festiwalu

W tym roku festiwal będzie gościł wybitnych pedagogów, wirtuozów, profesorów oraz laureatów prestiżowych konkursów na świecie. Na festiwalu Muzyki Organowej znajdziemy wszystko, co najlepsze. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce niż archikatedra św. Jana. Organy w katedrze są idealnym instrumentem – zaznacza Przemysław Kapituła, kierownik artystyczny festiwalu.

W każdą niedzielę o g. 16 przed publicznością wystąpią organiści z Włoch, Niemiec, Słowacji, Belgii i Polski. Festiwal otworzy koncert japońskiego organisty Yuzuru Hiranaka. – Technicznie jest to najwyższy poziom, do tego wielka muzykalność i wielki talent, kształcony na europejskich uczelniach. Jego gra to czysty artyzm – ocenia Przemysław Kapituła.

Muzycy zaprezentują nie tylko najpiękniejsze utwory organowe znanych kompozytorów jak J.S. Bach czy Mozart, ale także rodzime kompozycje m.in. Mieczysława Surzyńskiego, utalentowanego organisty archikatedry warszawskiej, zwanego „polskim Bachem” czy Feliksa Nowowiejskiego. – Muzycznie będzie to cały przekrój muzyki organowej od muzyki dawnej poprzez barok, klasycyzm, romantyzm – mówi dyrektor festiwalu.

Koncerty muzyki organowej nie są dla koneserów. Każdego z nich słucha ponad ok. 200 osób, mieszkańców stolicy i turystów.

Organy archikatedry warszawskiej jeden w najlepszych instrumentów w Europie. Wykonane w 1987 r. przez znaną niemiecką firmę Eule, posiadają 4401 piszczałek, trzy klawiatury do grania rękami oraz jedną klawiaturę do grania nogami.

– Można grać na nich różne rodzaje muzyki. Nasza katedra uchodzi za jedno z najwłaściwszych miejsc jeśli chodzi o akustykę. Festiwal będzie więc niepowtarzalnym doświadczeniem – zaprasza proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły. Jest zaliczany do jednego z najpoważniejszych festiwali organizowanych w Europie. Festiwal organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”.

Festiwal potrwa do 16 września. Cena biletu 15 zł.

„Gość Warszawski”